Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
prapadila
Subiect Autor
Mesaje: 181
Membru din: 31 Oct 2010, 15:04
Localitate: Cluj-Napoca

ce credeti de opel noul astra gtc?

07 Feb 2012, 15:28

Salutare lume!...
Ma tot gandesc de cateva saptamani incoace la o masina. Mai exact la Opel Astra GTC, modelul nou.
Am fost si l-am vazut expus, arata bestial...roti de serie pe 18 inch insa nu prea imi place volanul. E mai placut si la atingere si parca mai bine lucrat cel de pe Leonul Facelift (imbracat in piele).
Oricum, motorul care m-a atras este cel de 1.6 care dezvolta 180 CP care costa un pic peste 20.000 euro.
Lansarea modelului pe piata din Romania va avea loc undeva pe 24 februarie asa ca nu am putut sa il iau la un test-drive. Mai ales ca cel expus era varianta de 1.4 140CP.
As vrea sa stiu de la voi, cei care ati avut un opel in mana, deoarece eu nu am neaparat o impresie buna despre marca asta. Mereu am avut retineri cand ma gandeam la un opel ca fiind masina mea. Stiu ca suspensia de pe GTC este luata de pe Insignia OPC si stiu ca arata bestial masina, plus ca cei 180CP fata de cei 125 pe care-i am pe Leon ar putea sa imi faca condusul mai interesant.
Orice parere e binevenita.

PS: Sper sa nu o luati in nume de rau ca am acest gand, de a schimba un seat cu un opel.
Drumuri bune si dezapezite tuturor :drive !
Ultima oară modificat 07 Feb 2012, 17:26 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: mutat in sectiunea corespunzatoare
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: ce credeti de opel noul astra gtc?

07 Feb 2012, 15:49

Este intr-adevar frumos noul Opel GTC, dar nu as schimba leonul cu un opel..niciodata :!:
 
Andrei_Nick
Mesaje: 358
Membru din: 04 Sep 2011, 02:00
Localitate: Alexandria-Bucuresti
Contact:

Re: ce credeti de opel noul astra gtc?

07 Feb 2012, 16:04

Sunt de aceeasi parere cu bogy.Imi place cum arata, dar tot nu ma atrage marca.Niciodata nu am apreciat marca aceasta, nu am auzit cuvinte de lauda despre ea, nici macar de la cei care o detin.
Parerea mea:Nu as da leon-ul pe opel.
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ce credeti de opel noul astra gtc?

07 Feb 2012, 16:55

nu stiu cum e actuala generatie, insa cea precedenta a fost la pamant. Am prieteni care au avut f multe probleme cu ele, la km relativ putini. Nu am o parere profesionista, dar as merge pe orice din grupul Vag cu ochii inchisi, fata de Opel.

Te salut!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
kaiser
Mesaje: 144
Membru din: 10 Iul 2010, 14:08
Localitate: Bucuresti-Rahova

Re: ce credeti de opel noul astra gtc?

07 Feb 2012, 22:04

eu am un vectra c din 2006 1.9 cdti 120hp, remapat la 160hp. pana acum nu am avut probleme majore, singurul lucru care ma deranjeaza este calitatea plasticului din interior, un plastic foarte dur, care la cei 110000 km, cat are masina in prezent, a inceput sa zornaie putin, la modelele noi, cel putin la insignia, am vazut un plastic care arata ceva mai bine, dar cine stie cum o sa se comporte si asta peste 100000 km. in rest, masina fiabila si ieftina la intretinere.
noul astra gtc arata foarte bine, parerea mea, e treaba cu gusturile aici.


hai spor
link---> Exeo STYLE 2.0 TDI 143HP <---link
 
prapadila
Subiect Autor
Mesaje: 181
Membru din: 31 Oct 2010, 15:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ce credeti de opel noul astra gtc?

08 Feb 2012, 12:43

kaiser scrie:
eu am un vectra c din 2006 1.9 cdti 120hp, remapat la 160hp. pana acum nu am avut probleme majore, singurul lucru care ma deranjeaza este calitatea plasticului din interior, un plastic foarte dur, care la cei 110000 km, cat are masina in prezent, a inceput sa zornaie putin, la modelele noi, cel putin la insignia, am vazut un plastic care arata ceva mai bine, dar cine stie cum o sa se comporte si asta peste 100000 km. in rest, masina fiabila si ieftina la intretinere.
noul astra gtc arata foarte bine, parerea mea, e treaba cu gusturile aici.


hai spor


Din cate am vazut, calitatea materialelor din interior de pe GTC este ceva mai buna decat de pe Leon, ma refer la plasticurile din interiorul usilor, consola centrala dar la materialul de pe scaune nu prea imi place. Pe leon am un mixt de material pe gri de plus si material mai dur pe scaune. Oricum, am vazut ca nu mai pun asa tapiterii nici pe Leon. Usile si bordul la Leon sunt si ele din plastic dur. La capitolul materiale nu stiu daca am de pierdut dar ma ingrijoreaza fiabilitatea si rezistenta la uzura a componentelor de pe GTC. Oricum, cred ca o sa mai stau un pic sa astept ca poate noul Leon va fi si mai frumos atat interior cat si exterior. In fond, Leonul are doar 1 an de viata si 21.000km parcursi.
Merci de parere...Va tin eu la curent daca am decis ceva, pana atunci o sa vreau un test-drive cu GTC-ul. :drive
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: ce credeti de opel noul astra gtc?

08 Feb 2012, 16:20

Arata bine nimic de spus,insa nu m-as vedea la volanul ei .
Leonul ramane leon :wink:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: ce credeti de opel noul astra gtc?

08 Feb 2012, 23:29

eu nu as lua opel pt nimic in lume. am avut o vectra din 2000 luata de noua si numai probleme a avut. am jurat ca nu imi mai iau opel...la fel ca si dacie :D
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
volvol
Mesaje: 669
Membru din: 28 Aug 2010, 23:21
Localitate: Timisoara

Re: ce credeti de opel noul astra gtc?

09 Feb 2012, 22:48

Arata bine noul GTC si Astra OPC va fi chiar spectacol. Pacat ca Opel nu au niste cutii de viteze automate care sa se ridice la nivelul DSG-ului.

Nu te lasa insa pacalit de cei 180 de cai. Cel putin pe hartie motorul de 1.8 si 160 de cai de pe Leon este mai rapid si mai economic.

La banii astia, mai ai si varianta unui Ford Focus tot cu motor de 1.6 turbo si 180 de cai, dar este cu 4 usi.

Si eu as astepta noul Leon pentru ca se pare ca o sa arate superb. Va avea si el optiunea coupe cu 2 usi ... si poate noul motor 1.8 turbo de 170 de cai ... si DSG. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori