Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
nolimit
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 17 Dec 2012, 00:07
Localitate: Bucuresti

Iluminare pedalier

26 Oct 2013, 22:22

Salut!
Dupa ce am vazut cateva masini mai noi am decis sa pun iluminare pedalier. M'am gandit sa mi se aprinda cand este aprinsa plafoniera si/sau pozitiile. Am decis sa trag un fir care alimenteaza plafoniera in momentul cand se deschide usa si unul de la pozitii, fiecare fir impreuna cu o dioda de 1000v si 3A. Problema a venit cand am masurat firele de la plafoniera... "+" este permanet, "-" permanent si un alt "-" de la comanda calculator, nu am reusit deoarece de la pozitii sau firul de la potentiometru aveam "+". Intr'un final am pastrat doar potentiometru de la iluminare bord.
Intrebare pentru voi: Stiti de unde as putea lua un "+" care sa'mi comande deschiderea usii? Nu am becuri in usile din fata iar capitonajul nu l'am dat jos.
Si o poza cu ce a iesit:
Imagine
Seat Codoba 2004, motor 1,4 16v BBY
Dacia 1310 TLX 1988, motor 1,4
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iluminare pedalier

27 Oct 2013, 03:47

Pai usa comanda lumina de interior. Cei mai multi au "+" de la lampa de interior.
Asta inseamna ca luminile picioare se vor aprinde in 2 moduri :
1 cand deschizi usa
2 cand aprinzi manual lumina interior

problema incepe daca vrei sa aprinzi luminile de la pedalier - fara sa deschizi portiera , si/sau fara sa aprinzi lampa interior.

Atunci depinde ce fel de lampa interior are masina : cea simpla cu un buton la mijloc ? sau lampa care are si butoane separate,lateral pentru fiecare parte: pasager/sofer?
Asa zise lumini citire harta !
Daca ai versiunea cu 3 butoane e simplu : tragi "+" de la una din becurile laterale.
Acele becuri fie le scoti sau le inlocuiest cu altele de culoarea celor de la pedalier daca nu sunt de culoare alba.....eu asa am facut !
Prin urmare pot aprinde pedalierul oricand doresc, manual, sau numai automat la deschidera portierei!... :hi :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
nolimit
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 17 Dec 2012, 00:07
Localitate: Bucuresti

Re: Iluminare pedalier

27 Oct 2013, 15:08

La mine nu se pupa. Am remasurat si nu este la fel cum imi spui. :cry: Modelul plafonierei este dintr'un singur buton pe centru. Am observat ca firul alb-albastru notat cu "1" isi schimba polaritatea, cand becul se aprinde la deschiderea usii este "-" iar cand becul este stins devine "+". Totul are o logica buna. Revin, exista prin masina vreun + de la usa, sau o schema electrica de ibiza, cordoba 6L? Am cautat dar majoritatea site'urilor sunt expirate.
Imagine

Aprins tot timpul, nu am comutat intrerupatorul:

Imagine

Usa deschisa:

Imagine
Seat Codoba 2004, motor 1,4 16v BBY
Dacia 1310 TLX 1988, motor 1,4
 
Avatar utilizator
raprul3zz
Mesaje: 35
Membru din: 14 Aug 2009, 22:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iluminare pedalier

18 Iun 2014, 21:32

Salut. Aveam pe acasa cateva benzi de leduri de culoare albastra si am zis sa incerc sa le montez la pedalier. Cablu am tras e la plafoniera, m-am dus cu el catre stalpul soferului, l-am mascat dupa cheder pana la picioare si Bingo-Lumina. Nu e stralucita culoarea, dar macar am tras "corentu' " pana acolo :P
Cateva poze :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Seat Ibiza 6L 2005 1.4 16v 75cp / BKY

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori