Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

02 Dec 2008, 09:33

interioarele nu sunt un punct de referinta pt nici unul din cele 2 modele, parerea mea. Dar nu pt asta iei scirrocco sau cupra, interiorul e un aspect de trecut cu vederea:)
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

02 Dec 2008, 14:48

Interiorul e ok la Scirocco, insa: fatza e ca la Golf VI, si spatele ca un Tuareg care s-a rasturnat.
Am vazut live si am ramas dezamagit. :(
Nu zic ca nu arata bine, insa din pacate n-au pastrat integral aspectul conceptului IROC, care arata adevarat.
Mai mult i-mi place Passat CC! :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

02 Dec 2008, 18:30

Ma bag si eu un pic dar e cam offtopic, cand nu o s mai comparam masini din clase diferite,cu motoare diferie, la topicul asta.....................?Din cate stiu daca faci un versus , macar ceva trebuie sa apropie cele doua modele din comparatie , iar aici vb. de doua chestii totalmente diferite , so that's all.
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re:

02 Dec 2008, 19:40

crysu scrie:
s0ryn scrie:
Inca sunt foarte nedumerit...si nustiu ce sa aleg.


uite un sfat ... da o fuga pana la un dealer Seat si cere un drive test cu un Leon ... si o sa vezi ce vei cumpara dupa

:lol:


Da! Scirocco!!! :lol:
Odata ce pui mana pe plasticele Leon-ului si pe cele ale Scirocco-ului... balanta se inclina spre VW.
Din pacate e un adevar crud. Interiorul la Leon e cu MULT sub cel de Golf ( V ) implicit sub cel de Scirocco.

On Topic:
1. Leon e pe cale de disparite! Adica va primi un face-lift cat de curand. :D
Chiar vrei sa-ti iei o masina noua care intr-un an va deveni veche?
2. Scirocco e MULT mai exclusivist!
3. Are o optiune absolut geniala: suspensii adaptive.
Am mers cu un Passat cu asa ceva si sunt absolut geniale.
4. Toata lumea a felicitat Golf-ul pentru cum sta pe sosea si toata lumea (nu sariti, ma refer la review-uri) a condamnat Leon-ul... parerea era ca se putea mai bine... adica GTI
Scirocco e VW, va avea platforma de GTI
5. Chiar trebuie sa mai continui?
Leon-ul arata FOARTE BINE pe exterior. Interiorul... lasa de dorit.
Scirocco mi se pare mult mai ok. Interior, exterior, motor, suspensii...

Doar nu-ti lua Diesel!!! :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

02 Dec 2008, 21:20

Trebuie sa sar pe tine (degeaba ai cerut sa nu :) ) si tin sa te contrazic (si nu numai eu) referitor la tinuta de drum a Leon-ului care sta EXCELENT pe drum.
Nu stiu cine a facut acele review-uri (da-mi link-ul te rog), insa am testat la limita cateva masini si pot sa zic ca ma descurc destul de bine cand trebuie sa apreciez intr-un fel sau altul tinuta de drum. :)
Design exterior: mare fass pentru mine nu mi-as schimba Leonul niciodata cu Scirocco.Inainte sa-l fi studiat mai deaproape as fi zis altfel, Type-R e si dupa 2 ani de la lansare MULT mai tare atat ca motorizare, design exterior/interior, ce vreti voi, e din alta clasa fata de Scirocco.
Leon pe cale de disparitie... :) cat se poate de fals!Va aparea un facelift discret la nivelul barilor fatza/spate, faruri/triple si atat.
NOUL Leon apare in trei-patru ani (ce se stie pana acum).
Pe locurile din spate la Scirocco poti pune numai copii, daca nu au crescut prea mare! :lol:
Iar clantele de pe la usi...ati vazut?Parca-i de SUV si nu de masina cu tente sportive.Imens fratilor!
Insa interiorul e clar peste Leon, deci daca esti un tip caruia ii place sa pipaie bordul si plasticele din interior, i-ti recomand Scirocco!
Mie i-mi place mai mult sa conduc! :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

02 Dec 2008, 22:31

Nu am link-uri, dar poti sa cauti review-uri de la Top Gear, Fifth Gear si sa te mai uiti prin reviste.
In comparatii directe GTI, Type R, Cupra, Astra OPC, Focus RS, Leon-ul a iesit(mai prin toate) sub GTI, sub Type R, sub Focus RS peste OPC :D
Eu nu am spus o parere subiectiva, ci ce am citit, vazut, auzit.

Parerea mea subiectiva este:
Leon: - exterior suberb
- interior...(nu mai zic nimic)
- tinuta de drum exemplara(FR 2.0 TDI, singurul pe care l-am condus)
DAR: - GTI-ul (adica Scirocco pentru ca au acelasi setup) sta mai bine pe drum
- din punctul meu de vedere, Scirocco arata mai bine. Este o masina sportiva, facuta sa fie condusa(nu sa pui 2 copii de 14 ani in spate). Cine isi cumpara un Scirocco o face sa-l alerge,
nu sa-l incarce cu marfa si prieteni. Cine vrea spatiu MARE isi ia Altea XL...
- si cel putin pe mine, ma intereseaza cum arata interiorul. Imi petrec cateva ore pe drum IN masina uitandu-ma in bord. Nu pe langa ea sa ma uit la cat de frumoasa e(sau nu).
Vreau o masina care(in ordine):
- sa se conduca bine
- sa arate bine (si daca ma opresc aici Leon-ul e perfect)
- in care sa ma simt bine (si aici Leon-ul lasa de dorit)

Pe masina mea am dat 9.500 de Euro. Si am mai bagat apx. 2.000 si o sa mai bag. De ce?
- nu aveam bani de GTI
- nu vroiam un Golf V pentru ca nu-mi place exteriorul
- nu vroiam un Leon pentru ca nu-mi place interiorul
Poate sunt nebun... dar... gusturile parca nu se discutau :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
crysu
the yellow one
Mesaje: 878
Membru din: 27 Aug 2008, 12:37
Localitate: Bucuresti (ex Craiova)

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

03 Dec 2008, 09:10

ravemstr scrie:
dar... gusturile parca nu se discutau :D


dar se pot imbunatati...

Scirocco imi place... e frumos ... dar doar atat (singurul VW care mi-a placut si care cred eu ca ar fi pentru mine este Golf IV )... LEON ... e nebunieeeeeeeee....

Nu ma intereseaza cum are bordul ca nu stau cu mana pe el sa il pipai ... ma intereseaza indicatorul de turatie si cam atat... iar despre confort nu cred ca am ce sa ii reprosez ... scaunele tip scoica merita toti banii parerea mea... volanul e belea ... pozitia la volan e superba ... in curbe sta excelent pentru mine ... ce sa mai zic ?


Imi place Leon-ul... mi-a placut si inainte sa il am
Actual: Toyota Avensis T28 1.8 CVT
In trecut: Seat Leon 1.6

 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

04 Dec 2008, 16:53

Iarasi bag un off topic, dupa ce am stat doar in scaunul sport , am spus ca asta e masina pe care mi-o doresc , nu aceeasi senzatie la prima vedere sa spun asa , am avut-o cand m-am suit in GTI ,...............iar ca tinuta de drum .................ma abtin , ca eu si HR -uri , si poate spune lumea ca sunt subiectiv , cine nu crede sa vina sa merga odata cu mine , si daca nu -si schimba impresia despre Leon , ma las de soferie :D
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

04 Dec 2008, 17:07

La Versus-uri, din cate stiam, se compara masini stock.
Nu cu suspensie schimbata...
Nu... Daca pui kit-ul ala pe masina arata...
Daca pui suspensia aia merge...
Daca...
Daca...
Eu oricum nu mai spun nimic :D

LE:
Asa si masina mea stock se conduce ca o...
Dar cu suspensie, cu bara stabilizatoare... se schimba lucrurile...
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

04 Dec 2008, 17:27

pe site-urile cu adevarat importante, leon-ul are 4 stele la suspensie. stabilitatea leon-ului se compara cu cea de pe focus liderul clasei), insa leon-ul are suspensia putin mai rigida, mai spre sport, la fel ca A3-ul. Cea de pe golf e orientata mai mult spre confort, insa in detrimentul stabilitatii.
Eu nu stiu in ce masini stock te-ai urcat tu, ce echipari, dar eu iti aduc in fata Leon Reference si Golf V Trendline si le comparam la plastice si iti demonstrez ca sunt aproximativ identice. Insa textura plasticului dur de pe golf e mai placuta ochiului si iti lasa impresia falsa de plastic cauciucat, leon-ul are culoarea aia gri la consola care e un fel de love it or hate it. Daca tii la design si la brizz brituri, o sa ti se para nasoala, daca tii la ergonomie, e foarte ok. Mie unul prima data nu mi-a placut, cand am vazut masina prima data in 2006. Acum in 2008 cand am cumparat-o, pot sa spun ca imi place spiritul simplist al consolei.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

04 Dec 2008, 17:36

Ma jur ca asta e ultimul lucru pe care-l mai spun aici. :D
Golf-ul e facut sa fie placut (sau cel putin sa nu sara nimic gresit in ochi) la prima vedere.
Leon-ul e facut pe love it or hate it. Mie, cat si altora, ... nu-mi place. Punct!
+ (si un om care gandeste obiectiv, nu unul care-si apara masina si marca, o sa vada adevarul)

Seat in cadrul grupului VAG este SUB VW. Niciodata nu o sa fie Leon-ul peste Golf(sau varianta mai sportiva a lui, Scirocco).
Asa cum nu o sa fie niciodata un VW peste Audi. Este o ierarhie peste care nu se trece. Niciodata!
Si eu sunt fan Seat. Si eu am Seat. Dar...
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

04 Dec 2008, 21:12

De acord cu tine, insa uiti un singur lucru FOARTE IMPORTANT: Seat reprezinta sportivitatea in grupul VAG! Auto emocion, un fel de Cuore Sportive, adica ca Alfa Romeo la grupul FIAT.
Concluziile se pot trage foarte usor si scuza-ma prietene, dar Leon-ul nu se compara niciodata cu un Golf plictisitor, si din punctul meu de vedere prefer oricand un Cupra in detrimentul lui Scirocco!
Parca au iesit si campioni mondiali la WTCC...sau era un Golf?? :twisted:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

04 Dec 2008, 21:28

ace117 scrie:
De acord cu tine, insa uiti un singur lucru FOARTE IMPORTANT: Seat reprezinta sportivitatea in grupul VAG! Auto emocion, un fel de Cuore Sportive, adica ca Alfa Romeo la grupul FIAT.
Concluziile se pot trage foarte usor si scuza-ma prietene, dar Leon-ul nu se compara niciodata cu un Golf plictisitor, si din punctul meu de vedere prefer oricand un Cupra in detrimentul lui Scirocco!
Parca au iesit si campioni mondiali la WTCC...sau era un Golf?? :twisted:

tocmai din aceste 2 motive a fost lansat Scirocco. Pentru a da celor care considera Golf-ul plictisitor (si este conservator ca design :D ), si lipsit de sportivitate (ceea ce Seat-ul are) o alternativa.
Pentru ca asta este Scirocco... o alternativa sportiva la Golf. Asta a fost si vechiul model la vremea lui. Un Golf mai sportiv.
Dar aveti toti dreptate! :D
Leon-ul este mai bun!
Cer scuze ca mi-am dat cu parerea si ma retrag in liniste si rusine! :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
corsi
Mesaje: 303
Membru din: 13 Oct 2008, 22:59
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

04 Dec 2008, 23:19

parerea mea:
daca e vb de design int+ext ia sciroco
daca e vb de putere ia leon
eu aleg caii intotdeauna.
Cupra st 4wd
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

04 Dec 2008, 23:32

ravemstr scrie:
Seat in cadrul grupului VAG este SUB VW. Niciodata nu o sa fie Leon-ul peste Golf(sau varianta mai sportiva a lui, Scirocco).
Asa cum nu o sa fie niciodata un VW peste Audi. Este o ierarhie peste care nu se trece. Niciodata!
Si eu sunt fan Seat. Si eu am Seat. Dar...


Eh, vezi la ce m-am referit?
Iar varianta sportiva a Golfului este GTI sau R32, Scirocco este un model de sine statator, insa am inteles ce ai vrut sa zici. :)
Asa in paranteza sa va spun am avut si Scirocco (modelul vechi) cat si Corrado (urmasul) cat si Golf.
Asa ca sa lamurim problema:
1. Leon este peste Golf oricand, oriunde
2. Scirocco arata mai bine insa nu sunt convins ca pe alte parti este peste Leon, asa hai sa fie egal :wink:
3. Intre FR 2.0 TFSI si Scirocco 1.4 TSI (titlul topicului) alegerea corecta ar fi prima varianta
4. Gusturile nu se discuta
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori