Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Andante
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 07 Feb 2014, 19:57

Mici probleme la ALTEA mea :)

07 Feb 2014, 20:18

Salutare si la mai mare !

In vara anului trecut mi-am cumparat si eu un SEAT Leon la care am renuntat desi am fost foarte multumit de masina in favoarea unui SEAT ALTEA din 2006 de 2000 cm si 140 CP...Ma rog o masina mai mare si mult mai dotata de care sunt foarte multumit pana acum...Insa novice fiind in ale SEAT am si eu cateva intrebari si sper ca cineva de pe acest forum sa ma poata ajuta. Deci :) 1. Masina e dotata cu comenzi pe volan si bluetoth insa nu stiu ce am mesterit ieri si acum cand sun pe cineva nu mai il aud pe interlocutor in sistemul audio al masinii ci numai in casca telefonului 2. In momentul in care am cumparat masina (adusa fiind din Danemarca) ea era preparata acolo si transformata in autoutilitara si acum mi-ar trebui kitul complet banchete,centuri,manere,polite spate...culorile fiind visiniu pe negru 3. Am fost nevoit sa schimb o macara insa odata schimbata, geamul urca greu pe ultimi 5 cm si nu inchide de tot... poate sa imi spuna cineva care e motivul? si in sfarsit odata ce am schimbat macaraua mi s-a aprins martorul de airbag pe bord si nu imi pot da seama care e motivul...cineva de la service mi-a spus ca asta poate sa se intample si din cauza faptului ca tensiunea in baterie e prea mica dar as dori mai multe pareri,multumesc !
Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Mici probleme la ALTEA mea :)

07 Feb 2014, 20:37

Andante scrie:
1. Masina e dotata cu comenzi pe volan si bluetoth insa nu stiu ce am mesterit ieri si acum cand sun pe cineva nu mai il aud pe interlocutor in sistemul audio al masinii ci numai in casca telefonului


Incearca sa refaci imperecherea telefonului cu sistemul BT.

Andante scrie:
2. In momentul in care am cumparat masina (adusa fiind din Danemarca) ea era preparata acolo si transformata in autoutilitara si acum mi-ar trebui kitul complet banchete,centuri,manere,polite spate...culorile fiind visiniu pe negru


Nu gasesti doar banchetele spate, nu prea vinde nimeni interiorul separat fata / spate. Cel mai probabil va trebui sa cumperi un interior complet. Daca e Sport-up (si presupun ca asta e, pentru ca e singurul interior visiniu), are o forma diferita fata de cel standard, asa ca mare grija cand cumperi.

Andante scrie:
3. Am fost nevoit sa schimb o macara insa odata schimbata, geamul urca greu pe ultimi 5 cm si nu inchide de tot... poate sa imi spuna cineva care e motivul?


Cel mai probabil nu ai fixat geamul corect pe canalul din usa.

Andante scrie:
si in sfarsit odata ce am schimbat macaraua mi s-a aprins martorul de airbag pe bord si nu imi pot da seama care e motivul...cineva de la service mi-a spus ca asta poate sa se intample si din cauza faptului ca tensiunea in baterie e prea mica dar as dori mai multe pareri,multumesc !


Fara o diagnoza e greu de spus. Poate fi mai multe componente ale sistemului cu probleme. Poate fi o problema de cablaj, pot fi senzorii din usi etc. Trebuie vazut exact unde e problema si cel mai bine e sa faci o diagnoza.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Andante
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 07 Feb 2014, 19:57

Re: Mici probleme la ALTEA mea :)

07 Feb 2014, 21:05

Cosmin scrie:
Andante scrie:
1. Masina e dotata cu comenzi pe volan si bluetoth insa nu stiu ce am mesterit ieri si acum cand sun pe cineva nu mai il aud pe interlocutor in sistemul audio al masinii ci numai in casca telefonului


Incearca sa refaci imperecherea telefonului cu sistemul BT.

Andante scrie:
2. In momentul in care am cumparat masina (adusa fiind din Danemarca) ea era preparata acolo si transformata in autoutilitara si acum mi-ar trebui kitul complet banchete,centuri,manere,polite spate...culorile fiind visiniu pe negru


Nu gasesti doar banchetele spate, nu prea vinde nimeni interiorul separat fata / spate. Cel mai probabil va trebui sa cumperi un interior complet. Daca e Sport-up (si presupun ca asta e, pentru ca e singurul interior visiniu), are o forma diferita fata de cel standard, asa ca mare grija cand cumperi.

Andante scrie:
3. Am fost nevoit sa schimb o macara insa odata schimbata, geamul urca greu pe ultimi 5 cm si nu inchide de tot... poate sa imi spuna cineva care e motivul?


Cel mai probabil nu ai fixat geamul corect pe canalul din usa.

Andante scrie:
si in sfarsit odata ce am schimbat macaraua mi s-a aprins martorul de airbag pe bord si nu imi pot da seama care e motivul...cineva de la service mi-a spus ca asta poate sa se intample si din cauza faptului ca tensiunea in baterie e prea mica dar as dori mai multe pareri,multumesc !


Fara o diagnoza e greu de spus. Poate fi mai multe componente ale sistemului cu probleme. Poate fi o problema de cablaj, pot fi senzorii din usi etc. Trebuie vazut exact unde e problema si cel mai bine e sa faci o diagnoza.


merci mult !
 
baracuda55
Mesaje: 6
Membru din: 22 Feb 2012, 22:36

Re: Mici probleme la ALTEA mea :)

16 Sep 2014, 19:10

Pentru airbag trebuie o scurta diagnoza neaparat. Daca in momentul schimbarii geamului ai fost nevoit sa misti scaunele masinii la maxim fata/spate e posibil sa fi patit ce am patit eu la un A4 la o spalatorie. Daca scaunul e miscat brusc si la maxim cablurile de sub scaun se intind si e posibil sa ias adin mufe/ Fara o diagnoza insa nu poti stii cu siguranta.
 
gigi5
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2017, 20:25

Re: Mici probleme la ALTEA mea :)

21 Apr 2017, 20:35

salut tuturor.AM un seat altea an 2004 motor 2.0 ,140 cai putere si are 230.000 km am o problema la clapeta de acceleratie imi vine ulei si o strica am schimbato de 2 ori si tot degeaba .Afost la un mecanic mia zis ca e turbo ,asa ca am schimbat si turbo si problema a aparut dinou.Imi poate spune si mie cineva de unde vine atat ulei si o strica.O alta varianta spusa de alt mecanic precum ca am segmenti sticati chiar nu mai stiu ce sa mai fac va rog ajutor

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator