Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: filtru de polen(aer conditionat)

18 Oct 2011, 08:46

Este foarte complicat sa dai jos acea grila si implicit stergatoarele, ai nevoie de o presa sa tragi bratele stergatoarelor de pe capete.
Mai bine citeste pe topicul masinii mele, unde am aratat cum se da jos acel jug de metal de sub stergatoare, este mult mai usor decat sa scoti stergatoarele:

viewtopic.php?f=68&t=754&st=0&sk=t&sd=a&start=360

Deasemenea, ar trebui sa iti iei o grila de la un dealer care se pune la aeroterma si previne intrarea frunzelor si a mizeriei mari in aeroterma, respectiv in habitaclu.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: filtru de polen(aer conditionat)

18 Oct 2011, 11:01

da, vazusem linkul asta. imi pare rau ca nu l-am vazut inainte de revizie, sa-mi fi luat si o grila de aia. numai sobolani n-am scos din filtrul de polen, in rest de toate.

faza e ca nu prea ma prind cum ar trebui scos jugul respectiv. adica din poze ar fi simplu, dar... inteleg ca piesa aia de plastic de sub grila e din doua bucati? cum trag de ea sa n-o fac mai multe? :yh multam
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: filtru de polen(aer conditionat)

18 Oct 2011, 11:51

Ok, sa o luam pe rand: jugul de metal e prins de caroserie cu 8 suruburi cu cap torx.
Mai intai, demontezi capacul de motor si ce mai e pe acolo prins, inclusiv calculatorul masinii il scoti din suport.
Apoi, asa cum spuneam mai sus, scoti suruburile jugului.

Jug
Imagine

Dupa ce dai jos jugul, cu o cheie de 10 inelara sau fixa, scoti protectia de plastic din fata aerotermei (daca intenzitonezi sa iti pui si grila in fata aerotermei).
Aici ai nevoie de putina dexteritate, fiindca cele 2 suruburi ce prind protectia de mai jos, sunt puse intr-o pozitie mai ciudata si nu prea ai loc sa umbli acolo.

Protectie plastic
Imagine
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: filtru de polen(aer conditionat)

18 Oct 2011, 12:32

aha, merci mult de explicatii. tocmai am dat o fuga pana jos si am aruncat si eu un ochi, ma tot intrebam ce-o fi piesa aia paralelipipedica pe care scrie Benzin si are culoarea aluminiului. e prinsa in doua suruburi de jug, banuiesc ca asta e computerul.

am surubelnita cu tot felul de varfuri, dar nu am imbusurile mititele "de mana" cu care a venit masina (ascunse atat de bine de baiat, incat nu mai stiu pe unde) si sint cel putin doua locuri unde nu ma pot baga cu surubelnita. asa ca mai astept...
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: filtru de polen(aer conditionat)

20 Oct 2011, 08:22

am reusit sa fac toata operatiunea, curatat turbina si montat aparatoarea si grila la loc, dar... m-am inecat la mal. m-am impiedicat de-o creanga si am scapat un surub la motor (intre electromotor si motor, cred). :evil:
am scuturat scutul, m-am benoclat cu atentie, am zgaltait masina, nimic. aveti alte idei pentru gasirea surubului blestemat? se poate intampla ceva grav daca merg asa (sa intre pe la radiator, ventilator etc.)? :hi
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
Avatar utilizator
AdrianNFS
Mesaje: 32
Membru din: 26 Oct 2010, 20:01
Localitate: Galati
Contact:

Problema Filtru de polen miros in habitaclu

03 Noi 2011, 13:48

Am un seat leon(1m) care nu a fost prevazut din fabrica cu suport filtru polen si filtrul propriu zis si evident ca toate mirosurile si tot praful era prezent la mine in habitaclul masinii. Am cumparat si le-am montat personal pe amandoua crezand ca odata cu aceasta problema rezolvata s-a rezolvat problema cu mirosul(problema cu praful s-a rezolvat). Din nefericire numai am crezut am in jur de 10000 km cu acest filtru si in afara de primii sa zic maxim 1000 de km, cand parca era ceva diferentza, dar dupa nimic. Am trecut acum vreo 2 sapt prin nishte nori de fum si era sa ma intoxic :lol:. Nu am fost atent cand am comandat filtrul de polen la ce cod are inscris, dar m-am uitat la filtre man, la ce recomanda ei si am vazut ca pentru modelul meu sunt 2 filtre potrivite cu urmatoarele coduri: CU 2882 si CUK 2882. Problema e ca diferenta de pret intre cele 2 este de vreo 45-50 ron si voiam sa va cer un sfat daca se merita sa-l cumpar sau nu pe cel mai scump.
De asemenea v-as ruga sa va uitati la problema de la epc sa-mi dati un sfat.
Astept parerile voastre.
Multzumesc si drum bun.
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: filtru de polen(aer conditionat)

03 Noi 2011, 15:07

CU 2882 - filtru polen din hartie obisnuita;
CUK 2882 - filtru polen cu carbon activ din hartie speciala, impregnata cu praf de carbune, pentru a retine mirosurile neplacute, praful, fumul, etc.
Daca nu vrei sa dai bani multi pe MANN, te poti orienta la filtrele cu carbon de la UFI sau FRAM.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine

 
Avatar utilizator
AdrianNFS
Mesaje: 32
Membru din: 26 Oct 2010, 20:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: filtru de polen(aer conditionat)

03 Noi 2011, 16:38

Un link cu astfel de filtre, cu nishte preturi si cu niste module de compatibilitate sau alegere a acestora in functie de masina poti sa-mi dai te rog?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori