Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
dumis
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 26 Feb 2008, 12:47
Localitate: medgidia

intretinere

02 Mar 2008, 19:27

va rog sa-mi spuneti si mie ce substante de curatat bordul folositi. am un seat cordoba nou si nu stiu cu ce sa fac interiorul. la spalatoriile de la mine din oras au banalul FAS DE GEAMURI si SILICON.

ASTEPT SUGESTII
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

03 Mar 2008, 10:17

Iti spun din proprie experienta sa nu dai cu silicon pe bord, pentru ca desi pare curat si stralucitor, in timp siliconul ataca plasticul rigidizandu-l si vor aparea greierasi si chiar crapaturi. Cel mai bine este sa dai pe bord cu o carpa (piele de caprioara naturala sau sintetica), putin umeda.
Cat despre geamuri, orice solutie speciala pentru asa ceva este buna, dar ca si pont pe care ti-l dau, e bine ca dupa ce se pulverizeaza solutie pe geam, sa se stearga cu servete de hartie si nu cu carpa.Imi permit sa-ti ofer aceste sfaturi (si si altele legate de intretinerea auto daca vrei) pentru ca mi-am petrecut destul de mult timp intr-o spalatorie auto.
 
Puffy

03 Mar 2008, 11:01

Am auzit ca pentru bord, putem folosi si servetele umede... (dar nu cele cu care se sterg la fund bebelusii, alea contin glicerina si raman pete) servetele umede simple. Si pt geamuri, unele servetele lasa scame. Eu sterg cu ziar si cu solutie de spalat parbrizu :P.
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

03 Mar 2008, 12:19

Sunt foarte bune si servetelele umede care se gasesc in benzinarii, dar sa fie neaparat "silicone free".
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

05 Mar 2008, 21:34

Vezi ca exista un post dedicat materialelor de intretinere pentru interiorul masinilor...vei afla acolo mai multe marci si tipuri de servetele sau ce vrei tu..
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori