Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Ramona
Subiect Autor
Mesaje: 9
Membru din: 28 Mai 2010, 23:02
Localitate: Targu Mures
Contact:

Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

29 Mai 2010, 00:04

Buna,
Sunt Ramona. Sunt nou venita pe acest forum. De curand mi-am cumparat Altea 2.TDI din Germania ce are cutie automata DSG, e din 2006. Deja o indragesc :D .. merge "brici". Ce ma ingrijoreaza, este ca o serie de "binevoitori" mi-au spus ca este rau ca mi-am luat masina dotata cu automata pentru ca pe drumurile noastre se poate strica si este extrem de costisitoare daca trebuie sa o schimb. Este adevarat? Voi ce spuneti? Multumesc anticipat. :P
_________________

SEAT Altea 2.0 TDI 140 CP DSG Sport Up
 
Avatar utilizator
ram84
Mesaje: 783
Membru din: 01 Apr 2009, 12:30
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti-Titan

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

29 Mai 2010, 06:37

Bun venit si s-o stapanesti sanatoasa!

Eu nu cred ca datorita drumurilor se poate strica cutia de viteze ci poate doar service-urilor proaste(cunosc pe cineva cu Q7 cu Triptronic-tot un fel de DSG - care a patit-o din cauza unor "meseriasi"). Cat despre intretinere, e ceva mai scumpa decat la o cutie de viteze normala deoarece intra mai mult ulei, iar daca e ceva de schimbat la ea costa mai mult si operatiunea dureaza de asemenea mai mult. Eu nu prea am auzit de probleme cu cutia DSG, cel putin la Seat-uri, iar senzatia pe care ti-o da, si nu mai vorbesc de confort, isi merita toti banii dati in plus la achizitionarea masinii cat si la revizii.

Numai bine si sa te bucuri de ea!
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

29 Mai 2010, 07:07

Buna,
Bine ai venit.
Sa o alergi cu placere si fara probleme. :drive
Cutia automata este foarte utila in oras, la traficul actual cand mai mult stai, ori mergi in reprize de un metru.
Lasa carcotasii sa vorbeasca, sunt invidiosi ca nu au si ei...
:yah :cheers
:hi
Asteptam poze cu masinuta.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

29 Mai 2010, 07:13

Bine ai venit!
Asteptam poze,poze:)
 
tibetan_afurisit
Mesaje: 955
Membru din: 10 Ian 2009, 16:53
Localitate: Braila

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

29 Mai 2010, 07:56

bine ai venit in CS si km fara probleme!
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

29 Mai 2010, 09:31

Welcome to the club! Enjoy the DSG! Lasa-i pe neavizati sa vorbeasca, tu mergi inainte linistita! Kilometri cu veselie si fara de probleme!
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

29 Mai 2010, 12:03

bine ai venit in club! stai linistita, nu se strica ea atat de usor :wink: sa-i faci reviziile la timp si la service-uri autorizate si nu o sa ai probleme! cutia merita banii :wink:
sa ne pui si niste poze sa vedem si noi masinuca :)
drumuri bune!

 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

29 Mai 2010, 12:21

Bine ai venit in club! :D
 
Avatar utilizator
GtSport
Mesaje: 352
Membru din: 30 Mai 2009, 10:54
Localitate: Bucuresti

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

29 Mai 2010, 17:17

Sa te bucuri de masina! DSG-ul e cea mai buna alegere pentru aglomeratiile noastre. Multi kilometrii fara probleme si :drive safe!
 
Avatar utilizator
florentz12
Mesaje: 693
Membru din: 08 Mar 2010, 15:59
Localitate: cluj
Contact:

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

30 Mai 2010, 08:49

Bine ai venit printre noi :hi
In legatura cu cutia DSG , stai linistita, ca nu se strica cutia de viteze datorita drumurilor ci a neintretinerii acesteia sau a mecanicilor fara cunostinte. Din cate stiu eu la cutii automate pana anii trecuti BMW avea daca nu cea mai buna printre cele mai bune cutii de viteze automate din lume. Am condus un BMW cu cutie automata...am ramas fan cutiei automate. De cand a aparut cutia DSG de la VW, am inteles ca este mai buna ca a celor de la BMW, e mai desteapta(nu stiu daca e mai buna ca si a noii generatii de BMW)..deci don't worry..dupa ce o sa conduci o perioada o sa te indragostesti de cutia automata si pot sa ti-o recomand sa o folosesti si in afara localitatii nu numai in localitate.

See ya...

drive safe :drive
Drive safe
 
Avatar utilizator
patzaichin
LEONidas
Mesaje: 1717
Membru din: 22 Sep 2009, 21:08
Localitate: Bucuresti

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

30 Mai 2010, 10:13

Bun venit in club Seat....la cati mai multi km perfeceti!

DSG rulesssssssss :drive
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine
 
 
Avatar utilizator
Ramona
Subiect Autor
Mesaje: 9
Membru din: 28 Mai 2010, 23:02
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

30 Mai 2010, 14:45

Va multumesc din inima pentru incurajari si primirea calduroasa. :cheers . Eu sunt intradevar foarte multumita de cum mege. Imi este cam mila de ea ca am adus-o de pe drumurile excelente din Germania, in praful si pe drumurile de aici si de aceea o iubesc si mai mult si incerc sa o protejez avand cat mai multa grija de ea. Poze am sa incarc cat mai curand, 2,3 zile, cand ajung acasa.
Ce am observat este ca nu ma lasa la greu (depasiri, pante si alte cele...) si ca-i place viteza. La drum intins parca "toarce ca o pisica". A fost f bine intreinuta si in Germania, a avut un singur prprietar si toate service-urile la reprezentanta SEAT.
Din pacate am schimbat toate uleiurile la masinutza, inainte de a ma informa ff bine, si cum e vorba "de ce ti-e frica nu scapi"...Am dat peste un mecanic ce nu stia chiar exact la cutia automata, care este orificiul pe unde se deverseaza uleiul vechi asa ca...a umblat undeva pe la un recipient, pe care l-a desfacut din lateral si acest ulei s-a scurs efectiv printr-o crapatura ..scuze e greu de explicat ...in fine.. pana la urma si-a dat seama ca pe unde intra uleul trebuia sa-l si scurga numai ca mai trebuia desurubat ceva din interior...Apoi a introdus doar vreo 5,5 l (0,5 l s-au pierdut in timp ce-l introducea)... Cel care mi-a furnizat uleiurile mi-a dat 7 l pentru cutie si 4 l pt motor ?! Mentionez ca mi-am luat toate uleiurile si filtrele de buna calitate (Mobile 1 5VW30, la cutie din cel original, filtru polen Mann, filtru de cutie original, celelalte filtre - Champion - la astea nu cred ca am facut o alegere buna)..
Dupa ce s-a terminat toata operatiunea a testat-o cu calculatorul si nu a dat erori ...totul pare sa fie ok...INSA nu sunt linistita: dupa ce am vazut modul in care a lucrat la ea, vreau sa mai fie odata verificata avandu-se in vedere ca parca de atunci pare sa nu mai fie chiar asa bine ...e greu de explicat dar o simt... In fine oare ma puteti ajuta cu o recomandare de un service mai bun, undeva in/ sau pe langa judetul Mures?...daca nu mergem si mai departe numai sa-mi spuneti... Va mutumesc si promit ca voi atasa poze in cel mai scurt timp.
_________________

SEAT Altea 2.0 TDI 140 CP DSG Sport Up
 
Avatar utilizator
ll_her
Mesaje: 982
Membru din: 12 Mai 2008, 08:01
Localitate: Brasov

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

30 Mai 2010, 21:53

Bine ai venit in CS si in mica familie Altea :)
Iti recomand sa mergi la reprezentanta Seat - Santcom Sighisoara sau daca doresti si ai timp la Dip Motors Brasov (sunt un service foarte bun).
In rest multi km fara probleme :drive safe
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alteiutza mea - o alegere buna DSG?

31 Mai 2010, 10:56

Bine ai venit in ClubSeat :hi
Sa o stapanesti in continuare, sanatoasa si fara probleme. :cheers :yah
Vrem si noi poze, sa ne bucuram privirea cu o Alteiutza nascuta si crescuta in Germania :yah :yh :bounce:
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori