Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Razvan V.
Subiect Autor
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2010, 20:26
Localitate: Ludus/Mures

Panou de comanda climatronic

20 Noi 2010, 16:48

Seat Cordova Vario 2002. Are obiceiul de a se opri ventilatorul de la clima. Azi baietii de la service o zis ca ii ceva la panoul de comanda. Cam cat costa un panou de comanda?
 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Panou de comanda climatronic

20 Noi 2010, 22:13

Problema ta s-ar putea sa fie chiar ventilatorul de la clima, nicidecum panoul de la climatronic.
Este o problema des intalnita cedarea ventilatorului, am patit-o si eu insa am rezolvat pe moment.
Acest ventilator, mai exact intrega aeroterma este montata pe caroserie, sub parbriz fara nici o protectie la praf si mizerie, tot ce aspira din exterior intra direct in ventilator, care in timp cedeaza, mai exact se gripeaza.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
Razvan V.
Subiect Autor
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2010, 20:26
Localitate: Ludus/Mures

Re: Panou de comanda climatronic

21 Noi 2010, 12:44

Nu e ventilatorul. S-o mai oprit si am verificat acolo. Ii curat. Cei de la service o zis ca nu primeste comanda calumea de acolo. Merge sa fie resetat dar o zis ca mai bine il schimb. S-ar putea sa cedeze intr-o zi de tot. Si la ala m-ar interesa un pret. Am vazut ceva de toledo la 100 de euro. Pentru cordoba o fi mai scump?
 
chaos21
Mesaje: 4
Membru din: 04 Dec 2010, 12:44

Probleme display climatronic

04 Dec 2010, 12:49

Buna,
Sunt pt prima data pe acest forum si as avea nevoie de niste informatii...Doar ce am cumparat un Seat Cordoba 1.4MPI de 44kw din 2002.In dimineata asta am observat o problema la display-ul de climatronic.Mai concret afisajul si informatiile afisate apar sterse sau incomplete dar dupa ce merg o perioada cu masina si mai butonez panoul isi revine.Daca sta mai mult oprita masina iarasi apar informatiile cu intreruperi.
Mai are cineva o problema asemanatoare sau o solutie?
Numai bine!
 
damnick
Mesaje: 1
Membru din: 05 Ian 2011, 15:58
Localitate: roman neamt

Re: Probleme display climatronic

05 Ian 2011, 16:38

si eu am aceleasi probleme chiar mai grave.nu imi mai functiona displayul pt clima si aeroterma.un timp mai aparea doar vara dar la temperaturi ridicate sau dupa 10-20 km parcursi.am inteles ca e problema di calculatorul displayului si nu se poate schimba decat cu totul cu tot ansamblul display+casetofon,etc,SAU ai mai putea controla freonul din instalatie.succes
 
Avatar utilizator
DuraCristi
Mesaje: 366
Membru din: 29 Dec 2010, 22:14
Localitate: medias
Contact:

Re: Probleme display climatronic

19 Ian 2011, 19:03

exact aceeasi problema o am si eu la o ibiza din 2001.. nu stiu ce sa ma mai fac cu ea ca nu se mai vede aproape nimic pe ecran
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi
 
Johny
Mesaje: 5
Membru din: 17 Feb 2011, 13:46

Ajutor !! Display climatronic Seat Cordoba Vario 2001

17 Feb 2011, 14:05



Buna ziua. Va rog frumos daca stiti care este problema sa ma ajutati ! :cry: :!:

1) Display-ul , ecranul de climatronic nu retine datele introduse , ora ,data , posturi radio etc
Din moment ce scot cheia din contact dispare si ceasul din colt dreapta sus si la introducerea din nou a cheii
nu mai sunt datele setate de mine, ci alte setari !
2) In urma folosiri unui modulator FM auto , am avut uneori problema de a o lua razna afisajul ,clipea des si prin urmare se intrerupa orice ascultai la radio sau mp3 din modulator .


Va ultumesc ,sper sa imi dati un raspuns la aceste probleme .

 
Johny
Mesaje: 5
Membru din: 17 Feb 2011, 13:46

Re: Ajutor !! Display climatronic Seat Cordoba Vario 2001

21 Feb 2011, 17:15

NU STIE NIMENI !!??????
 
Avatar utilizator
DuraCristi
Mesaje: 366
Membru din: 29 Dec 2010, 22:14
Localitate: medias
Contact:

Re: Ajutor !! Display climatronic Seat Cordoba Vario 2001

21 Feb 2011, 18:18

daca te ajuta cu ceva... am mai discutat despre aceste display aici

viewtopic.php?f=35&t=9441
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi
 
Johny
Mesaje: 5
Membru din: 17 Feb 2011, 13:46

Re: Ajutor !! Display climatronic Seat Cordoba Vario 2001

21 Feb 2011, 18:52

Hm .. la mine e totul clar pe display , cand e cheia in contact se vede si merge perfect ,cu exceptia momentelor rare de care am zis ca incepea sa clipeasca datele dinjosul displayului . Totsi nu ai ideie de cenu ar etinedatele ,are vreo baterie de memorie care pastreaza datele si ceasul , sau se alimenteaza din instalatie de la bateria masinii ?


Multumesc pentru atenti si ajutorul acordat , e posibil sa fie si o prblma din ce ati discutat voi , dar sincer raman rezervat , colegul care si la reparat cunoaste cat decat dar e fludor pe toata placa consolei cum a lucrat si eu nu as dori asa sa fac :P !
 
Avatar utilizator
DuraCristi
Mesaje: 366
Membru din: 29 Dec 2010, 22:14
Localitate: medias
Contact:

Re: Ajutor !! Display climatronic Seat Cordoba Vario 2001

21 Feb 2011, 19:20

am patit o data cand tot asa am pus contactul mi sau stins toate becurile in bord inclusiv dispalyul si becurile de la abs, ulei, baterie.. etc.. am miscat putin bornele si a luato iar..

incarca sa dai jos ecranul si uitate la mufa care vine bagata in bordul masinii, sar putea sa nu faca contact bine, ecranul e usor de dat jos, 2 suruburi si niste cleme...

Tinene la curent cu ce ai rezolvat :hi
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi
 
ciorimex
Mesaje: 17
Membru din: 16 Noi 2012, 09:23

Re: Probleme display climatronic

23 Noi 2016, 11:10

daca nu retine datele,cauta siguranta si schimb-o...eu am avut un by-pass,masina a fost pe gpl la neamt,si isi lua alimentare chiar din siguranta de la display....am demontat by-pass,am pus siguranta,si a mers....problema este cand au inceput sa fie digit-ii incompleti,in acest caz,trebuie schimbat display-ul....am fost la un electronist,care mi-a spus ca intre placa si display,legatura este facuta printr-o bucata de cauciuc cu insertii de ferita,care ferita in timp se duce dracului.....nu merge schimbata decat cu tot cu display.....asa ca mi-am montat un display de 7 inch,am decupat din consola partea cu radio si casetofon si am montat radioul asta cu display de 7 inch....chinuiala de o zi,dar a meritat....intrati pe aliexpress,il comandati,e in jur de 55 dolari,musai 2din sa se potriveasca cu ce avem noi,si va va da pe spate.....are si aux,si usb....nu are gps si cd player,dar in banii astia,e f bine....asta a fost solutia mea,seoarece un display sh ma ducea la 200 de lei,iar in banii aia am facut ceva si mai frumos....sa nu uit...pt 7-8 dolari in plus,va da si camera de marsarier,care are de gand sa se intinda cu firele pana-n spate....bafta!!! p.s. asta il am eu https://www.aliexpress.com/item/7012B-2 ... 056a34415c

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori