Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Subiect Autor
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: lumini in portile din fata

04 Aug 2009, 22:17

leon_c scrie:
Salutare.
Super interesant!!
Schema de legaturi pentru fire este valabila atat pentru masini cu inchidere centralizata pe cheie, din fabrica?
Tu ai pe masina inchidere centralizata (si geamuri electrice)?
Multam de raspuns

Este o intrebare pentru Iulian (sau pentru oricine altcineva care si-a montata asa ceva)

leon c,da am inchidere centralizata pe cheie si geamuri electrice,la tine la leon dupa intrebare nu ai aceste lumini asai?
da jos fata de usa si vezi daca ai aceeasi mufa ca la noi pe ibiza/cordoba.poti proba cu un "polimetru"(in spaniola ca in romaneste nici nu mai imi amintesc cum ii zice)aparatul de masurat curentul.
SEAT CORDOBA
 
leon_c
Mesaje: 26
Membru din: 27 Ian 2009, 19:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lumini in portile din fata

05 Aug 2009, 15:59

Salut Iulian si multam frumos de raspuns.

Vreau doar sa precizez ca nu am Leon ci Cordoba (6l) din 2003.
Cred ca user name-ul meu e de vina dar chiar Leon ma cheama (desi numele asta nu prea il folosesc)

Te-am intrebat, pentru ca vazand cu ceva in urma acest topic am vrut sa fac si eu acelasi lucru.
Cred ca poti sa-ti inchipui surpriza mea cand desfacand fata de usa la sofer, am gasit firul gros de + (rosu+negru) dar nu am gasit firul subtire(alb+verde) care vine de la switch.
M-am uitat pe urma pe schema electrica de la masina si nu este specificat firul alb+verde pe switch-ul de la usa.(cel care vine de la yala)
Cand am masurat firul care vine de la switch(am reusit sa-l gasesc), pe usa deschisa(contact inchis) are 12V si ceva dar, surpriza, pe usa inchisa(contact deschis) are 7V si ceva. Montand doua led-uri cu o rezistenta, cand deschid usa normal se aprind led-urile la intensitate maxima, dar cand inchid usa, si normal led-urile ar trebui sa stea stinse, ele lumineaza slab. Ziua nu prea se observa, dar noaptea se vede foarte bina ca led-urile sunt aprinse, desi ar trebui sa fie stinse, ceea ce ste cam suparator.

Din schema electrica am observat ca difera (normal) legaturile in functie de dotare(inchidere, geamuri electrice, oglinzi electrice incalzitr) si asta este motivul pentru care am intrebat.
Ramane sa mai sap si sa vad cum as putea face. Poate sa pun un releu comandat de switch-ul din yala, si releul sa comande aprinderea led-ului.
E de lucru.
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Subiect Autor
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: lumini in portile din fata

08 Aug 2009, 16:30

leon_c scrie:
Salut Iulian si multam frumos de raspuns.

Vreau doar sa precizez ca nu am Leon ci Cordoba (6l) din 2003.
Cred ca user name-ul meu e de vina dar chiar Leon ma cheama (desi numele asta nu prea il folosesc)

Te-am intrebat, pentru ca vazand cu ceva in urma acest topic am vrut sa fac si eu acelasi lucru.
Cred ca poti sa-ti inchipui surpriza mea cand desfacand fata de usa la sofer, am gasit firul gros de + (rosu+negru) dar nu am gasit firul subtire(alb+verde) care vine de la switch.
M-am uitat pe urma pe schema electrica de la masina si nu este specificat firul alb+verde pe switch-ul de la usa.(cel care vine de la yala)
Cand am masurat firul care vine de la switch(am reusit sa-l gasesc), pe usa deschisa(contact inchis) are 12V si ceva dar, surpriza, pe usa inchisa(contact deschis) are 7V si ceva. Montand doua led-uri cu o rezistenta, cand deschid usa normal se aprind led-urile la intensitate maxima, dar cand inchid usa, si normal led-urile ar trebui sa stea stinse, ele lumineaza slab. Ziua nu prea se observa, dar noaptea se vede foarte bina ca led-urile sunt aprinse, desi ar trebui sa fie stinse, ceea ce ste cam suparator.

Din schema electrica am observat ca difera (normal) legaturile in functie de dotare(inchidere, geamuri electrice, oglinzi electrice incalzitr) si asta este motivul pentru care am intrebat.
Ramane sa mai sap si sa vad cum as putea face. Poate sa pun un releu comandat de switch-ul din yala, si releul sa comande aprinderea led-ului.
E de lucru.

vrei un sfat-nu folosi leduri,pt ca raman aprinse cum ai observat si tu,cand usa se inchide la mine da aproape 6v iar cand se deschide da 12v.eu am folosit un bec care vine la lampile de pe spate de 5w si nu se aprinde decat cand deschid usa.
NU FOLOSITI LEDURI-pentru ca raman aprinse
SEAT CORDOBA
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: lumini in portile din fata

08 Aug 2009, 17:52

Se poate monta o rezistenta paralel pe ansamblul led-rezistenta de limitare. Probabil 1k este suficient, trebuie facuta o proba. La mine plafoniera lumineaza foarte difuz cand este inchisa usa, dar nu este suparator. :D Ca un cadran fluorescent de ceas... :)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
PatrickArts
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 18:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lumini in portile din fata

11 Iun 2011, 10:37

BALTAZAR2003 scrie:
Se poate monta o rezistenta paralel pe ansamblul led-rezistenta de limitare. Probabil 1k este suficient, trebuie facuta o proba. La mine plafoniera lumineaza foarte difuz cand este inchisa usa, dar nu este suparator. :D Ca un cadran fluorescent de ceas... :)


Salutare !

Invatati-ma si pe mine s aimi pun lumini in usi si leduri la plafoniera :( vreau si eu :( eventual cine ma ajuta il platesc...
Seat Cordoba 2004 (6L) - 1.4/75Cp
 
Avatar utilizator
STORM
Mesaje: 468
Membru din: 03 Dec 2007, 15:58
Localitate: crangasi city
Contact:

Re: lumini in portile din fata

10 Iul 2011, 20:21

a mai facut careva ceva cu luminile din usi ?????
 
Avatar utilizator
swerve
Mesaje: 19
Membru din: 20 Sep 2010, 07:44
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: lumini in portile din fata

16 Feb 2015, 20:59

STORM scrie:
a mai facut careva ceva cu luminile din usi ?????


Salutare de curand mi-am procurat ceva lampi pentru usi, partea de jos...dar dupa cum a mobservat imaginile de pe imageshack...au fost sterse...daca poate cineva sa faca ceva poze cu montajul, mentionez ca am un seat cordoba '08 geamuri electrice fata-spate, iar acum intr-o zi am dat josd fata de usa de pe stanga spate...dar nu prea se vede nimic decat o alta fata de usa metalica prinsa cu surube. Daca are cineva poze as aprecia gestul. Mersi mult

 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: lumini in portile din fata

16 Feb 2015, 21:52

Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
nastasedan
Mesaje: 594
Membru din: 21 Feb 2014, 08:52
Contact:

Re: lumini in portile din fata

17 Feb 2015, 07:32

Urmeaza tutorialul de aici: http://v w/topic/57019-diy-lumin ... -deschisa/ Acelasi lucru l-am facut si eu :hi
Seat Ibiza 6L 1.4 16v Powered by DIMSPORT
 
Avatar utilizator
swerve
Mesaje: 19
Membru din: 20 Sep 2010, 07:44
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: lumini in portile din fata

19 Feb 2015, 15:11

nastasedan scrie:
Urmeaza tutorialul de aici: http://v w/topic/57019-diy-lumin ... -deschisa/ Acelasi lucru l-am facut si eu :hi

salut din nou, am rezolvat cu montajul lampilor in usi si va multumesc pt ajutor, dar am o problema la usa dreapta spate...nu mi se aprinde lampa cand deschid usa respectiva, in schimb daca deschid orice usa inafara de cea dela sofer se aprindeiar cand inchid usa de pe stanga de exemplu se stinge lampa din usa dreapta spate....vreo solutie ? eu ma gandesc sa fei ceva intrerupator de vina din usa respectiva...sau altceva ?


Imagine

Imagine

Imagine
 
Avatar utilizator
nastasedan
Mesaje: 594
Membru din: 21 Feb 2014, 08:52
Contact:

Re: lumini in portile din fata

20 Feb 2015, 07:49

Din cate vad nu ai respectat instructiunile din tutorial pentru usile spate si ai taiat toate firele sa le incerci ?! :shock:

Incearca asa:
"La usile din spate firul + nu este tras in usa, se oprete in mufa neagra din stalp, de acolo fiind necesara tragerea lui, Fig 3 si Fig 3A
Si aici este necesar desfacerea panoului de usa, am incercat fara dar nu se poate din cauza placii de aluminiu.
Se poate incerca aducerea firului pana la locul destinat lampii cu ajutorul unui fir de sarma gros si rezistent.
Se pleaca de la burduful din stalp si trebuie sa se ajunga exact in locul prin care ies si celelalte fire din placa de aluminiu, de aici se repeta operatiunea de montare a panoului de usa si a lampii exact ca si la usile din fata.
Daca totul a decurs conform planului exista lumina la toate cele 4 usi".
Seat Ibiza 6L 1.4 16v Powered by DIMSPORT
 
Avatar utilizator
swerve
Mesaje: 19
Membru din: 20 Sep 2010, 07:44
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: lumini in portile din fata

20 Feb 2015, 18:56

nastasedan scrie:
Din cate vad nu ai respectat instructiunile din tutorial pentru usile spate si ai taiat toate firele sa le incerci ?! :shock:

Incearca asa:
"La usile din spate firul + nu este tras in usa, se oprete in mufa neagra din stalp, de acolo fiind necesara tragerea lui, Fig 3 si Fig 3A
Si aici este necesar desfacerea panoului de usa, am incercat fara dar nu se poate din cauza placii de aluminiu.
Se poate incerca aducerea firului pana la locul destinat lampii cu ajutorul unui fir de sarma gros si rezistent.
Se pleaca de la burduful din stalp si trebuie sa se ajunga exact in locul prin care ies si celelalte fire din placa de aluminiu, de aici se repeta operatiunea de montare a panoului de usa si a lampii exact ca si la usile din fata.
Daca totul a decurs conform planului exista lumina la toate cele 4 usi".


la mine in mufa aia neagra am 2 fire unul rosu ci celalat maro, iar in cea albastra sint mai multe fire parca..de aceea am cautat un - in firele subtiri, plusul l-am luat de pe firul rosu din mufa neagra, aceeasi metoda am folosit-o la celelalte usi si merge, pe careva fire dintre ale subtiri mi se aprindea lampa dar nu se mai stingea, oricum tot la firul galben cu maro am legat minusul, pe restul le-am izolat inapoi..acuma intreb, sa mai trag un fir in mufa neagra in pinul 3 ? eu totusi ma gandesc sa desfac fata de usa aia metalica si sa arunc o privire in iala la comutator..poate de acolo e problema...

Imagine

Imagine

Imagine
 
Avatar utilizator
nastasedan
Mesaje: 594
Membru din: 21 Feb 2014, 08:52
Contact:

Re: lumini in portile din fata

23 Feb 2015, 08:23

plusul l-am luat de pe firul rosu din mufa neagra, aceeasi metoda am folosit-o la celelalte usi si merge


In tutorial zice "La usa dreapta fata se procedeaza la fel firele fiind + rosu/verde (fir gros), - alb/verde (fir subtire) Fig 2". Poate conteaza :D
Seat Ibiza 6L 1.4 16v Powered by DIMSPORT
 
Avatar utilizator
nastasedan
Mesaje: 594
Membru din: 21 Feb 2014, 08:52
Contact:

Re: lumini in portile din fata

24 Mar 2015, 21:48

Astazi am observat si eu o chestie ciudata cu luminile astea in usi. Eu am montat decat pe fata deocamdata si am observat ca atunci cand deschid usa din dreapta spate mi se aprinde lampa din dreapta fata chiar daca usa e inchisa :shock: Stie cineva de ce se intampla asta ?
Seat Ibiza 6L 1.4 16v Powered by DIMSPORT
 
Avatar utilizator
doomduke
Mesaje: 531
Membru din: 22 Feb 2011, 21:34
Localitate: Bucuresti

Re: lumini in portile din fata

26 Mar 2015, 12:47

In mod normal cand deschizi usile din spate se aprinde lampa plafonierei chiar daca usile din fata sunt inchise.
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori