Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
 
sandu333
Mesaje: 37
Membru din: 05 Iun 2021, 21:20

Re: Martor Check Engine

07 Iun 2021, 09:55

doryn scrie:
Sa-ti zic cum sta treaba:


Multumesc pentru raspuns! Apreciez!
Deci in concluzie tot Seat.
Am descoperit si problema Seatului pe care voiam sa il cumpar, are catalizatorul defect, e acolo doar de forma(si posibil si alte probleme), dar omul nu a mentionat. Nu-l cumpar deoarece vor fi probleme la controalele RAR care in zona mea sunt saptamanale, nu ma risc, nici nu vreau sa caut prin dezmembrari un catalizator care e posibil sa fie deja defect.

Legat de consum, accept asa, te cred ca e oarecum mare probabil cat la un 1.8 , am vazut pe forum colegi care spuneau ca nu scade consumul sub 10 urban(orase mici chiar) si 7 extern nici la mers mosnegeste.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Martor Check Engine

07 Iun 2021, 14:05

1,8T extern cam 7,3%, intern sub 10%.
Iar 1,6/16V al meu (si nu doar, sunt destui pe forum) ia 5,7 extern si 7,5 in oras. Si nu merg mosnegeste, dar nici nu ma "sparg in figuri" si nu "port bocanci' cand conduc. Un 1,6/16V bine intretinut cam pe aici ar trebui sa consume.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
doryn
Mesaje: 109
Membru din: 09 Ian 2010, 20:49

Re: Martor Check Engine

07 Iun 2021, 17:26

Da, 16V consuma multa benzina si uneori si ulei, ca sa nu mai spun ca mie mi-a "picat" si pompa de ulei, noroc ca eram in oras ci nu pe camp. Eu unul, pe viitor nu mai cumpar masina europeana ci ma uit la ceva japonez (costa mai mult piesele dar nu prea le cumperi deoarece nu pica asa des ca la marcile europene). Nici masinile diesel nu sunt prea economice in oras doar ca multi nu recunosc acest lucru (am un prieten posesor de Opel vectra C diesel 2.0 care mi-a marturisit ca in oras are consumul de 10 L /100 km). Eu deja invat limba japoneza pentru viitoarea achizitie.
 
Luiza Elena
Mesaje: 3
Membru din: 09 Noi 2022, 16:06

Re: Martor Check Engine

14 Dec 2022, 16:12

Bună seara, mi s- a aprins martorul check engine în bord am pus masina pe tester și prima data mi- a zis ca masina trage aer fals,m- a pus sa schimb furtunul cu supapa canistra OM VW, apoi după 20 km mi- a reapărut în bord martorul check engine, m- am dus iar pe tester cu masina îmi arata eroare la bujii și bobina, bujia 1 și 3 nu erau constante , le- am schimbat toate cele 4 bujii și bobine apoi după 30 km iar mi- a reapărut în bord martorul check engine. Ma poate ajuta cineva , va rog ?
Mulțumesc.
0763105538, poate este cineva din București și ma poate ajuta sa merg direct la cauza.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori