Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
chishutz
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 10 Oct 2010, 14:29

FILTRU DE POLEN

10 Oct 2010, 14:46

am si eu o problema as vrea sa schimb filtru de polen la un seat cordoba din 95 de 1.4 benzina si nu gasesc modelul aici masina este adusa din portugalia si la cate magazine de piese am fost au zis ca asa ceva nu au mai vazut. filtru este semi cilindric la masina iar dupa cautari de cei care se ocupa cu piesele la toti le dadea ca filtru este dreptunghiular. unde as putea gasi acest gen de filtru de polen ? are cinva vreo idee?
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: FILTRU DE POLEN

10 Oct 2010, 15:52

Salut, sa nu fie deformat darorita imbatranirii, ori fixarii necorespunzatoare in rama.
Pune o poza eventual sa vedem si noi despre ce este vorba...ar trebui sa aibe un cod scris pe una din laterale.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: FILTRU DE POLEN

10 Oct 2010, 16:02

Revin, :) filreul initial este drept, are o rama curba pe care se aseaza si care il deformeaza, cel putin asa reiese din desenl ...
Vezi poza daca te ajuta cu ceva...


Imagine
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
chishutz
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 10 Oct 2010, 14:29

Re: FILTRU DE POLEN

10 Oct 2010, 16:23

da suportul e acela cel curb problema e ca nu ii dau de cap cum scot filtru deacolo m-am dus cu acel filtru la cei de la piese auto crezand acelasi lucru ca este dreptunghiular si apoi dupa montare ia forma semi circulara cand am ajuns cu el acolo si-au dat seama ca nu se poate desprinde de pe acel suport semi circular toate nervurile acelea sunt lipite de marginea de plastic la fel si partile laterale ... ma gandesc daca e asa ...cum se spune ca ar trebui sa fie filtru in forma de dreptunghi sa nu fi fost schimbat niciodata ? sa fie cel original. de atatia ani. cheastia este ca toate acele nervuri sunt lipite de marginea suportului semi circular asta ar inseamna sa rup filtrul vechi si sa il inlocuesc pe cel nou, dar binenteles ca daca as vrea sa fac acest lucru nu as putea pentru ca cei de la piese auto ce mi-au recomandat nu se potriveste cu dimensiunile celui care este pe masina. cu poze am sa revin cand am posibilitatea ....mersi de sfaturi
 
chishutz
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 10 Oct 2010, 14:29

Re: FILTRU DE POLEN

10 Iul 2012, 18:11

sa rezolvat problema cu filtru :)) bine mai demult numai ca nu prea am mai intrat, poate mai are altcineva aceasi problema. ideea era ca acel sistem cu filtru curb sa fact o perioada scurta de timp dupa care sa trecut la filtru drept, a trebuit sa retusez putin din carcasa noua care am pus-o adica sistemu nou ca nu sa potrivit cu cel vechi acuma e ok. si toate aceste informatii le-am aflat de la o reprezentanta din portugalia a seatului, in romania pe unde m-am dus si le-am aratat filtru au zis ca asa ceva nu se poate ... ma rog. deci sistemu a existat dar au trecut la un upgrade cu mici modificari de prindere ...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori