Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

05 Dec 2008, 00:02

Corect! Stam si ne certam degeaba!
Ca sa raspundem la topic...
1. Intre Leon si Scirocco e o chestiune de gusturi...
(legat de exterior ar trebui sa pui intrebarea pe un alt forum mai... neutru! Adica... Renault, Dacia, Opel, orice dar nu Seat si nu VW :D )
2. motorul de 2.0 TFSI e clar alegerea cea mai buna. Pur si simplu nu se renteaza din nici un punct de vedere 1.4 TSI.
:D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

05 Dec 2008, 12:41

Parerea mea este ca acest versus este incorect din punct de vedere tehnic pentru ca nu prea putem compara cele doua masini, una fiind un coupe in doua usi, cealalta nu.
Deci acesta poate sa fie pur si simplu un versus subiectiv.
Pe de alta parte intre cele doua motoare este clar iar o mare diferenta...primul este un motor turbo simplu, iar celalalt este un motor echipat si cu turbina si cu compresor.
Eu as alege motorul 2.0TFSI.
Si cum am mai scris si in alt topic, la Scirocco o sa ma gandesc cand o sa puna pe el motorul de pe R32, sau o sa creasca puterea motorului 2.0TFSI.
 
Avatar utilizator
ravemstr
Mediatorul
Mesaje: 621
Membru din: 18 Iun 2008, 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

05 Dec 2008, 17:38

Testosul scrie:
la Scirocco o sa ma gandesc cand o sa puna pe el motorul de pe R32, sau o sa creasca puterea motorului 2.0TFSI.

dorinta sa-ti fie indeplinita :D
http://www.4wheelsnews.com/vw-scirocco- ... rocco-r32/
265 de cai sunt indeajuns??? Mai mult ca sigur nu va arata ca in pozele de acolo. Dar ar putea arata cam asa:
http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=99761
si ca sa revenim On-topic
http://www.egmcartech.com/2008/12/01/vo ... 008-award/
OEM+ Leon FR, 1.4TSI
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

13 Dec 2008, 23:05

Astazi am vazut prima data Scirocco pe viu. In Pipera a venit in spatele meu si pe calea ferata m-a depasit. Ce sa zic? Frumos din fata si lateral, foarte urat din spate.
Eram in masina cu prietena mea si am intrebat-o: "tie iti place spatele acestei masini?", raspuns "nu ma atrage, dar nici nu ma respinge" (pe ea nu a atras-o nici Leonul pana nu l-a avut, paranteza ca sa arat obiectivitatea).
Deci opinia mea este ca din fata/lateral arata bine, din spate e urat rau, chiar hidos mi s-a parut. De interior nu discut, ca sunt convins ca e bine (nu sunt pretentios, prefer alte lucruri la o masina).
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

14 Dec 2008, 20:40

Asta este si parerea mea...
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

15 Dec 2008, 11:31

citeam pe un forum acum cateva zile si am vazut ca au inceput sa apara probleme la unii posesori de 1.4 TSI cu turbina si au fost nevoiti sa o schimbe. Chiar si pe clubul vw de la noi sunt vreo 2-3 care au schimbat-o, kilometraj undeva pe la 20-25 mii. Deci cred ca trebuie ceva atentie la tsi-urile astea.
Black Leon benzinar
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

15 Dec 2008, 12:33

Probleme cu turbina sau cu compresorul?

 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

16 Dec 2008, 10:09

cu turbina, avand in vedere ca asta e piesa pe care au schimbat-o. Vezi clubul dedicat din Ro la sectiunea Golf V (nu mai retin topicul) si apoi google.
Black Leon benzinar
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

16 Dec 2008, 18:01

Genesis scrie:
cu turbina, avand in vedere ca asta e piesa pe care au schimbat-o. Vezi clubul dedicat din Ro la sectiunea Golf V (nu mai retin topicul) si apoi google.

Daca un om care nu a mai avut o turbinara , ii da o mare forje si apoi se opreste la un pipi , si face greseala sa opreasca mototrul , ca sa se mai raceasca saracu , pai turbina aia , e moarta deja ...................cunosc o gramada de posesori care fac frecvent lucrul asta si care acum plang , :D
 
The teacher
Profesoru
Mesaje: 2828
Membru din: 26 Mar 2008, 17:26
Localitate: Bucuresti /Titan
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

16 Dec 2008, 18:02

Genesis scrie:
citeam pe un forum acum cateva zile si am vazut ca au inceput sa apara probleme la unii posesori de 1.4 TSI cu turbina si au fost nevoiti sa o schimbe. Chiar si pe clubul vw de la noi sunt vreo 2-3 care au schimbat-o, kilometraj undeva pe la 20-25 mii. Deci cred ca trebuie ceva atentie la tsi-urile astea.

Cred ca trebuie avut atentie la cine isi cumpara astfel de masini , daca au cunostintele necesare de exploatare................
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

16 Dec 2008, 21:18

Oare aceste lucruri nu trebuie comunicate la cumpararea masinii?
Ma refer la genul de informatii date pentru utilizarea conforma a produsului.
Eu unul nu am primit niciun fel de informatie de genul asta la ridicarea masinii. Si nu sunt de parerea ca o persoana cand cumpara un produs stie exact in ce se baga. Nu am vazut ca in documentatia de predare a masinii sa fie prevazut asa ceva. Eu unul, nu am primit astfel de informatii. Ba chiar as putea spune ca mai mult am cerut informatii decat am primit. Un exemplu este faptul ca am intrebat ce fel de distributie are masina (lant sau curea) si nu am putut primii raspunsul (mai exact raspunsul a fost "pot sa intreb la service").
E clar ca la capitolul asta, furnizorii de masini, pierd teren.

Din experienta mea, imi este clar, in Romania trebuie intai sa devii expert intr-un domeniu si pe urma sa il accesezi.
 
Ciosmi
Mesaje: 1588
Membru din: 28 Noi 2007, 17:18
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

16 Dec 2008, 21:48

razmih scrie:
Din experienta mea, imi este clar, in Romania trebuie intai sa devii expert intr-un domeniu si pe urma sa il accesezi.


Trist dar asa e :violent1:
Leon Cupra Mk2 - Stage 2+ | EvoMS Intake | Custom exhaust (3") | H&R Street Performance SS Coilover | Sachs clutch | RS4 FPR | Vis HPFP | Bosch 044 |
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

30 Mai 2009, 15:28

"oricum statisticile arata ca 95% mergem singuri in masina.... asa ca pt 5% cand ducem mai multe persoane, nu are rost sa te gandesti ca are numai 2 usi"

eu cred ca fac parte din cei 5%. nu prea merg singur cu masina, poate doar prin oras cu diferite treburi, in rest in deplasari in afara orasului evit sa merg singur. daca sotia are treaba o iau pe mama cu mine.
sa nu ma intelegeti gresit dar in 2006 am avut si un seat toledo 2002, o sportiva pura, si am facut-o praf intr-un accident. si acum mai trag de pe urma acelui accident.
deci eu evit sa plec singur in afara orasului.

si astea fiind spuse, mie nu-mi trebuie masina in doua usi pt k eu sunt dintre aceia 5% care nu merge singur.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

02 Iun 2009, 14:01

s0ryn scrie:
ma gandesc serios sa achizitionez unul din modelele astea:D...
la leon as lua ca optionale audio 1,si geamuri fumurii, xenon (DDP 24.600) si la scirocco...as alege mai multe( nu mai tin minte ce configurare imi facusem dar era in jur de 23500 DDP).
Din pct meu de vedere fiecare masina are plusuri si minusuri care imi fac viata grea ..si nustu ce sa aleg

LEON
+ 40 hp in plus, cuplu mai mare
+designu exterior
+scaunele m-au incantat
- bord urat
- nu stiu sigur daca diferenta de consum este justificata( doar pt 40 de cai in plus)
-taxe si impozite mai mari

SCIROCCO
+calitatea materialelor din interior
-spatele numi place de loc( parca ar fi o broscuta)...spre deosebire de fata care seamana mult cu Evo X
-este in 2 usi

Acum voi ce parere aveti? Ce m-ati sfatui sa fac?

P.S. am uitat sa spun ca masina va fi folosita 80% in oras


dupa atatea discutii...pana la urma ce ti-ai luat? :D
 
Avatar utilizator
Adizuz
Mesaje: 63
Membru din: 26 Feb 2009, 20:40
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Re: Leon FR 2.0TFSI vs SCIROCCO 1.4 TSI ( 160 hp)

11 Iul 2009, 08:48

Cand vrei sa iei ceva de la inceput in primul rand te gandesti la ce il folosesti. Asa si eu cand am luat Leonul am vrut sa aleg intre Leon Golf si Octavia. Eu am vrut o masina frumoasa mai sport. Si am luat Leonul. Acum daca asi vrea sa up-grade cred ca asi trece un pic si pe la Scirocco ca e super. Mie personal interiorul mi s-a parut sub Leon (materilele de la scaune zici ca sunt textilul de la adidasi chinezesti, :( ) dar designul super. Vizibilitatea aceasi (slaba). Motor (pana la urma e gama VW) asa ca ... bune oricum (totusi la 1,4 cuplu mai mic frana de motor mult mai slaba) Si face-liftul la Leon nu imi place (ala de pe cupra cum a aparut)
Bafta!
Leon - from a different world!
1P - 1.6 Snow

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori