Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
axon003
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 19 Mai 2011, 08:25
Contact:

Montare aftermarket "roof storage" pe ALTEA XL

26 Noi 2011, 16:45

Cind am luat masina, la freetrack era ca optiune Family Pack, care printre altele avea o istorie pe tavan cu diverse compartimente, iar in ultimul din spate un DVD-player. Stie cineva de unde se poate achizitiona asa ceva in vederea montarii pe o ALTEA XL?

E vorba de asta din poza : http://www.driveblog.co.uk/files/Seat_A ... ck_DVD.jpg
 
Avatar utilizator
samson
Mesaje: 1697
Membru din: 29 Ian 2009, 21:30
Localitate: Onesti

Re: Montare aftermarket "roof storage" pe ALTEA XL

27 Noi 2011, 10:34

Poti incerca pe la dezmembrari, poate gasesti ceva. Nu am idee la ce pret poate sa ajunga. Eu ma gandeam ca ar putea merge si pe altea? A incercat careva? Sunt destul de utile spatii de stocare.
Din ce am vazut sunt 2 modele, dar difera doar ultimul spatiu de stocare. Cele care vin cu navigatie din fabrica, ultimul spatiu e ocupat de un display de 7"(parca)
Altea si Altea XL sunt destul de inalte la interior si nu incomodeaza cu nimic "consola" respectiva
ImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Daca gasesti poti sa ne dai si noua de stire
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montare aftermarket "roof storage" pe ALTEA XL

27 Noi 2011, 10:52

Piesa se poate comanda de la dealer si exista in doau versiuni: cu monitor TFT (RSE - Rear Seat Entertainment) sau fara.
Pt. RSE mai trebuiesc niste conexiuni electrice adaugate.

Sistemul nu e compatibil cu masinile care au trapa.

Nu mai are rost sa zic ca pretul e enorm la dealer, inclusiv pt. plasticele alea, care fiecare are cod separat. Cea mai buna sansa e pe la dezmembrari.

Principala problema in retrofitul chestii asteia e ca lipsesc intariturile de pe partea inferioara a plafonului si, avand in vedere ca spatiile alea de depozitare au fost disponibile ca aceesoriu doar incepand cu 2007 - 2008 (parca asa tin minte), exista sanse ca la masinile mai vechi sa lipseasca si filetul din acoperis (sub plafon).
Trebuie verificat inainte. Asta pt. ca suportul ala nu sta prins doar in plafon (care e un carton cu un material textil lipit pe el).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
axon003
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 19 Mai 2011, 08:25
Contact:

Re: Montare aftermarket "roof storage" pe ALTEA XL

27 Noi 2011, 17:34

Codul de original dupa ETKA este 5P0868403, dar din ce am gasit pe net nu pare asa scump
http://www.prbox.fr/piecesdetail.php?id ... ARROSSERIE

Nu stiu insa daca am pe acoperis (partea metalica) punctele de fixare. Masina e model 2011.

O sa caut maine dupa acest cod la niste amici care au aplicatiile de la importatorii de produse pe original.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montare aftermarket "roof storage" pe ALTEA XL

28 Noi 2011, 09:02

Produsul din linkul tau e livrabil doar in Franta. In plus, 150 eur mi se pare mult.
Pretul standard, la dealerii din Romania e echivalentul a 230 eur. Enorm pt. niste plastice (parerea mea).

Pt. cine e interesat, se poate achizitiona si pe bucati. COdurile in imaginea de mai jos..


Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
kmihai
Mesaje: 362
Membru din: 12 Aug 2011, 12:01
Localitate: TIMISOARA

Re: Montare aftermarket "roof storage" pe ALTEA XL

29 Noi 2011, 19:52

altea mea e din dec 2007 cum imi pot da seama daca are filetele in plafon? :hi
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.
 
axon003
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 19 Mai 2011, 08:25
Contact:

Re: Montare aftermarket "roof storage" pe ALTEA XL

29 Noi 2011, 19:57

cel mai simplu e sa desfaci plafoniera din fata si sa arunci o privire cu un webcam sau camera de pe un mobil (bun)
oricum am cerut unui amic care are un service niste preturi la importatori, o sa le postez cind le am exacte, dar prin telefon sunau cam de rau (masute scaune - 250ron bc), "cutia" de pe plafon ~1100 RON, LCD-ul pe la 2900RON

 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montare aftermarket "roof storage" pe ALTEA XL

29 Noi 2011, 21:01

Daca prin plafoniera intelegi partea de lumini de deasupra oglinzii retrovizoare, slabe sanse sa vezi ceva.
Trebuie desfacut plafonul in sine (ornamentele de pe stalpii A si B demontate, parasolarele etc).
Eu am incercat acum ceva vreme sa montez sistemul de alarma original. Am intampinat o problema asemanatoare cand am vrut sa instalez senzorul de monitorizare..Lipsea in lining cadrul de plastic.

Am mai intrebat si eu in stanga-dreapta si se pare ca exista sistemul de prindere pt. compartimentele din plafon.
Problema e ca trebuie schimbat si liningul.. Adica cartonul ala ce tine loc de tavan.Trebuie pt. cod PR 9WK (multimedia system / storage compartiment in roof). Deci ce ziceam si mai inainte..E nevoie de intariturile alea de plastic.
O sa postez codurile exacte pt. cine e interesat, insa preturile sunt extrem de nesmitite.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori