Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cezaraxani76
Subiect Autor
Mesaje: 30
Membru din: 09 Iul 2014, 07:33

Altea mea

11 Ian 2015, 17:56

Buna seara din nou...m-am decis sa povestesc cate ceva si despre altea pe care o am.Am tot frecventat forumul dar nu am prezentat-o inca...
Deci...Seat Altea 1.6 reference,model 2006,echipare standard...adica nimic deosebit...motor 1.6 benzina
Cand am luat-o avea 119.000 km acum are 123500 deci vreo 4 mii si ceva de km facuti in 6 luni aproximativ
Pana acum nu m-a dezamagit decat poate un pic motorul care este un pic slabut pentru caroseria pe care o anima.Dar am fost si singur si cu inca 4 persoane si nu m-a facut de ras.La capitolul interior si finisaje este ok pentru clasa ei.Nu vibreaza si nu bate nimic prin interior,totul este destul de ordonat si pozitionat relativ confortabil,mai putin consola centrala cu frana de mana care este un pic incomoda.Un mic minus ar fi etansarea habitaclului,adica garnituri chedere si alte chestii de genul dar acum nu pot sa imi dau seama daca sunt uzate sau asa sunt ele.Uneori se mai abureste alte ori mai ingheata pe dinauntru dar per ansamblu ma declar multumit.In general tinand cont ca este sa zicem un wv entry level,sunt foarte multumit de ea si daca la inceput m-am gandit ca daca as obtine un pret bun poate as da-o,acum nu as mai face asa ceva.Spatiu interior imens,suspensie dura dar confortabila,servodirectia electrica excelenta...frane un pic cam prea asistate dar dupa cum spuneam una peste alta ne descurcam foarte bine...
Cat despre consum din ce am observat pana acum este un motor clasic pe benzina care merge si consuma dupa cum il solicitam...locuiesc in Baia mare,un oras nu prea aglomerat in care am scos un consum mediu de 7 litri si ceva.La drum intins la viteza constanta de 90 km pe ora cam 6 litri...Nu este rau pentru o masina de gabaritul ei.Iar in cei 4000 de km nu am schimbat decat placutele de frana pe spate.Mai este un rulment,schimbul de ulei si pompa de la spalatorul de parbriz care nu mai vrea sa functioneze nu se stie de ce...voi pune si fotografii cand voi avea ocazia...


Tuturor drumuri bune si voi posta in continuare aici aventura mea cu Seatul Altea

o seara buna tuturor
Seat Altea reference 1.6 benzina
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Altea mea

11 Ian 2015, 17:59

Bine ai venit oficial odata cu prezentarea, mai trebuie sa postezi si poze ;)
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Altea mea

11 Ian 2015, 18:08

Sa o stapanesti sanatos ! Asteptam cu interes pozele :hi
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori