Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Subiect Autor
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

31 Oct 2008, 17:47

nu vb de faptul ca sunt geamurile taiate mai sport..asta e foarte bine si da si bine la masina,dar inchipuieti cum sta pasagerul din spatele meu,eu avand 1.91m:D..am lasat scaunul exact in poz in care il folosesc eu si am incercat sa ma urc in spate si..?nu am avut loc..oricum sincer nu ma intereseaza ce confort au cei din spate,conteaza sa ma simt eu bine si ma simt;)..
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

31 Oct 2008, 23:21

Ce pot spune bun de Logan este consumul mai mult decat multumitor al motorului 1,5 Dci. Inca un plus pentru portbagajul imeeeeeeeens si ... minusuri la greu.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
manciux
Mesaje: 48
Membru din: 02 Oct 2008, 10:37
Localitate: tg.neamt
Contact:

02 Noi 2008, 12:44

Prima mea masina a fost o dacie 1300(acum vreo 8 ani),noua noutza cu banii mde la nunta:)...a ruginit toata in garaj!!!in prima iarna.Apoi am luat un mitsubishi lancer model 88,o am de 6 ani si nu am pus decat benzina si ulei(serios),toate functiile si butoanele merg perfect(are si oglinzi electrice),deci comparatia nu are rost;apoi am luat un hyundai accent nou(cea mai proasta alegere)pe care din pacate am avariat o total(la 55km la ora intr-o troita de beton s-a facut varza,nu imi venea sa cred),nu stiu cum de am scapat..off(doar vreo 2 coaste rupte).....In sfarsit am achizitionat o cordoba 2007 recent si....in final simt ca am masina.Orice sar spune nu se compara cu hyunai,poate cu mitsubishi dar totusi imi place mai mult cordoba.
ps.1.totusi nu se compara dacia 1300 cu logan,dar nu stiu tabla daca nu e la fel
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Subiect Autor
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

02 Noi 2008, 12:48

manciux, pare rau pentru ce ti sa intamplat.am auzit k hyndai au un motor foarte tare, cred k este cel pe motorina echiparea 1.5 daca nu ma insel.Oricum mie nu imi place deloc hyndai accent.:D gogogo cordoba:)
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
manciux
Mesaje: 48
Membru din: 02 Oct 2008, 10:37
Localitate: tg.neamt
Contact:

04 Noi 2008, 09:41

A fost benzina 1,4 100cp.La cat e de usoara intradevar fugea bine!..dar te mai lua si vantul:))Iar finisajul interior si caroseria..jale
 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

04 Noi 2008, 12:25

manciux scrie:
A fost benzina 1,4 100cp.La cat e de usoara intradevar fugea bine!..dar te mai lua si vantul:))Iar finisajul interior si caroseria..jale


pai ce probleme ai avut cu caroseria (in afara de... beton) si cu interiorul? cadeau butoanele? avea stabilitate la 130km/h?
 
manciux
Mesaje: 48
Membru din: 02 Oct 2008, 10:37
Localitate: tg.neamt
Contact:

05 Noi 2008, 09:26

Dupa 140 km/h nu mai aveai siguranta,simteam cum ma poarta vantul.La 30000km a doua revizie am schimbat amortizoare spate,etriere,paliere si inaca ceva nu mai stiu ca batea ingrozitor si scartaia si in mers.Atentie!!!masina noua!!!Ah +schimbare de soft si senzori deoarece nu tinea relantiul dimineta.SA continui.....calitatea materialelor..plastic 100% incluziv capitonarea portierelor;am gasit oglinda sparta dimineata din cauza frigului(ati mai auzit?)..eu masina o tin in curte deci este exclusa lovirea.Consum..in carte scrie 6,3 mediu,5,1 extern..ok..daca mergi cu 80,90.km\h..daca treci de 100,ceia ce se si intampla ca motorulk te impinge sa o calci te duci lejer in 9,10 .(nu exagerez).Ma rog..ma opresc aici..ideia e ca am dat 11.000 pe ea si nu face banii,aviz amatorilor.
Ps.Revizia de 30.000 de exemplu ajunge 9 mil:)Nu vi se pare cam mult pt.3 filtre si un schimb de ulei?

 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

nasol

05 Noi 2008, 11:09

nasol. pai din ce spui, se pare ca loganul e mai fiabil decat hyundai accent.
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Subiect Autor
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

05 Noi 2008, 15:38

Da chiar mult mai fiabil,si mult mai bine inghegat:)..am mers si eu cu un logan care era foarte intretinut,vreo 20.000 km si merge foarte frumos..nu ca acel hyundai:D
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
compact
Mesaje: 24
Membru din: 24 Iun 2009, 14:27
Localitate: Bucuresti

Re: ....Logan

24 Iun 2009, 15:07

am avut de ales (din motive financiare) intre o Cordoba si un Symbol.

in 2007 am luat un Symbol SH din 2000, a mers ok, desi a fost cam busita (am aflat dupa ce am cumparat-o). am facut cu ea 38.000 km, dar a inceput sa se duca toate piesele din ea + "consumabile" (nu ma refer la filtre sau placute de frana...). asa ca am decis sa luam alta. si am inceput cautarile...

Noul Symbol - arata groznic de loganistic, cu mult crom, chiar si in interior (horror). Dupa ce ne-am batut capul sa gasim o culoare care sa atenueze pe cat posibil vizibilitatea barei cromate din fata (sotul venise cu ideea sa o vopsim), in timp ce dra de la reprezentanta ne spunea ca "au luat modelul de la logan" :shock: (de parca zicea ca au "luat" de la Ferrari)

Corboda. Arata minunat si am prins o oferta grozava. Ieri a venit si am tras o fuga pana in Giurgiu. Merge perfect, e foarte comoda (are scaune sport) si e pur si simplu grozava :D
femeie....dar nu la volan, ci in dreapta
Cordoba 1.4 85CP
 
Avatar utilizator
ram84
Mesaje: 783
Membru din: 01 Apr 2009, 12:30
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti-Titan

Re: ....Logan

24 Iun 2009, 16:38

Am mers intr-un Logan cu mai multe ocazii....primul lucru pe care il remarci e ca e mare :D , cel putin la nivelul capului. La picioare nu mi s-a parut atat de impresionant. Ce nu mi-a placut este tendinta de inclinare la curbe(ce nu erau luate cu viteza mare) si zgomotul interior(pana la 80km/h era ok, dupa deja incepea sa turuie cam urat - motorul de 1.4). Baiatul cu care am fost zicea ca nu a avut probele cu ea, ce-i drept chiar tinea la ea si o ingrijea.
Ca a venit vorba de zgomot, Loganul e mult mai silentios decat Citroen C1 1.0 68CP benzina(fosta mea masina). Am avut neinspirata idee de a-i pune si toba sport. Pana la 3000 rpm era silentioasa dar dupa jale(chiar si cu toba din fabrica).La 130-140km/h era crima, era mai mult zgomot decat in Dacia 1310. Per total C1 a fost o masina foarte distractiva, relativ stabila cu un motor foarte vioi(50km/h in prima treapta, 100km/h in a 2-a treapta :!: ) dar de care nu m-am bucurat prea mult deoarece am vandut-o dupa un an si jumatate din motive financiare si din cauza confortului la denivelari foarte prost.
Trecand la Leon 1.6 a fost o adevarata placere fiind net superioara d.p.d.v. al confortului si al comportamentul pe curbe la viteza peste 90km/h. Singurul lucru care imi lipseste este demarajul rapid din oras al C1-ului :D, dar cand ma gandesc ca C1 a costat 9.950 Euro cand l-am luat si pe Leon am dat 12.663 Euro ma face sa-mi dau palme pentru momentul cand am ales C1...Sper ca nu v-am plictisit cu povestioara mea, si in incheiere Cordoba este sigur peste Logan la aproape toate capitolele.
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941
 
pakyman
Mesaje: 1359
Membru din: 31 Mai 2009, 03:38
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ....Logan

25 Iun 2009, 00:36

am avut in ordine:

ale mele:
oltcit bun la vrema lui, l-am dat ca ma rupea la benzina - a existat si o perioada de glorie cu 20%
ford sierra - motor 2000 benzina dublu carburator - l-am laut la 90.000 l-am vandut la 340.000 incepuse sa rupa la ulei. In rest nimic (in afara de consumabile).iarna umblam cu o birdura in portbagaj

masina de srvici:
renault kangoo: nu mai tin minte ce motor parca motorina. mare si cam atat, minusuri multe
cielo: masina rezistenta duce asta
pegeout 307: motor 2000 hdi 120 de cai foarte buna masina insa la capitolul electric... odata pe luna ma ducem la service sa schimb blocul de semnalizare, si umblam cu punga de becuri dupa mine la ce ritm se ardeau. am sia cum peri albi de la masina aia
hyundai accent: vezi mai subscriu total
mitsubishi lancer: 1,6 benzina. a fost o mare dragoste. nu am ce sa reprosez. foarte reusita din toate punctele de vedere
clio: 1.9 diesel - mai bun era oltcitul - dezastru la toate capitolele
logan: 1.5 dci mare si consum mic si atat ca nu mai am ce sa zic de bine si de rau s-a tot scris
opel corsa: 1.3 diesel an 2008 hai sa nu zic ca mai bun era oltcitul dar cielo da. mica, puturoasa, daca mergea aerul mai bine ma dadeam jos sa imping ca poate pleca mai usor. nu mi-a placut nimic la ea
toyota corrola: motor 2000 120 de cai progresat la 140. mi-a placut mult cred ca un minus e franarea. orice i-am facut nu am reusit sa ii dea de cap nimeni.

a mea:

SEAT CORDOBA 1.4 TDI daca am avut oarece retineri inainte sa o cumpar (si am avut, de fapt pot spune ca nevastamea a cumparat-o, ei i-a placut la nebunie) acum ea merge cu autobuzul eu cu CORDOBA :D Este mult peste asteptari si peste ce stiam eu despre seat. Este ceva de vis. Nu am ce sa comentez - si asta numai raportand la cat a costat si are si ce poate face. Nu am crezut ca un motor de 1.4 in 3 cilindrii se poate comporta asa.

Cat priveste o comparatie cu logan, cu toate scuzele de rigoare nu se poate face comparatie. poti compara 2 lucruri cat de cat asemanatoare, ori aici categoric nu e cazul.

Sunt mandru ca am SEAT, si sunt si mai mandru ca sunt in acest CLUB :wink: :wink: :wink:
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine
 
caustic
Mesaje: 27
Membru din: 25 Iun 2009, 10:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ....Logan

25 Iun 2009, 11:43

Eu am avut un Symbol din 2000. Eram membru activ pe forumul reno si mai intram si pe dacia.

Pot spune ca loganul si symbolul sunt masini pentru oamenii ce vor sa evolueze.

Pai incepusera sa mi se dezvolte simturile... in special cel auditiv. Doar auzind un zgomot puteam sa spun cu exactitate sursa si rezolvarea (bieleta antiruliu, planetara, corp clapeta si multe altele).

Avea si lucruri bune. Garda inalta mi-a permis sa merg pe niste "drumuri" foarte proaste ajungand cu ea pe "varful" muntelui; portbagajul era enorm. Cu fiabilitatea statea prost.

Fiecare isi ia masina in functie de nevoi si buget... dar mi se pare normal ca posesorul masinii respective sa-i stie limitele si sa nu aiba impresia ca are ferrari.


Orice masina ati avea eu va doresc drum drept!
Seat Cordoba 2009
1.4 85 CP
Rosu Emotion
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: ....Logan

01 Aug 2009, 09:24

Salut!
Am fost mecanic auto "in tinerete" si tot ce pot sa spun e ca nu mi-as lua urmatoarele:
-masini franceze
-opel
-ford
-fiat
Am la lucru doua peugeot-uri din 2005 si au aceleasi probleme: pom de craciun in bord,becuri care se ard tot timpu,bloc de lumini care se arde tot timpu, tot felu de sunete ciudate ,caii putere s-au transformat in veverite :lol:

Am o cordoba din 2004 ,sunt foarte multumit de ea si nu am avut probleme.
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Avatar utilizator
29-PUF
Mesaje: 173
Membru din: 22 Aug 2009, 13:16
Localitate: Iasi

Re: ....Logan

08 Sep 2009, 13:14

pai....sa zic si eu...in primavara am inceput vanatoarea de oferte in programu rabla....
grande punto 13 mjet de 90 de cai.....mi a placut designu si drive testu si dotari.....ajungea vreo 12000....trecut la logan 1.5dci de 85 de cai full...era vreo 9500 la super oferta....total dezamagit de drive test....parca avea 65-70 de cai....trecut la accent si asta era vreo 9500 1.5crdi 115 cai....mi a placut si eram aproape hotarat....pana am intrat la seat in show-room din curiozitate....si mare surpriza...cordobe diesel full la vreo 11-11500....si timp de vreo luna pana am adunat banii si facut dosaru cu rabla m am mutat la ei in show-room.....la 2-3 zile eram acolo la verificat stocu :mrgreen: ...si asa am ajuns sa iau masinuta asta care inca ma surprinde :bounce:
singurul regret e ca am pierdut vreo cateva cordobe full din cauza amanarilor...si faptul ca nu mi am permis sa intretin un motor de 1.9....da acum am copilu asta de 1.4tdi si imi place din ce in ce mai mult :mrgreen:

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori