Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
johnnie_boy
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 14 Ian 2010, 16:41
Localitate: Cluj-Napoca

DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

09 Feb 2010, 14:35

Salutare tuturor,

De curand am fost nevoit sa inlocuiesc lamelele stergatoarelor de parbriz. Din cate stim cu totii, acestea nu sunt chiar ieftine in cazul celor de tip aero (minim 120-130 RON setul) :shock: . Dupa indelungi cautari, am gasit (un post pe v w) o varianta mai putin costisitoare dar la fel de eficienta :D : inlocuirea doar a lamelei din cauciuc. Astfel, am comandat in reprezentanta Seat din Cluj doua kit-uri cod 1K0955429B, la pretul de 26 RON bucata. Fiecare kit contine 1 lamela din cauciuc si 2 capacele din plastic.

Pentru operatiunea de inlocuire am avut nevoie de urmatoarele:
- cele 2 kit-uri mentionate mai sus
- surubelnita dreapta
- cutter

Si acum, pasii care ar trebui urmati:

1. Se stabileste capatul lamelor la care se va desface capacul (capatul din stanga daca privim masina si stergatoarele din exterior fata). Daca veti trage de lamela din cauciuc la acel capat nu se va misca.

2. Se demonteaza lamele de pe bratele metalice

3. Se desface capacul din plastic de la capatul fix al lamelei (mentionat mai sus) cu ajutorul surubelnitei (in cazul in care se deterioreaza, nu va faceti probeleme, exista un capac de rezerva in kit)

4. Dupa desfacerea capacului veti vedea o siguranta care fixeaza lamela din cauciuc. Trebuie sa desfaceti (indoiti) siguranta pentru a elibera lamela, pentru acest lucru puteti folosi surubelnita.

5. Scoateti vechea lamela printr-o simpla tragere si introduceti noua lamela. Kit-ul este unul general pt autoturisme din grupul VAG, astfel ca lamelele au o lungime mai mare decat cele initiale. Cu ajutorul cutter-ului taiati noua lamela la dimensiunea necesara.

6. Pentru fixarea noii lamele presati siguranta folosind patentul.

7. Montati noul capac din plastic de la capatul stergatorului. In kit exista 2 capace de dimensiuni diferite, va trebui sa folositi capacul mai mic.

Cel putin in cazul meu, rezultatul a fost excelent :D Parerea mea este ca merita sa incercati, e ceva mai complicat dar costul e mult mai mic.

In speranta ca v-am fost de folos, astept feed-back-ul vostru...

PS. La urmatorul schimb de lamele voi face si niste poze pentru a fi un DIY complet si mult mai sugestiv
SEAT Cordoba Fever + Fresc
1.4 16v 85 CP, 2007, Luna Grey
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

09 Feb 2010, 14:44

salut
multumim mult pt acest diy precum ai spus si tu e mult mai ieftin asa decat sa cumperi setul intreg constand in ambele stergatoare
am folosit si eu metoda asta pana acum (am masina de 2 ani jumate si nu leam schimbat inca) numai ca eu am refolosit lamelele ... exact cum ai explicat si tu in diy leam scos si leam intors pe partea cealalta (asta merge doar daca nu sunt rupte ori prea uzate) si merg perfect si acum
metoda asta chiar vo recomand in loc sa aruncati cu banii pe geam sau mai bine spus in buzunarele importatorilor
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

09 Feb 2010, 20:20

am procedat si eu de mai multe ori asa...doar nu o sa cumpar de fiecare data tot stergatorul :D ...si nu este deloc complicat, este extrem de simplu...ceva la 2 minute de stergator iti ia operatiunea
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
johnnie_boy
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 14 Ian 2010, 16:41
Localitate: Cluj-Napoca

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

09 Feb 2010, 20:35

Intr-adevar nu e deloc complicat, daca stii ce ai de facut nu iti ia mai mult de 2 minute pentru fiecare stergator.
SEAT Cordoba Fever + Fresc
1.4 16v 85 CP, 2007, Luna Grey
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

09 Feb 2010, 21:22

Bine ar mai fi si niste poze :cry:
 
Avatar utilizator
Phaeton
Mesaje: 355
Membru din: 23 Ian 2010, 20:51
Localitate: Vaslui

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

10 Feb 2010, 19:09

Foarte tare :)
Nu m-am gandit la asta pana acum ... :)
Ar prinde bine niste poze dar e bun si asa :)
Phaeton
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

10 Feb 2010, 19:14

ionutblv scrie:
Bine ar mai fi si niste poze :cry:

hai mai ca e simplu rau...doar desfaci unul din capacele laterale, bagi stergaorul sub apa sa alunece usor cand scoti lamela, apoi operatiunea inversa :)
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

14 Feb 2010, 00:26

eu acus vad topicul,dupa ce le-am cumparat,dar nu ii nimic data viitoare stiu ce am de facut(bine ca nu le-am aruncat pe cele vechi)
SEAT CORDOBA
 
Avatar utilizator
STORM
Mesaje: 468
Membru din: 03 Dec 2007, 15:58
Localitate: crangasi city
Contact:

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

26 Mar 2010, 00:21

am fost in seara asta prin carrefour (orhideea ) si am zis sa casc gura pe la accesorii de masini ... am gasit lamele de diverse marimi la preturi incepand de la 15-17 ron la 27 ron in functie de marime si cu grafit pe ele, mi s-au parut ok
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

26 Mar 2010, 16:27

si ai cumparat prostiile alea? :)
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
STORM
Mesaje: 468
Membru din: 03 Dec 2007, 15:58
Localitate: crangasi city
Contact:

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

26 Mar 2010, 19:53

luci&dana scrie:
si ai cumparat prostiile alea? :)


iti dai seama ca nu :lol: :lol: ... zicea cineva pe topic mai sus ca sunt 27 ron la reprezentanta,o sa le iau de acolo ( ale mele au 4 ani si le cam trebuie o zeama de ghena ca sunt cam duse..)
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

26 Mar 2010, 19:55

4 ani..wow :shock: ...eu am inlocuit in 3 ani cred ca 10 :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
STORM
Mesaje: 468
Membru din: 03 Dec 2007, 15:58
Localitate: crangasi city
Contact:

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

26 Mar 2010, 19:57

luci&dana scrie:
4 ani..wow :shock: ...eu am inlocuit in 3 ani cred ca 10 :D


nu le-am inlocuit ca sunt zgarcit sau ceva de genu dar chiar sterg bine iar acum cel din stanga numai calca bine parbrizul si tre sa le schimb ...
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

26 Mar 2010, 20:58

nu m-am referit ca esti zgarcit doamne fereste...doar ca eu nu am avut noroc de lamele bune. adevarul ca nici nu am incercat ceva mai scump care cred ca este si de calitate. dar nici cele stock sau cumparate din reprezentanta nu m-au facut sa sar in sus de bucurie. orice am luat...lasa dungi pe parbriz
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
STORM
Mesaje: 468
Membru din: 03 Dec 2007, 15:58
Localitate: crangasi city
Contact:

Re: DIY inlocuire lamele cauciuc stergatoare aero

26 Mar 2010, 21:40

luci&dana scrie:
nu m-am referit ca esti zgarcit doamne fereste...doar ca eu nu am avut noroc de lamele bune. adevarul ca nici nu am incercat ceva mai scump care cred ca este si de calitate. dar nici cele stock sau cumparate din reprezentanta nu m-au facut sa sar in sus de bucurie. orice am luat...lasa dungi pe parbriz


am un vecin care si-a luat o ibiza de vreo 5 zile si probabil ca o sa le iau pe ale lui si i le pun pe ale mele, dc astea din repr si cele aftermarket sunt asa proaste, nu cred ca s-ar supara dc ar afla in conditiile in care ale mele au deja rodajul facut :lol: :lol: :lol:

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator