Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Subiect Autor
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

31 Oct 2008, 00:20

Si eu ii dau dreptate:)
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

31 Oct 2008, 07:20

am mers cu loganul!
am mers cu Leonul!
am mers cu Ibiza!
am mers cu Clio!

Am avut SUPER NOVA!

prima fraza dupa ce m-am urcat in Leon a fost: mamaaa ... sa-mi bag ... ce confort si cum se simte masina asta!!!
Loganu... este o masina mare (da mare tata), utila si destul de rezistenta la drumurile noastre! Era sa uit! cu un portbagaj mare!!!
perfect pentru un om cu familie si cu treaba...
Tinand cont ca este cea mai ieftina masina de pe piata (ce conteaza ca n-am AC, ABS ... etc) este buna... ca-i mare ... si e facuta de RENAULT!
Asta este ce mi-a zis un nene cu Logan!

Ia sa-l sui la volan la un leon, cordoba, ibiza altea sau orice alt model seat ... sa il dai o luna sa mearga cu el ... si dupa aia ne da dreptate ... da na ... omul isi lauda ce are ... asa ca.... LOGAN RULZ ... ce-i ala Seat? VW? Volvo? nu tata! LOGAN!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Colnita Lucian
Mesaje: 114
Membru din: 20 Aug 2008, 09:03
Localitate: Bistrita
Contact:

31 Oct 2008, 10:51

Si eu am fost pus in situatia de a alege intre logan si cordoba, dar imi pare bine ca am facut cea mai buna alegere , am luat cordoba .Dacia e dacie si Seat-ul masina asa ca nu mai are rost sa vorbim.
Am un prieten ce are logan si avem aproximativ aceiasi km, diferenta ii ca el o fost mai mult prin service cu el:prb cu macaralele de la geamurile electrice, pompa servo varza, probleme cu evacuarea etc. iar eu la cordoba doar bag benzina!
Seat Cordoba 1.4 16V (75) CP 2004
Golf 4 , AZD 1.6 16V (105) CP 2001
"Ce nu te omoara te face mai puternic"
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Subiect Autor
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

31 Oct 2008, 11:09

Si eu am condus Dacie Berlina, polo, fabia, focus sedan,vectra, si loganul,in afara de ford care mi se pare super masina restul nu m-au dat peste cap, in schimb cordoba imi place,imi place cutia,are segv scurte,imi place la drum,imi place knd ma duc la tara la 15km/h se manifesta foarte bine pe acele drumuri, imi place ca este a mea:P ce sa mai....:)
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
Colnita Lucian
Mesaje: 114
Membru din: 20 Aug 2008, 09:03
Localitate: Bistrita
Contact:

31 Oct 2008, 11:21

Inainte de cordoba am avut un ford fiesta din 2002, 1.4 tdci, ford nu o sa mai cumpar niciodata! doar consumul ma multumit in rest probleme peste probleme, imi pare bine ca am o masina care pana acum nu m-ia dat nici o bataie de cap!(cu toate ca mai toate cunostintele mele ziceau ca "Seat" sunt slabute)Eu unul sunt foarte multumit....imi iubesc masina :D
Seat Cordoba 1.4 16V (75) CP 2004
Golf 4 , AZD 1.6 16V (105) CP 2001
"Ce nu te omoara te face mai puternic"
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Subiect Autor
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

31 Oct 2008, 11:24

ce probleme ai avut cu fiesta? ai mei au avut un focus sedan din 2002..nu a avut nici o problema,era pe benzina,motorul era super,cel cu 7000rpm pe alb, si am schimbat`o cu un focus nou hatchback..si bineinteles la fel nici o problema,doar consumul ptn ridicat daca te dai la el motor 1.6 16v.101cp
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

31 Oct 2008, 11:28

tata are un ford galaxy ... din 2000. luat tot in 2000!
masina... hmmm ... nu mi-as lua ford!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

 
Avatar utilizator
Colnita Lucian
Mesaje: 114
Membru din: 20 Aug 2008, 09:03
Localitate: Bistrita
Contact:

31 Oct 2008, 11:31

Intr-un an jumate de folosire am bagat in el 2000 euro: caseta de directie + pompa servo, prb la injectoare, pompa de inalta presiune, si binenteles kit distributie, kit curea alternator, etc. nu are rost sa mai continuu lista ca e prea lunga....poate am avut eu ghinion :?:
Seat Cordoba 1.4 16V (75) CP 2004
Golf 4 , AZD 1.6 16V (105) CP 2001
"Ce nu te omoara te face mai puternic"
 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

seat vs. altele

31 Oct 2008, 11:31

Cordoba e din alta clasa. Ar putea fi comparata cu Skoda Fabia Sedan, Aveo (Kalos) Sedan, Polo Sedan (Vechiul polo).
Cu Seat Cordoba am mers doar la test-drive (sta sa vina) si pot sa-ti spun ca am fost impresionat de cum sta pe sosea - am luat o curba stransa cu 100 km/h la vale si masina aproape nu s-a inclinat.
Cu Loganul asta e o veritabila acrobatie. Pe Bucuresti - Pitesti la 130 km/h tineam de volanul Loganului de parca eram pilot pe avioanele din al doilea razbel.
In afara de asta, Loganul de rupe la consum in Bucuresti (10-13 la suta, ca jeep-ul). Mai adaugi si pretul de revanzare slab...
Asa ca stai linistit, ai facut o afacere buna cu Seat-ul. :wink:
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

31 Oct 2008, 11:35

La ford fiesta courier, 1.9d, doar amortizoare, schimbate de doua ori prima data cu o teapa pe gaz de la monroe!, a doua oara dupa 3 saptamani, cele originale motorcraft, cupla de la coloana de directie, butucii de la usi, curea alternator curea distributie, bujii incandescente, asta in 75000km. :shock: Masina de service alergata pe cele mai proaste drumuri.
Ca idee la vremea respectiva intretinerea la ford era pe jumatate cat intretinerea unei dacii break. :shock: (statistica facuta la firma unde am lucrat)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

seat vs. altele

31 Oct 2008, 11:35

p.s.: un alt termen de comparatie ar fi Reanult Symbol. Din experienta mea Symbol-ul are ceva probleme la stabilitate, dar e un catarator remarcabil - am facut traseu off-road cu el pana la cota 2000.
Fabia Sedan e ceva mai spatioasa decat Cordoba si e foarte buna, doar ca unora nu le place design-ul. Mie, de exemplu, noul design Fabia mi se pare si mai nasol decat anteriorul - care oricum era cam 'batranesc'.
 
Avatar utilizator
zeusik
Nashul
Subiect Autor
Mesaje: 2336
Membru din: 29 Oct 2008, 10:20
Localitate: Bucuresti

31 Oct 2008, 11:47

Am mers si eu cu o fabia, partea nasoala era ca a fost condusa de o fata si a fost condusa prost. se auzea un mic zgomot la cutia de viteze,pt ca nu calca ambreiajul pana la fund.masina se tine bine, e mai mica ca la interior decat cordoba,mie imi place interiorul mai mult la cordoba,imi place rosul aprins...daca mai avea si putin albastru:X:X...si eu am schimbat la primul focus,kit`ul distributie,2 bielete,intanzatoare, si incat cateva, si am avut un cost de ma durut inima 20 mil!,dar am facut asta pt k am luat la SH si ca sa fie tata sigur,nu pt k se stricase;)
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made
 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

mare vs. mica

31 Oct 2008, 12:17

Ti s-a parut mai mica la interior Fabia? Hm... in principiu ar trebui sa ai dreptate, ca e acelasi sasiu etc. E posibil ca senzatia de "mai mic la interior" la Cordoba sa fie data de geamuri, care sunt taiate mai sportiv - sunt mai mici decat la Fabia sau Symbol.
 
bogdanf
Mesaje: 77
Membru din: 16 Mar 2008, 13:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

31 Oct 2008, 16:51

acum un an aveam un nissan patrol gr cu care ma dadeam pe munti, dar a trebuit sa-l dau si provizoriu am luat un logan diesel. nu vreau sa critic, o sa povestesc doar experientele mele:
- dupa drumuri de peste 2 ore ma dureau genunchii si clar nu e ca sunt eu vreo paluga ca n-am decat 1,80 m sau ca masina n-ar fi inalta
- la o sapt dupa ce l-am luat am fost cu el in service, am crezut ca e defect servo la mine pentru ca mergea incredibil de greu...mi s-a zis "asa merge, nu e nimic defect".
- masina avea 30 000 km si cam un an. la km 70 pe autostrada bucuresti pitesti mi s-a rupt cureaua de distributie. ma duceam pana la cluj la concert la beyonce tin minte :P. afara ploua si era un frig de mureai si a durat 3 ore pana a venit platforma. d-atunci urasc profund loganul
Cordoba 2007, 1.6 105CP
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

31 Oct 2008, 17:34

cordoba disel=o masina fiabila(19.tdi)
o am de doi ani jumate si are 62000 km acum
am facut drumul spania-romania de 4ori,fara probleme,la care masina a mers zi si noapte.
consum de ulei 500g-dus-intors=10.000km(cu cei facuti in rom)
consumul=excelent
spatiu interior:
in fata ok
in spate,un picut cam mititica(singura nemultumire a mea)
portbagajul,e destul de mare(480l)
am schimbat la ea doar consumabile:ulei,filtre,cauciucuri
eu unul sunt foarte multumit de cordoba
SEAT CORDOBA

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori