Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Subiect Autor
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

30 Dec 2008, 00:02

Poate ca nu e tocmai o comparatie corecta, dar incerc sa conving un vecin sa intre in randul seat-istilor si e in dilema intre masinile urmatoare : Seat Cordoba 1.9 TDI
Skoda Fabia sedan 1.9TDI
VW Polo 1.9 TDI
Opel Corsa 1.3CDTI
Toate in variante de 74kw.\ exceptand opelul care are 66kw
Intrebarile ar fi: Care sunt diferentele care sa incline balanta in favoarea seatului?
Motorul din ce stiu eu este acelasi la primele 3 modele....diferente la consum sau la fiabilitate exista?

Orice sugestie este binevenita si in plus s-a cam invechit topicul cu Logan sa incercam si ceva mai nemtesc.....
Liber la orice sugestii!
Sa inceapa discutia!!!! :bounce: :bounce: :bounce:
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

30 Dec 2008, 20:15

eu unul dintre toate enumerate raman cu cordoba,pentru ca:
eu am unul luat de nou din 06,1.9-tdi 101cp-si are 62000 de km fara nici un fel de probleme
tinand cont ca reviziile le fac eu
poloul si corsa nu au portbagaje-imagineaza-ti ca mergi la mare ori la munte iar bagajele nu ai unde sa le mai pui,trebuiesc puse pe bancheta din spate,sau in cel mai rau caz sa le tina in brate cei din spate
poloul-are pretul prea ridicat
tinand cont de estetica raman la CORDOBA care e cea mai frumoasa,dintre cele enumerate
daca tii mult ca locurile din spate sa fie comfortabile,nici una dintre cele enumerate nu te vor satisface,inclusiv cordoba
despre fabia sedan-nu prea am ce vorbi,pt. ca aici in spania nu prea se vede,din cauza cordobei care este de aceeasi clasa si e mai vanduta ca fabia
fabia sincer nu imi place ca estetica
sper sa fi ajutat,salutari!
SEAT CORDOBA
 
Avatar utilizator
Colnita Lucian
Mesaje: 114
Membru din: 20 Aug 2008, 09:03
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

30 Dec 2008, 21:51

iulian scrie:
eu unul dintre toate enumerate raman cu cordoba,pentru ca:
eu am unul luat de nou din 06,1.9-tdi 101cp-si are 62000 de km fara nici un fel de probleme
tinand cont ca reviziile le fac eu
poloul si corsa nu au portbagaje-imagineaza-ti ca mergi la mare ori la munte iar bagajele nu ai unde sa le mai pui,trebuiesc puse pe bancheta din spate,sau in cel mai rau caz sa le tina in brate cei din spate
poloul-are pretul prea ridicat
tinand cont de estetica raman la CORDOBA care e cea mai frumoasa,dintre cele enumerate
daca tii mult ca locurile din spate sa fie comfortabile,nici una dintre cele enumerate nu te vor satisface,inclusiv cordoba
despre fabia sedan-nu prea am ce vorbi,pt. ca aici in spania nu prea se vede,din cauza cordobei care este de aceeasi clasa si e mai vanduta ca fabia
fabia sincer nu imi place ca estetica
sper sa fi ajutat,salutari!

aici il sustin pe iulian....cordoba face diferenta
Seat Cordoba 1.4 16V (75) CP 2004
Golf 4 , AZD 1.6 16V (105) CP 2001
"Ce nu te omoara te face mai puternic"
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

30 Dec 2008, 22:37

Iar incepem, aoleuuu, voi nu stiti ca masinile sunt precum femeile?.
Fiecare o vede pe a lui cea mai meseriasa?. :lol:
intre cele enumerate de tine aleg cordoba.
Opelul este un fel de dacie papuc la nemti, nu comparam confortul si fiabilitatea, dar asta este.
Skoda, este ok, dar lasa de dorit la fiabilitate si la asistenta tehnica, cu toate ca face parte din aceeasi familie precum seatul.
Polo, este fratele seatului, dar un frate mai lipsit de personalitate.
Ia sa pui un seat si un polo unul langa celalalt, sa vedem care arata mai bine?
Eu am ales cordoba.
Caroserie stabila, mare, deja trecuta prin mai multe generatii si rezolvate din probleme.
Lasam aici prostiile gen: scartaie ceva pe undeva, ori, nu face apa calda. :shock:
Portbagaj generos pentru cineva cu familie numeroasa.
Consum rezonabil, mai ales la motorizarile diesel.
Comunitate de posesori unita si saritoare. :bounce:
Daca argumentele astea nu il conving pe vecinul tau, atunci eu zic sa cumpere un logan!.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Subiect Autor
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

30 Dec 2008, 23:12

tot cordoba l-am sfatuit si eu chiar l-am rugat sa mearga cu a mea si sa vada ca nu vorbesc prostii.pana la urma e alegerea lui.din ce am inteles de la el e 70% sigur pe seat.mai asteptam niste pareri.
Va multumesc pentru raspunsuri :bounce:
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

01 Ian 2009, 21:39

Dintre toate masinile de mai sus eu as alege Cordoba, nu pentru ca am eu, insa am avut ocazia sa conduc toate aceste modele, adevarat ca erau motorizari pe benzina toate motorizari de 1.4. Toate au mers frumusel, s-au comportat bine la drum.Mie 1 polo modelul nou '08 imi place chiar este f ok. Skoda Fabia nu mi-as lua niciodata, iar noul opel corsa crede-ma ca este foarte oke si foarte incapatator in interior, adevart ca are portbagajul mai mic, insa este foarte bine construita si are o tinuta de drum care te face sa te simiti bine.stiu asta pentru ca are un prieten si la un motor de 1.2 80cp este oke..Pentru mine Cordoba este :X:X:X...NO Comment sunt una cu ea:)
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Subiect Autor
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

02 Ian 2009, 20:33

la partea de dinamica care credeti ca sta mai bine?
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

02 Ian 2009, 20:36

Depinde foarte mult de sofer.
:D
Si ultima martoaga poate fi un cal naravas, asa cum se poate si invers, :shock: soferul face diferenta.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Subiect Autor
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

02 Ian 2009, 20:42

vorbim despre un sofer de 25 de ani care zic eu ca o sa supuna masina la un regim destul de sportiv de mers.ma interesa si cum stau fiecare pe sosea.eu nu am mers decat cu fabia dar modelul mai vechi tot 1.9tdi ca am avut in familie si cu cordoba care o detin si acum acelasi motor.despre opel si VW nu ma pot pronunta.
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
bogy
K.I.D
Mesaje: 5496
Membru din: 20 Iun 2008, 19:41
Localitate: Londra/Bucuresti

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

09 Ian 2009, 19:45

Si eu merg tot pe Cordoba. E adevarat eu si tata avem 1.9 SDI dar cu toate astea tata nu e genul de om care sa doarma pe sosea si deci pt capacitatile masinii merge destul de sportiv. Apoi punctul cel mai forte pe care l-am gasit la Cordoba e faptul ca e foarte fiabila. Masina a fost luata de noua in 2005 are 65 cp si peste 230 de mii de km. Iar peste 100 de mii au fost facuti cu o remorca care e in general incarcata cu 600-1000 km de lant. Cu reviziile facute la timp si cu piesele schimbate la timp singura problema majora pe care am avuta a fost ca pe la 150 de mii de km ni s-a bulit o fulie si apoi s-a rupt si intinzatorul de la alternator. S-a reparat si acum merge tun. Deci e o masina cu care poti sa mergi sportiv sau poti s-o poi la munca. Tot la fel de bine rezista ;)
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve
 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

13 Ian 2009, 15:37

Dilema asta am avut-o si eu inainte de a cumpara masina. De fapt, trebuia sa aleg intre Cordoba si Fabia Sedan/Combi. Am exclus Opel Corsa (cel nou), deoarece am mers cu unul nou de cateva ori si nu mi s-a parut izolat fonic bine, desi interiorul e haios. Ca sa nu mai spun ca in portbagaj poti sa pui o poseta.
Initial vroiam sa iau Skoda Fabia, deoarece era mai ieftina decat Cordoba; designul, in schimb, nu mi-a placut niciodata (nici interior, nici exterior). Iar designul noii Fabia mi se pare si mai nashpa ca la precedentul model.
Norocul meu a fost ca Seat Cordoba a ajuns la finalul ciclului de productie, iar preturile au scazut simtitor anul trecut. :P

Asa ca, go Cordoba! :bounce:
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Subiect Autor
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

13 Ian 2009, 22:25

pentru o cordoba la mana a 2a la ce ar trebui sa se uite? omu are buget 15.000euro pentru masina din clasa mica si noua, dar el vrea cordoba iar sotia vrea opel(ca e mai dragut,ce sa faci asa sunt femeile :roll: ).zice ca ar mai fi varianta sa cumpere si un opel si cordoba dar la mana a 2a pentru ca si sotia conduce si ca sa nu exista discutii in familie renunta la idee de nou...... :blackeye: :shock:
nu intrebati....aceeasi reactie am avut-o si eu :?
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

16 Feb 2009, 11:05

deci o cordoba noua de 1.9 e 13200 de euro.....si e posibil sa mai gasim si una u jante de 16 si trapa, plus ca pe aceasta masina mai ai si o gramada de optiuni precum:
cruise control
6 difuzoare
proiectoare de ceata
oglinzi incalzite si rabatabile electric
(daca nu e pachet cu jante, oricum are jante de aliaj)
climatronic
scaune profilate mai sport si un confort mai calumea in scaun decat in cea standard
ambele scaune reglabile pe inaltime

pretul dat mai sus, e pt varianta mai scumpa, mai e una si mai ieftina dar cu mai putine dotari.
pe stoc sunt o gramada, vezi cum iti convingi vecinul sa dea o fuga pe la showroom la pbv2, il astept cu mare caldura, si pe tine daca e, sa ne cunoastem.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
cev13
Mesaje: 478
Membru din: 05 Dec 2008, 12:58
Localitate: Brasov

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

16 Feb 2009, 13:55

Daca oscileaza intre cordoba si corsa sa-si ia....LEON (adica doua intr-una) :wink: . Sa mearga la colegul bamse si sunt convins ca-n 15000 Euro ii poate face o oferta... BAFTA la cumparaturi :wink:
LEON FR eclipse orange 2018
ex:LEON 1.4 2008
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Subiect Autor
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Cordoba vs Fabia vs Polo vs Corsa

16 Feb 2009, 14:44

bamse cand vin sa ridic emblema pentru prietenu meu poate vin si cu vecinul sa ii arati o cordoba ceva...
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori