Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
raulraymond
Subiect Autor
Mesaje: 1314
Membru din: 11 Noi 2010, 12:41
Localitate: Tg Mures
Contact:

Sfaturi Achizitie Freetrack

27 Iul 2015, 15:35

Salut tuturor.

A cam venit timpul sa ma uit dupa o masina putin mai mare. Si imi cam face cu ochiul Altea Freetrack. Cei care aveti acest model, imi puteti impartasi idei despre acest model? Idei pro, idei contra, intretinere, costuri, etc. Vreau sa fie masina de familie in primul rand. Ar trebui sa ma sperie HALDEX, sau e de ajutor? Cam care sunt cele mai bune motoare, am citit in unele posturi ale colegilor ca nu toate freetrack ar avea 4x4. It is true? Partea cu injectoarele am citit ca e cam scumpa, cel putin raportat la 1M-ul meu 1.6. Nu am mai avut sau condus pana cum motorina, deci nu prea stiu cum sta treaba la motorizarile pe motorina. Orice sfat e binevenit

Multumesc anticipat :hi
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
Imagine
 
Avatar utilizator
Patrick
Mesaje: 125
Membru din: 22 Sep 2014, 23:10
Localitate: Timisoara/Motru
Contact:

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

29 Iul 2015, 01:03

Exista altea freetrack 4x4 ,dar e motor 2.0tdi pd si dezvolta 170 de caluti cu 350 nm, are cutie manuala ,nu are consum prea mare gen 6.7 mixt, 0-100 in 8.7, portbagaj destul de mare 452 l, din cate am citit eu pe internet..(nu sunt expert)modelele astea nu prea au defectiuni la injectoare.Iti poate oferi senzatii cat de cat tari cred eu. :hi bafta
Seat leon 1m 1.9 tdi 155 catari
ex:leon 2.0tdi 140 de catari
 
Avatar utilizator
mihai p
Mesaje: 88
Membru din: 15 Apr 2012, 06:41
Localitate: Slobozia

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

29 Iul 2015, 13:35

Exista freetrack cu motor de 140cp PD care nu este 4x4, banuiesc ca si CR tot asa. Injectoarele au picat la cele PD cu cod motor BMN dar s-au schimbat gratis incepand din 2011 daca nu a fost umblat la ele sau schimbate de propietarul anterior. Haldexul daca a fost servisat corect (schimbat uleiul si filtrul la fiecare 60 000km) nu are de ce sa faca probleme; dar totus este o piesa ce se poate defecta :) In rest numai de bine. O sa te sperie putin consumul urban (nu vad pe telefon din ce oras esti) dar te obisnuiesti. Bafta.


by mky
- SEAT ALTEA FREETRACK 2008 2.0 TDI
 
Avatar utilizator
raulraymond
Subiect Autor
Mesaje: 1314
Membru din: 11 Noi 2010, 12:41
Localitate: Tg Mures
Contact:

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

29 Iul 2015, 15:07

Sunt din Mures. Oricum sunt obisnuit la 1M 1.6 cu ceva consum mai "special", dar mna... Aveam de gand sa imi iau 1M 1.8, dar aveam frica ca nu o sa il pot intretine. Si aici nu ma refer la combustibil, ci la piese. Ar trebui sa am aceasi frica la Freetrack? La achizitie, la ce ar trebui sa fiu atent?

Momentan acesta e singurul de pe la noi care mi-a facut cu ochiul. Nu ca ar fi ft multe :tongue

http://a v i t/anunt/seat-altea-xl-I ... d89f0700f7
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
Imagine
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

29 Iul 2015, 16:05

Despre costurile pieselor iti poti face o idee pe siteurile online ; ca si costuri mai mari de intretinere ar fi injectoarele + turbo + pompa motorina in caz ca se defecteaza ; trebuie avuta mare grija la cumparare ; ambreiajul + volanta la o masina SH il socotesti ca si consumabil, insa costa ~ 2000 lei kitul complet cred, si spre sa nu vorbesc prostii dar manopera este mai complicata fiind 4x4 ; depinde acum de ce bani dispui si cat de tare ti-a picat cu tronc ; eu m-as orienta spre ceva break diesel, spre exemplu octavia 2010 tdi sau focus 2010 tournier ;
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
mihai p
Mesaje: 88
Membru din: 15 Apr 2012, 06:41
Localitate: Slobozia

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

29 Iul 2015, 18:34

Arata bine masina de pe autovit. Nu zice nimic de taxa de inmatriculare, care nu-i neglijabila la varianta E4. In rest ca la oricare masina SH trebuie amanuntit verificata cum zicea si Bogdan mai sus.
Si Targu Mures este aglomerat asa ca se te astepti la un 10l/100km, exclusiv urban.
Pretul pieselor este similar celor de Passat (eu am si un passat si cel putin schimburile de ulei sunt identice, rulmentii fata identici, galeria de admisie se potriveste ce de passat de 2.0TDI 170cp - are prostul obicei sa cedeze capsula vacumatica de la galerie - mai nou am gasit si piesa separat pe la audi, altfel la seat si vw vine cu tot cu galerie :), egr acelasi, clapeta cut off etc.
Personal nu as schimba masina asta decat cu una similar dar cu DSG; din pacate nu s-a fabricat cu DSG decat in varianta pe benzina; nu ma atrage ideea.


by mky
- SEAT ALTEA FREETRACK 2008 2.0 TDI
 
Avatar utilizator
raulraymond
Subiect Autor
Mesaje: 1314
Membru din: 11 Noi 2010, 12:41
Localitate: Tg Mures
Contact:

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

29 Iul 2015, 21:41

OMG, 10 urban? Defapt, cum ziceam, nu am mai avut motorizare pe morotina si doar din auzite stiam ca e mic consumu. Probabil ca extraurban e mai mic. Ca si km, nu cred ca fac prea multi intr-un an. Oare ar merita sa ma arunc la motorina? Sau la asa motorizare? Sa ma orientez asupra unei altea XL simpla?
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
Imagine

 
Avatar utilizator
mihai p
Mesaje: 88
Membru din: 15 Apr 2012, 06:41
Localitate: Slobozia

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

30 Iul 2015, 05:34

Pai si acum la 1.6 cat ai consum exclusiv urban ? Sa nu zici 6 ca nu te cred :) Daca faci drumuri scurte si putini km pe an nu justifica dieselul mai ales cel cu DPF care te va scoate la plimbare vrei nu vrei. ( toate au DPF in ziua de azi asa ca...).
Extraurban se pot scoate consumuri mai mult decat rezonabile. Personal Altea XL nu-mi place dar este o chestiune de gusturi. Motorina merita cand se justifica. Sa-ti dau un exemplu: un schimb de ulei si filtre, care se face la 10-15000km, costa 470ron cu tot cu manopera (ulei Motul cu filtre Mann), mai departe fa tu comparatia cu a ta si vezi ce si cum (da' sa ne zici si noua ca io' chiar nu stiu cat este la tine :)).
Freetrakul va face DIFERENTA iarna cand o sa o iubesti.
O zi buna.


by mky
- SEAT ALTEA FREETRACK 2008 2.0 TDI
 
Avatar utilizator
raulraymond
Subiect Autor
Mesaje: 1314
Membru din: 11 Noi 2010, 12:41
Localitate: Tg Mures
Contact:

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

30 Iul 2015, 10:44

Ca si km, mai multi vor fi facuti in oras, cel putin anul acesta. De la anul, (sper), vom face naveta pana in oras (6-7km pana in oras). Consumul la urban e cam la fel, 8-9.5 la 1.6 16V, deci stiu cum e cu consumul crescut. Saptamana trecuta am ajuns la un 6.3 dus intors Mures - Ungaria. Probabil ca la motorina ar fi fost mai scazut. Legat de schimbul de ulei si filtre, ar fi undeva la 200-250 RON.
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
Imagine
 
dumitrescumaurelian
Mesaje: 7
Membru din: 21 Dec 2014, 01:52

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

16 Feb 2016, 17:51

Buna seara!

Pentru a nu crea un alt topic, va cer aici sfaturile pentru achizitionarea unei Altea Freetrack. Dupa ce la inceputul anului am vrut sa cumpar un Leon 5F, am renuntat la aceasta idee dupa ce am facut un test drive cu un 1.4 125 cp, sotia spunand ca este prea mic spatiul in spate si suspensia prea "tare" (eu am 1.90 si 125 kg, iar spatiul la picioare in spate este limitat, sotia fiind nevoita sa stea in spate cu baietelul de 1 an si jumatate).
Stiu ca daca as fi cumparat leonul ar fi fost o masina noua, insa testand masina pe strazile din Tomis Plus (constantenii cred ca stiu drumurile din noul cartier), cu anvelope de iarna pe jante de 16 ", am realizat ca nu se potriveste nevoilor noastre (o suspesie un pic mai confortabila si un portbagaj putin mai mare ca al leonului).

Despre probleme am citit (injectoarele la motor cod BMN, filtrul de particule, etc), insa acum vine partea grea. Desi as putea sa cumpar un Freetrack mai nou ca ani, nu-mi prea place faceliftul (interiorul). Ma gandesc sa cumpar un Freetrack 2008-2009 cu interiorul acela in doua culori, cu xenon, scaune incalzite, maxidot, senzori de parcare spate, poate si navigatie (cred ca astea ar fi fost optionalele la vremea respectiva), insa nu stiu cat de "galagios este motorul PD fata de cel CR. In trecut am detinut un Toledo 5P 2.0 TDI Sport Up, care in 90000 km nu mi-a facut o problema, insa motorul era intr-adevar putin cam galagios (mai ales iarna).

Diferente notabile intre non-facelift si facelift mai sunt? (ex: probleme rezolvate, alte optiuni, etc)

Multumesc anticipat
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

17 Feb 2016, 10:58

Nu, nu sunt diferente majore.
Trenul de rulare e identic, diferente majore intre dotarile optionale nu sunt. La FL poti face retrofit mai usor la unele chestii (PLA, de exemplu). FL mai vine cu intrefata MDI (AUX In si USB) si un alt sistem de navigatie.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
dumitrescumaurelian
Mesaje: 7
Membru din: 21 Dec 2014, 01:52

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

17 Feb 2016, 12:55

@Cosmin: Pot pune volanul non-facelift pe facelift incat sa-mi functioneze toate comenzile? (am vazut ca tu ai facut schimbul invers - felicitari pentru masina btw). Atat topicul tau cat si cel al lui samson m-au facut sa ma gandesc de pe acum la retrofituri, desi masina inca nu am cumparat-o.

OT: Seat Altea FR s-a mai fabricat dupa 2009?

Cu stima
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Sfaturi Achizitie Freetrack

18 Feb 2016, 08:53

Cu functionalitate completa nu cred, doar partial. In in functie de anul de fabricatie, iti trebuie electronica de coloana de directie care sa stie atat protocol LIN 1.3 cat si 2.0.

Multumesc de aprecieri. Cat despre Altea FR facelift, nu s-a mai fabricat. Motorizarile 2.0 TFSI 200 BHP si 2.0 TDI 170 BHP s-au mutat pe Freetrack.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori