Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
ionix2727
Subiect Autor
Mesaje: 25
Membru din: 27 Iun 2009, 14:45
Localitate: Tg-jiu
Contact:

Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

10 Feb 2013, 23:40

M-am gandit acum ceva timp sa imi "upgradez" Altea mea si prima si prima idee care mi-a venit in minte este de a ii schimba CD player-ul cu o navigatie.
Acum cred ca marea intre bare este unde e problema, o problema in sine nu este dar am analizat ceva timp ofertele de pe piata sa spunem si am dat peste foarte multe astfel de navigatii diferiti producatori, chinezarii, navigatii cu diferite sisteme de operare (windows ce / android) + o multime de functii fata de cele originale. Problema care ar fi ca nu stiu ce calitate audio au, semnal radio, ce durata de viata au. Am vazut pareri difetire pe internet unii fiind contra celor aftermarket altii fiind pro.
Daca este cineva pe aici care ar un astfel de sistem montat pe aici, astept o parere am vazut ca nu este nici un topic legat de acest lucru in sectiunea Altea si m-am gandit sa creez unu eu insami deoarece poate mai sunt alti "colegi" care poate doresc sa faca aceasta conversie plus de asta ca, cateva pareri nu strica nici odata.
Astept post-uri pe acest subiect :hi
Seat Altea Referance 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
GabitZZu
Gypsy
Mesaje: 320
Membru din: 18 Sep 2012, 18:13
Localitate: Giurgiu/ Basel

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

11 Feb 2013, 01:33

O chinezarie nu o sa aibe niciodata calitatea originalui, asa ca la capitolu asta chinezaria e inferioara,dar cand vine vorba despre pret un aftermarket este cu mult mai ieftina.
Am un prieten ce si-a montat tot asa o chinezarie de navigatie pe masina,si pot sa iti spun ca si calitate numai e OK ,adica se aude mai prost,touchul nu era foarte bun desi era noua,trebuia sa apesi de ceva ori.
Cel mai in masura sa iti vorbeasca despre asa ceva este colegul nostru Cosmin,nu strica sa-i dai un PM,are toate temele facute :tongue
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

11 Feb 2013, 09:26

Nu e nevoie de PM, am vazut topicul..

Nu sunt in masura sa stabilesc un verdict clar, fiecare alege ce produs vrea, in functie de buget, preferinte, asteptari etc. Exista argumente pro si contra, insa ele sunt subiective.

Parerea mea (exprimata si cu alte ocazii) e ca o replica nu isi are locul pe masina.
Poate doar in cazul in care masina e Reference, fara alte dotari optionale care ar putea "interfera" cu o unitate aftermarket. Si ma refer aici la comenzi pe volan, sistem bluetooth, display maxidot in ceasurile de bord etc.
Toate aceste sisteme nu prea se pupa cu replicile. Unele functioneaza mai bine, altele mai putin bine. Depinde ce replica alegi. Nu prea mai sunt la curent cu noutatile in materie de replici, insa se pare ca ultimele modele au mai remediat din bug-uri.
Daca alegi o replica, cel mai bine ar fi sa o posti proba pe masina in prealabil, sa vezi cum se comporta, cum se aude etc.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
ll_her
Mesaje: 982
Membru din: 12 Mai 2008, 08:01
Localitate: Brasov

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

11 Feb 2013, 12:02

Salut,
Discutia de navigatie OEM vs AM am avut-o si eu cu Cosmin :)
Dupa montarea/folosirea unei navigatii AM (chinezesc) timp de 1 an pot sa iti spun urmatoarele:
Pro:
-functii mai multe pe AM decat pe OEM
-navigatie (iGo8) upgradabila cu harti, poi, etc fara costuri
-bluetooth incorporat
-2 sloturi pt. card SD
-conectivitate USB
-conectivitate iPod/iPhone
-poti conecta camera pt. parcarea cu spatele
-pret mai scazut (350$ AM nou fata de 450$ OEM SH)

Contra:
-calitate sunet mai slaba pe AM
-radio-ul isi pierde mai repede semnalul fata de OEM
-se blocheaza mai des decat OEM (la 2-3 luni fata de niciodata :) )
-forma (fizica) nu este exact construita pt. Altea (poate pt. Leon dar ... )
-la conexiunea de iPod/iPhone - nu incarca aceste gadgeturi

Concluzie finala:
Este un pas inainte fata de ceea ce am avut (nu mai atarna in geam navigatia, nu ma incurc in cabluri, nu trebuie sa scot seara navigatia din masina si sa ascund pe sub scaun suportul).

Vezi si aici:
viewtopic.php?f=79&t=1858&st=0&sk=t&sd=a&start=45

Daca ai si alte intrebari iti raspund cu placere.
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

11 Feb 2013, 14:16

Eu am o curiozitate,de ce as da ~2000lei pe o replica cand pot lua ceva 2din pioneer sau alpine?
Sunetul clar va fi peste cel al unei navigatii oem,se pot pastra comenzile de pe volan gratie adaptoarelor(cost suplimentar).
Integrarea in bord se face cu ajutorul ramelor adaptoare...se gasesc si aici pe clubseat,dar si pe site-uri de profil.

As fi curios sa vad o navigatie cu android,pare interesanta combinatia
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

11 Feb 2013, 19:50

Sistemele de pe masini(cele oem) sunt invechite,uzate moral cred ca e mai corect.
Alternativele after market(nu includ chinezariile/replicile) sunt multiple si ofera mai mult.
Spre exemplu noul sony xav 601 sau 701,ofera posibilitatea conectarii unui ''aifon'' sau a unui nokia sau ceva care ruleaza android,vezi practic continutul mobilului pe HU. Functia se numeste mirror link

http://store.sony.com/p/XAV-601BT/en/p/XAV601BT
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

12 Feb 2013, 10:45

Da, si solutia lui Tibi e o alternativa de luat in calcul.
Insa imi mentin parerea, doar daca echiparea masinii e Reference.

Altfel, un player aftermarket cam greu il poti comanda vocal, cam greu il faci sa iti afiseaze indicatiile de navigatie in maxidot, sa afiseze agenda telefonului in maxidot, cam greu il poti face sa apeleze vocal numere din agenda telefonului etc.

Daca si pt. functionarea comenzilor de pe volan e necesar un modul separat (care costa extra), nici nu vreau sa ma gandesc cat ar costa integrarea tutror functiilor OEM (nici nu stiu daca e posibil).

Tendinta e una de integrare a cat mai multe functii / comenzi in unitatile audio / video din fabrica (vedeti golf 7, noua generatie Leon etc), iar scoaterea lor va duce la pierderea posibilitatii de setare / vizualizare a unor functii / comenzi.

Cu parere de rau, piata playerelor aftermarket (ma refer la cele mass market) e pe duca. Probabil o sa ramana cele high end.
Personal nu sunt adeptul modificarii liniei audio a masinii. Daca as avea posibilitatea, as alege un sistem performant din fabrica ( nu am ureche atat de sensibila, insa mi-a placut cum se aude Logic 7 de la BMW - de BO nu mai zic). Probabil exista si configuratii mult mai bunde decat astea, insa deja vorbim de filme SF.

Dar, daca totusi as vrea sa imbunatatesc sunetul in masina (atentie, doar sunetul - fara alte gadget-uri gen navi, bluetooth, ipod connection etc) as alege sa-l montez in paralel cu sistemul original . Era inghesuirii a mii de difuzoare in masina a apus de mult, acum ai nevoie de un player bun si de doar de vreo 4 difuzoare. Playerul are loc in torpedou, de exemplu, sau in consola centrala, ascuns ( cei dintre voi care il cunosc pe Marian G. si lucrarile lui stiu despre ce vorbesc).
As alege chestia asta pt. a nu modifica vizual aspectul OEM si pt. ca nu vreau sa vad luminite albastre si verzi si nici icoane de aplicatii android pe consola centrala.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

12 Feb 2013, 11:27

Bine bine,dar cum bag eu in torpedoul unui 1p un alt player?
Daca in el incape o sticla 0,5 si un kent lung e bine.Cotiera pauza.
Luminile pt HU sunt multiple,la pioneer-ul meu pot seta multe culori.
Nu stiu cum e noua navigatie pe noul leon si nici pe golf7,nici ce functii ofera.

Mie sony-ul pus in link mi s-a parut super tare.Mai stie si de sunet 5.1
Pt comenzi vocale poti utiliza s voice :tongue ,iti gaseste si ce a mancat Baselu la pranz :lol: .
Posibilitatea de a lega mobilul la un HU si sa faca cat mai multe,mi se pare super tare.
De acord cu tine la capitolul enspe mii de boxe.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
ionix2727
Subiect Autor
Mesaje: 25
Membru din: 27 Iun 2009, 14:45
Localitate: Tg-jiu
Contact:

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

20 Apr 2013, 23:12

Am gasit o varianta cam laudata sa zic asa si de cei de la tv... acum nu stiu exact cat este de buna poate a avut cineva ocazia de aici sa o probeze este vorba de navigatiile dynavin a celor de la edotec. Adevarat ca sunt mai scumpe dar am observat ca au si o navigatie cu sistem de operare android pe care poti adauga multe obtiuni inclusiv un tracker gps pentru localizarea masini atata timp cat ai o conexiune internet. Dar acum intervine vechia problema: oare aceasta navigatie are o calitate mai buna a sunetului si a touch-ului sau este doar o chinezarie pe care au luat-o niste baietii destepti si i-au creeat un soft. Daca este cineva aici care a testat o astfel de navigatie sau a avut ocazia de a umbla pe una astept o parere. Nu as prea vrea sa dau banii pe o chinezarie care sa ma tina 1 an si apoi sa pun iara vechiul player banal. Dar ma gandesc si pe partea cealalalta daca imi iau una originala nu are atatea optiuni cat are si aceasta asa ca sunt intr-o mare dilema.
Seat Altea Referance 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
srulz
Mesaje: 66
Membru din: 10 Iul 2012, 14:55
Localitate: Ovidiu

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

13 Iun 2013, 19:19

Salut, aceeasi problema o am si eu... initial am vrut o navigatie oem sh, dar, din pacate, sunt mult depasite de chinezariile de acum... si sunt in dilema in a alege una de 2000 lei sau una de 3000 lei. Pe radio, cam la toate nu se pot emite pretentii, insa, nici cu ce am acum pe masina, oem cu mp3 nu ma pot lauda... in oras semnalul la radio e ok, afara... traiasca cd. Deci ? Se merita cei 1000 lei in plus ptr. sistemul cu Android de ex. cel de la Edotec sau un ANS 510/610/810 este cat de cat ok. Nu am auzit cum suna vreo chestie din asta vreodata, dar, as vrea sa renunt la gps din parbriz, momentan tableta, care ocupa juma' de parbriz...
VW Passat B7 2011 2.0 CR 140 CP
Polo an 2005 1.4 FSI 84 CP
ex. Seat Altea 2006 1.9 PD 105 CP
 
Avatar utilizator
srulz
Mesaje: 66
Membru din: 10 Iul 2012, 14:55
Localitate: Ovidiu

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

13 Iun 2013, 21:00

Intre timp am aruncat un ochi catre producatorii de navigatii si am gasit Blaupunkt Philadelphia 835 care la noi e in jur de 3000 lei si nu stiu cum o fi Dynavin cu Androidul lor cu tot, insa, la 3000 lei, as lua fara sa clipesc Blaupunkt !
VW Passat B7 2011 2.0 CR 140 CP
Polo an 2005 1.4 FSI 84 CP
ex. Seat Altea 2006 1.9 PD 105 CP
 
Avatar utilizator
srulz
Mesaje: 66
Membru din: 10 Iul 2012, 14:55
Localitate: Ovidiu

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

18 Iun 2013, 18:57

Salut, revin... desi ma hotarasem si chiar am comandat Dynavin D99 - DVN-VW, cea de 2800 lei, in ultima clipa am mai gasit pe stoc un Blaupunkt Philadelphia 835 la 2999 lei. Azi l-am montat... e plug & play, se instaleaza foarte usor, are tot ce ii trebuie ca si cabluri, mufe, etc... Dupa a zi de butona la el, am constat:

- are gps cu Igo Primo, harti Full Europa, vin pe un microsd de 4 Gb, majoritatea 2012.Q4, harta Ro este de la TopMap, deci cam praf, cel putin pe zona mea... ramane sa vad daca "inghite" vreo actualizare mai noua... oricum, 30 zile de la prima conectare a gps se poate face actualizare gratuita de pe naviextras, apoi cu bani. Ca si modul de gps merge mult mai repede decat tableta pe care o foloseam inainte, se conecteaza aproape instant la sateliti, nu intrerupe muzica cand face anunturi, cel putin pe moment pare sa fie ok, cel putin eu unul prefer IGO oricarei alternative...
- bluetooth - modelul nou, stie sa citeasca agenda tel, muzica din tel, etc... insa mi s-a parut ca se aude cam slab, adica la volum mic, insa ramane sa ma mai joc la el...
- radio ... eh, aici e revelatie, este mult peste cel oem, in sensul ca, folosind antena masinii, nu mai am probleme cu receptia, de ex. inainte in curte, in stationare nu puteam sa prind anumite posturi, acum se aud toate, foarte clar... lucru de asteptat, totusi e un Blaupunkt...
- dvd player - suporta mp3/wma/dvd/vcd/divx etc...
- SD card reader + usb front (mai are si spate) - sunt sub "butoanele" din fata dreapta care defapt sunt capace... si nu au nici iluminare
- display 7" cu led cred... se vede chiar cu soarele pe el... are posibilitatea de oprire in mers, mai ales noaptea
- toutch screen - se misca bine, fara lag, cam ca un Android bun
- OS are Win CE 6.0 cu update-uri disponibile pe site la Blaupunkt
Ca si accesorii sunt prezente: antena gps, micofon extern (desi are si intern), cabluri A/V in, Aux IN, iesire separate de subwoofer, se poate conecta si camera de marsarier, este CAN, deci poate recunoaste senzorii de parcare daca sunt originali, si statusul la A/C, la climatronic.

Per ansamblu sunt mai mult decat multumit de navigatie... un singur lucru ma deranjeaza, nu pot sa vad video in mers :))... sper sa gasesc o solutie de dezactivare a protectiei... care mi se pare cel putin cretina... nu ma lasa sa ma uit la filme in mers, da pot sa admir hartile de gps... in fine, safety. Nu stiu cum sunt alternativele "dedicate", insa cel putin pe moment, cred ca este mai mult decat ok, ca si o alternativa la navigatia oem. Ma refer la pretul asta noua, cu garantie 2 ani.

Numai bine !
VW Passat B7 2011 2.0 CR 140 CP
Polo an 2005 1.4 FSI 84 CP
ex. Seat Altea 2006 1.9 PD 105 CP
 
Avatar utilizator
mendez
Mesaje: 296
Membru din: 19 Noi 2008, 23:30
Localitate: Zalau, Salaj

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

18 Iun 2013, 20:21

EU am o optiune in genul Safety OFF.
Seat Altea 2004 Rojo Emocion 1,9 TDI 77KW, 105CP , BKC
 
Avatar utilizator
srulz
Mesaje: 66
Membru din: 10 Iul 2012, 14:55
Localitate: Ovidiu

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

18 Iun 2013, 20:37

Salut, unde este optinea ? in setarile navigatiei sau cu vag-com ?
VW Passat B7 2011 2.0 CR 140 CP
Polo an 2005 1.4 FSI 84 CP
ex. Seat Altea 2006 1.9 PD 105 CP
 
Avatar utilizator
srulz
Mesaje: 66
Membru din: 10 Iul 2012, 14:55
Localitate: Ovidiu

Re: Navigatie originala v.s. navigatie aftermarket

18 Iun 2013, 21:00

Multumes !... am gasit la Central Doors... an pus without safety si acuma merge si in mers pe video !... :cheers
VW Passat B7 2011 2.0 CR 140 CP
Polo an 2005 1.4 FSI 84 CP
ex. Seat Altea 2006 1.9 PD 105 CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori