Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
leon_c
Mesaje: 26
Membru din: 27 Ian 2009, 19:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: D.I.Y. Montaj incalzire scaune pentru Seat Ibiza / Cordoba

21 Feb 2012, 20:29

Salut,

Al Bundy, o intrebare te rog:
Crezi ca se poate adapta un modul de Octavia 2 pentru Cordoba? (avantajul este ca un singur modul comanda ambele scaune in locul celor doua module de comanda ca in cazul Seat Cordoba/Ibiza - cred ca si la Fabia 1 si Polo 9N este la fel - unde comanada fiecarui scaun se face de cate un modul, 2 module in total, foarte scumpe dupa parerea mea)

Pentru cine vrea un sistem de comanda si are ceva cunostinte de electronica (este un PWM), il poate gasi pe net la urmatoarea adresa:
http://www.kampfkeks.com/Technik_Sitzhe ... erung.html
(este in germana dar cred ca se intelege)

Imagine

Sau:
http://kruemelmonschder.kr.funpic.de/An ... uerung.htm
Imagine

A si inca ceva te rog AlBundy, poti sa pui niste poze, tutorial, cu modul in care ai facut legaturile intre pernele de incalzire si modulele de comanda?
Te intreb pentru ca perna de sezut, cea cu ...555 in coada are mufa cu 4 fire (are si termistorul) iar perna de spatar cu terminatia ...557 are doua fire. Din Elsa nu imi dau seama cum se fac legaturile.

Multam pentru ajutor
 
Avatar utilizator
al bundy
Mesaje: 188
Membru din: 11 Feb 2010, 20:29
Localitate: Bucuresti

Re: D.I.Y. Montaj incalzire scaune pentru Seat Ibiza / Cordoba

21 Feb 2012, 23:39

Posibil sa se poata adapta, trebuie vazut cat e rezistenta din butonul de la clima de la octavia si cat e rezistenta din buton de la seat.
cat despre legaturi, se taie acele mufe , perna care are 4 fire, 2 sunt de la incalzire si 2 de la termistor, cate unul de la fiecare se leaga la masa, cel de la termistor conform schemei si celalalt de la perna la plusul de la modul, pentru perna care nua re termistor, firele se leaga impreuna cu cele de la perna cu 4 fire, pernele se leaga in paralel. o sa fac o schema.
 
leon_c
Mesaje: 26
Membru din: 27 Ian 2009, 19:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: D.I.Y. Montaj incalzire scaune pentru Seat Ibiza / Cordoba

23 Feb 2012, 10:09

Am inteles.
La Cordoba as putea sa aflu valoarea rezistentei, dar pentru Octavia 2 nu prea am cum.
Ma poti ajuta cu aflarea valorii rezistentei din buton?

O nelamurire: spui ca pernele se leaga in paralel, dar din schema pentru Cordoba rezulta ca se leaga in serie.
De ce in paralel?
 
Avatar utilizator
vitezoMAN
Mesaje: 14
Membru din: 29 Ian 2010, 11:38
Localitate: Braila

Re: D.I.Y. Montaj incalzire scaune pentru Seat Ibiza / Cordoba

02 Mar 2012, 09:25

Foarte corect tutorialul!
Felicitari!
Eu am achizitionat un set de butoane incalzire scaune Passat sh (80 ron) un set de rezistente de incalzire noi Passat CC ??(100 ron) dupa care am inceput lucrul. Am cumparat 2 termistori (multumesc Al Bundy pt posturi!) de 15K si le-am montat. Am folosit schema de Passat, Bora etc.
Imagine
Setul de incalzire a venit si cu aripioare pe margine dar la mine nu incapeau! Poate o sa le montez pe spate.
Imagine
Imagine
Pt conectori la butoane am folosit ce am avut prin casa (conector de bloc de lumini de Dacia)
Imagine
Rezultatul final cu modul de amplasare al butoanelor.
Imagine
Mentionez ca nu am avut curaj sa intreb cat costa modulul cu butoanele originale pt un aspect OEM.

Acum fetele mele se cearta sa stea in fata si am primit ordin de la ele sa montez si pe spate. Studiem solutii.
Nu lua viata in serios; oricum nu scapi viu din ea!
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: D.I.Y. Montaj incalzire scaune pentru Seat Ibiza / Cordoba

02 Mar 2012, 11:43

Foarte curat ai lucrat. Imi place modul in care ai pozitionat butoanele, totusi eu as fi mers pe varianta OEM. :hi
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: D.I.Y. Montaj incalzire scaune pentru Seat Ibiza / Cordoba

25 Mai 2012, 23:09

Cu ce se lipeste plasa pe buretele scaunului ? Banda dubluadeziva nu rezista la temperaturi ridicate.
Plasele OEM de regula sunt autoadezive, se inlatura hartia si devin lipicioase.
Ceva prenadez pt. temperaturi ?
 
Avatar utilizator
vitezoMAN
Mesaje: 14
Membru din: 29 Ian 2010, 11:38
Localitate: Braila

Re: D.I.Y. Montaj incalzire scaune pentru Seat Ibiza / Cordoba

27 Mai 2012, 06:58

Rezistentele mele nu aveau niciun fel de adeziv. Le-am asezat pur si simplu pe burete. Nu au unde sa plece deoarece au tijele de sarma de jur imprejur.
Nu lua viata in serios; oricum nu scapi viu din ea!

 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Subiect Autor
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: D.I.Y. Montaj incalzire scaune pentru Seat Ibiza / Cordoba

27 Mai 2012, 12:10

Rezistentele pe care le-am achizitionat eu sunt OEM, de ranault, si vin cu banda dublu adeziva lipita pe ele. Am mai vazut si un alt tip de rezistenta si acelasi sistem de fixare avea(dublu adeziv)
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: D.I.Y. Montaj incalzire scaune pentru Seat Ibiza / Cordoba

27 Mai 2012, 14:27

Era banda dubluadeziva sau erau ele autoadezive, dezlipesti hartia si le lipesti ?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori