Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
sir charles
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 22 Noi 2014, 10:52

achizitie altea 2.0

22 Noi 2014, 11:07

Salutare, oameni buni

In curand sper sa intru in randul celor privilegiati care vor conduce un Seat. Am prospectat piata in ultima vreme si am ales cateva modele de Altea, iar dupa ce am vazut cum stau lucrurile pe la noi m-am oprit asupra a doua modele diesel 2.0 TDI (voi parcurge minim 20.000/an). In mod normal mi-as fi dorit un 1.9, dar nu prea am gasit ceva atractiv si care sa nu-mi depasesca bugetul de 5000 E.
Este evident ca voi sunteti mult mai avizati decat mine in ceea ce priveste acest subiect si recunosc mi-ar prinde extrem de bine cateva sfaturi din partea voastra despre achizitie si o parere despre cele doua modele alese:

http://www.a v i t/seat-altea-C34986393.html

http://www.a v i t/seat-altea-C34808370.html

Ambele imi par ca au cam putini km in raport cu anul de fabricatie, iar cea din Bucuresti are un pret cam "suspect". Proprietarul sustine ca nu mai poate scoate decat un set de nr provizorii si a mai lasat din pret pt a nu ramane cu ea, mai ales ca a adus-o in tara la sfarsitul verii.
Cam asta ar fi, oameni buni. Astept pareri si sfaturi si va multumesc anticipat.

Spor & bafta tuturor!
 
Avatar utilizator
mendez
Mesaje: 296
Membru din: 19 Noi 2008, 23:30
Localitate: Zalau, Salaj

Re: achizitie altea 2.0

22 Noi 2014, 20:38

Nici una nu are km reali ! Punct. Fiecare a avut ceva pe langa multii km. Fie ceva retusat , fie ceva vopsit, fie ceva reparat / schimbat la motor. Gandeste ca o masina adusa pe trailer din DE te duce de la 400 la 600 E per bucata, iar ca sa mergi personal dupa ea nu merita, mai ales daca esti din Bucuresti. Cea cu 3850 Euro a fost undeva la 2700 2800 acolo daca era cat de cat ok. Intelegi tu de aici. Parerea mea e ca fiecare are peste 400.000 de km reali. Sunt multe indicii care pot trada km masinii dar asa din poze e greu.

De curiozitate cere VIN ul masinilor si fa o verificare pe ele. Daca te intelegi cu omul du masina intr-o parcare cu neoane, urmareste diferentele de nuanta daca exista, verifica guma de pe pedale, schimbatorul, husa schimbatorului, scaunul soferului, volanul, comenzile de pe volan, butoanele climatronicului, butoanele radioului. Vezi discurile de frana, uzura farurilor sunt de plastic si se matuiesc. Sunt multe prea multe de urmarit, si intradevar unele sunt ieftin si simplu de schimbat dar toate aduc un cost, si samsarii se ghideaza dupa lozinca " investitie minima , profit maxim".
Seat Altea 2004 Rojo Emocion 1,9 TDI 77KW, 105CP , BKC
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: achizitie altea 2.0

22 Noi 2014, 21:09

La cea de Bucuresti in pozele 3 si 4 se poate observa o mica diferenta de culoare la portiera soferului. Comparativ, mai "ochioasa" imi pare cea neagra, desi mai greu de intretinut cu praful din tara. Dotarile sunt cam la fel din descrieri. Cu kilometrajul ori te poti interesa dupa VIN-uri la reprezentanta, si mai poti incerca cu VCDS sa citesti valoarea din ECU motorului. Valoarea citita acolo ar trebui sa difere de cea din bord cu +/- 10%, daca e prea apropiata poti banui o aranjare, iar daca difera cu mult nu mai e cazul sa-ti spun ce inseamna.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: achizitie altea 2.0

22 Noi 2014, 21:39

Salut, cred ca esti constient ca masini si femei neatinse numai gasesti ; sper ca nu te deranjeaza acest aspect, pt ca o masina daca a fost bine reparata nu ar trebui sa fie o problema de luat in calcul la banii astia ; 6 din 7 masini pe care le-am avut in 2-3 ani au fost lovite, sau daca nu, m-au atins pe mine alti neatenti ; despre km e greu sa aproximezi..sunt masini care si la 250.000 km arata ca noi daca au rulat in Germania ; volanul se reconditioneaza usor, pedalele se schimba cu 50 lei toate ( plasticul ), husele la schimbator si frana de mana la fel, discurile se schimba fie la 60.000 km fie la 200.000, depinde cum s-a mers..la fel si un kit de ambreiaj, la noi in Bucuresti il schimbia ~ 70-80.000 km, in Germania pe autobanda treci si de 250.000 ; exemplele sunt multe si pot continua..vad din ce in ce mai des sfaturi pe forum de la unii colegi care le dau ca si cand altii ar vrea masini noi ; eu zic sa verifici ceea ce este esential si sa profiti de preturile scazute ale pietei auto ; de ce zic asta? Mai bine iei o masina la 4000 euro si mai bagi tu 1000€ in ea cu piese noi si garantie, stiind ca te va tine o perioada buna de timp si ajungi in pretul pietei, decat sa iei o teapa de bani multi sau o masina " tzipla " si a 2a zi sa te loveasca o domnisoara si sa-ti para rau ; important este ca masina da fie in stare foarte buna tehnica ; motot + cutie + ambreiaj + directie sa fie in parametrii ok ; puntea sa nu fie stramba, eleroanele sa nu fie afectate, martorii sa fie toti prezenti in bord, airbagurile la locul lor, elementele de exterior sa nu fie aftermarket sau riginite..restul sunt niste consumabile ; spre exemplu amortizoare / discuri / placute / cauciucuri s.a.m.d ; astea sunt sigur ca le ia oricine in calcul in momentul cand isi achizitioneaza o masina..daca nu o face, asta e, sta ca altii cu ea in fata blocului si se lauda ca o are ; la noi mai e o problema cu increderea si descrierea masinilor..toti au impresia ca vand masini impecabile si defapt cand ajungi sa le vezi constati ca sunt niste troace..asa ca nu te aventura prea departe, incearca sa cauti mai intai in zona ta, chiar daca dai 2-300€ in plus ; si urmareste masinile cat mai noi introduse pe siteuri ; eu filtram zilnic siteurile de vanzari si asa am gasit mereu masini ok la pret ; dupan 3-4 ore dupa ce aparea anuntul era cumparata la mine ; altfel o iau samsarii ; cele la super pret care au deja 1-2-3 luni de zile la vanzare..fi sigur ca nu sunt ceea ce par a fi ; bafta ! Si mai cauta detalii in alte topicuri pe aceste forumuri daca ai nevoie ; documenteaza-te despre problemele specifice fiecarei motorizari sa stii ce sa verifici ;
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
mendez
Mesaje: 296
Membru din: 19 Noi 2008, 23:30
Localitate: Zalau, Salaj

Re: achizitie altea 2.0

22 Noi 2014, 21:48

credca ca ai vrut sa zici lonjeron in loc de eleron...:)
Seat Altea 2004 Rojo Emocion 1,9 TDI 77KW, 105CP , BKC
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: achizitie altea 2.0

23 Noi 2014, 08:39

Da, am scris de pe telefon si am facut mai multe gresel..dar intelege el :D
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
sir charles
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 22 Noi 2014, 10:52

Re: achizitie altea 2.0

23 Noi 2014, 16:11

Salutare...din nou

In primul rand vreau sa va multumesc mult pt sfaturi si ajutor. Nu sunt chiar un "novice" in materie, dar nici nu cunosc toate smecheriile si dedesubturile samsarilor, desi un timp am "coabitat" alaturi de o parte dintre ei intr-un cartier al Bucurestiului in care sunt vesnic prezenti. Atunci am apucat sa le cunosc "munca" si obiceiurile, dar in ultima vreme nu am mai tinut pasul, ca sa zic asa.
Asteptarile sau mai corect temerile mi-au fost confirmate in ceea ce priveste anunturile respective. Voi continua sa caut si sa ma documentez inainte de face o alegere, voi merge impreuna cu un mecanic bun sa vad masinile. Mai mult ca sigur ma voi orienta catre motorul de 1.9 din mai multe considerente. Si voi cauta sa aleg, pe cat posibil, o masina achizitionata din Romania sau adusa din Germania de catre un cunoscut.
Imi voi permite sa va cer ajutorul daca voi mai gasi ceva care sa-mi atraga atentia si sper sa va trimit curand si poze cu masina aleasa.

Spor & bafta maxima.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori