Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: ....Logan

17 Oct 2009, 11:47

eu n-as fi asa de vehement impotria loganului, mai ales ca am mers destul de mult cu asa ceva. problema cu plasticele e adevarata, la cordoba sint mai slabe ca in logan. loganul e destul de solida si merge bine, dar problema e sa o nimeresti bine din fabrica (loz in plic), altfel e nasol.

contrar mitului masinii germane, sa stiti ca renault si peugeot sint masini bune (pana si amaratul de symbol merge struna, doar sa nu faci un accident, doamne fereste, ca se face varza).

in fine, e drept ca in cordoba stai mai bine si ajungi sa te inveti cu spatiul mic chiar daca esti nitel claustrofob, ca mine. pe mine inca ma deranjeaza plasticele care scartaie prin masina inca de la varsta de 6 luni, e un detaliu inacceptabil la banii astia (ca sa nu spun la "banii aia", si anume pretul de acum 3 ani - 3 ani juma al unei cordobe - in jur de 15000 de euro si peste).
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: ....Logan

18 Oct 2009, 06:31

pentru mine loganul si clio sunt masini doar de oras, in oras sa zicem ca, vitezele de deplasare sunt mici si in caz de vreun incident scapi cum scapi, mie mi-e frica sa ies la drum lung cu aceste masini si in general cu masini clasa mica pentru ca in caz de accident esti victima sigura. ce protectie ai in logan? nici una, lasand la o parte airbagurile, ce tehnologie inglobeaza loganul pentru a te proteja de un impact?
este ceea ce a spus si 'marinciux' parca, in pagina precedenta, nu este acceptabil ca la 55km/h cu hyundai sa faci dauna totala si sa mai ai si doua coaste rupta. este inacceptabil.
nu uitati ca in spatele 'seat' se afla tehnologie nemteasca, altfel se comporta un seat la un impact si altfel o masina gen logan.
primul lucru pentru mine cand cumpar o masina este siguranta, datorata si notorietatii brandului nu numai la cate airbaguri are, ganditi-va la volvo, este vorba si de tehnologia pasiva pe care o inglobeaza masina, de ex. la impact frontal motorul nu vine peste tine sa te omoare ci aluneca pe sub tine astfel incat habitaclul ramane intact.
ganditi-va bine, decat un logan mai bine o ibiza sau un polo, chit ca sunt masini mai neincapatoare, si nu mi-e frica de felul meu de a conduce, cu ce ma incalzeste ca am logan si-mi spun ca merg regulmentar, ca ma amagesc singur ca nu exista nici un sofer mai atent decat mine, doamne fereste sa te loveasca vreun nebun in trafic.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: ....Logan

18 Oct 2009, 09:10

putin off topic - confirm cele spuse de mususk266 cu privire la impact. am avut "ocazia" de a vedea un impact pe la vreo 80 la ora frontal cu Ibiza si motorul s-a desprins din suporti si a cazut pe scut...parbrizul a fost doar putin crapat si asta din cauza aibagului de la sofer.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
cristiL
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: ....Logan

18 Oct 2009, 10:01

da, aici ai dreptate mususk266. loganul, ca si symbolul, sint foarte instabile, cand bate vantul mai serios, ai senzatia ca te ia pe sus, lucru care nu mi s-a intamplat cu cordoba in conditii mai meteo mult mai dure (ploaie torentiala & vant puternic). la logan si airbagul e loz in plic, acum vreo cateva luni era o stire ca unul dadea in judecata dacia pentru ca nu se deschisese airbagul frontal. hyundai-ul accent e o gluma la capitolul siguranta, e ca si cum ai pune un motor de 105 CP pe o dacie berlina sau o solnitza, daca iti pui mintea indoi tabla cu mana.

dar oricum, leon-ul e mai sanatos decat cordoba, si la capitolul siguranta. poate urmatoarea... :wink:
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator