Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
DDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 18 Oct 2015, 08:41
Localitate: Falticeni, Suceava

My Altea

20 Oct 2015, 18:06

Bun gasit ! Duminica am vandut Seatul din dotare, o Ibiza din 2006, galbena si luni dimineata am plecat la cumparat de Altea. Prima oprire in Focsani, o masina rosu Emocion, care din pacate pacaleala totala, o groaza de defecte reparate prost sau deloc. A doua oprire, Bucuresti, de unde am cumparat o Altea din 2005, benzina 1.6l, asta am cautat caci nu imi place diesel, nu intru in detalii, de culoare gri inchis, il vad eu dar la codul K3K3 nemtii scriu nachtschwarz, adica negru ca noaptea :mrgreen: . Prea multe dotari nu are, de fapt cred ca e o varianta de baza, cu ESP, oglinzi rabatabile electric, 4 geamuri electrice siii, cam atat, nici macar tavitele de pe spatarele scaunelor fata. In schimb cel ce a avuto in Germania ia montat o grila fara sigla Seat, oglinzi cromate(care nu prea imi plac, imi amintesc de niste oglinzi de Dacie) jante pe 17", arcuri sport, cred, de culoare albastra si piesa de rezistenta, ia scos stergatorul de pe luneta, ceea ce ma enerveaza cel mai tare.
Impresii dupa un drum noaptea de 420 Km:
Motorul e slabut, dar asta a fost alegerea mea, consumul a fost de aproximativ 7%, cu mentiunea ca mers cam tare,
Farurile sunt foarte bune, sunt perfect reglate si indeajuns de luminoase,
Initial mi sa parut mai moale suspensia ca la Ibiza, dar dupa ce am umflat rotile am realizat ca nu e asa, maine merg la un service sa imi montez arcurile originale ale masinii asta pentru ca proprietarul mi lea dat,
Spatioasa si comoda eu avand o operatie la un picior, care ma necajeste un pic la condus,
Radioul cam prost, nu stiu motivul dar aproape tot drumul am ascultat doar Trinitas, atat prindea

Acum ceva intrebari,
Toate Altea au Dynamic steering response (DSR) ?
Arcurile albastre sunt sport, sau altceva? si oare merita inlocuirea lor pentru un pic de confort?
Pentru lumini in portiere, cele albe si rosii perg becuri cu LED? sau da vreo eroare, topicul de retrofituri l-am vazut de aceea m-am uitat dupa lampi, http://www.aliexpress.com/item/8Pcs-OEM-Door-Warning-Light-LED-Footwell-Light-Cable-For-4B0-947-411-8D0-947-4114FD/32354829237.html , ce ziceti e bun pretul?



Poze o sa pun maine ca azi nu am facut
 
Avatar utilizator
DDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 18 Oct 2015, 08:41
Localitate: Falticeni, Suceava

Re: My Altea

21 Oct 2015, 19:31

Azi am inceput cu cheltuiala pentru retusuri, adevarul ca are cam multe mici reparatii de efectuat. Prima, am schimbat carcasa cheii briceag, care era toata deformata iar lamela de metal nu statea la locul ei in nici o pozitie, pret 50 de lei, fara logo ca de, toata lumea are Vw pe la noi, dar o sa aduca. Rezonabil pretul, dar daca as fi avut rabdare 30 de zile o carcasa e 3$ la chinezi.
Apoi la dezmembrari am gasit o Altea de pe care am luat motorasul la stergator, ceva capacele de la portiere, ca la mine lipseau si manerul interior, cel nichelat ca la mine era rupt. De la alte dezmembrari am luat bratul stergatorului de o XL si apoi am comandat duza stropitotului pentru luneta care era rupta si o lamela noua, alt milion toate. Sa schimb arcurile nu am ajuns inca dar maine o sa merg si in acelasi timp trebuie sa schimb si racordul flexibil de la toba ca imi baga fum in masina, sper asta sa fie sa nu fie ceva mai scump. Si am montat motorasul si stergatorul pentru luneta ocazie cu care am realizat ca stergatoarele nu functioneaza daca ai ceva dechis, portiere, capota sau haion, interesant. Apoi ma mancat sa desfac fata la portiera ca sa schimb chestia rupta, acel plastic in forma de scoica unde sta manerul cromat. Cel luat de la dezmembrari era fara tweeter iar al meu este asa ca nu am facut nici o afacere si nici nu am putut sa mai montez usa la loc, foarte aiurea, macaraua este pe fata de usa montata , o sa comand alt plastic cu loc pentru tweeter si o sa merg la un service sa imi monteze ei usa. Presurile sunt originale de Seat dar sunt din panza si cum se apropie iarna trebuie sa comand si unele din cauciuc, iar vreo 150 de lei.

Imagine

Imagine


Imagine


Imagine
 
Avatar utilizator
dzaraider
ClubSEAT Team
Mesaje: 673
Membru din: 05 Ian 2011, 12:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My Altea

21 Oct 2015, 20:35

salut,

Sa o stapanesti sanatos si sa o folosesti cu placere.
vezi ca daca trebuie sa schimbi doar manerul (cel de metal), poti. Se desparte de carcasa de plastic si il pui pe carcasa ta actuala de plastic. :cheers
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: My Altea

21 Oct 2015, 20:36

Arata bine masina minus piesele alea cromate (probabil poti infolia)
Bine ai venit in ClubSeat!
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: My Altea

22 Oct 2015, 09:39

Bun venit in Club Seat :hi
E bine ca se mareste familia forumului si cu modele mai deosebite :cheers
 
Avatar utilizator
DDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 18 Oct 2015, 08:41
Localitate: Falticeni, Suceava

Re: My Altea

23 Oct 2015, 20:28

Am schimbat recordurile flexibile, da la plural, pentru ca sunt doua. Am schimbat si discurile de frana pe fata, plus placutele, plus bielete bara antiruliu plus montaj factura finala 760 de lei. Palcutele si discurile leam luat Bosh, nu stiu cum sunt sper sa fie OK. Parca tot baga putin fum in habitaclu. Arcurile la primavara impreuna cu amortizoare si acele clopote in care intra amortizoarele, nu stiu cum se chiama. Alte probleme nu mai are masina deocamdata, a fost verificata integral, rulmenti pivoti si alte cele sunt OK toate, suportii la motor si cutie au fost schimbati de curand, iar distributia acu 6000 km. Bratul de la XL nu a functionat, era rupt un piciorus care tinea lamela insa am gasit unul de Golf 5 care e OK. Pentru iarna am gasit jante de Golf 5 pe 15" cu anvelope 195/65. Anul asta mai am o investitie de facut, o roata de rezerva slim plus cric cheie si carlig, cam scumpe totusi. Nu am pe masina nici kitul de reparare, a ramas doar polistirenul.
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: My Altea

24 Oct 2015, 07:09

Să te bucuri de mașină, motorul este fiabil fiind benzină aspirat, e de turație așa ca nu te sfii să o calci în depășiri.
Cred că totuși 1.6 se pretează cel mai bine pe ibiza.
Din cate am citit mașina e destul de ok. Drumuri bune.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

 
Avatar utilizator
DDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 18 Oct 2015, 08:41
Localitate: Falticeni, Suceava

Re: My Altea

24 Oct 2015, 23:29

Toate masinile le-am avut benzina, asa ca stiu sa turez, am avut 2 Honda Civic, care mergeau pana la 8200 din aproape 10.000. Ibiza era de 1.4, destul de OK, am mers si cu 180. Patronul de la o firma de dezmembrari, care imi e amic sa uitat la masina si a spus ca doar cutia e mai slaba la modelul asta si nici nu se gasesc si e si mult in opinia lui, se vand cam cu 500 euro. Am uitat sa va spun, merg la un service, respectat la mine in oras si intreb si eu acolo cum se schimba lamele de stergatoare ca sunt ascunse si nu am cum ajunge la ele, simplu spun cei de acolo, tragi de ele si trebuie sa se dea in jos si sau apucat sa traga de nu stiam cum sa-i opresc temandu-ma ca mi le strica :evil: , apoi am venit acasa si am citit cartea, iau contactul si mut stergatorul pe pozitia intermitenta si ele coboara, simplu, dar cine sa citeasca de la service, in timpul liber se cinstesc :cheers
 
Avatar utilizator
DDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 28
Membru din: 18 Oct 2015, 08:41
Localitate: Falticeni, Suceava

Re: My Altea

05 Noi 2015, 17:07

Cand am montata cauciucurile de iarna sau vazut arcurile mai bine!

Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori