Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
mrnej
Mesaje: 60
Membru din: 04 Aug 2009, 00:17
Localitate: Mamaia sat/Milano

Re: Bucse si bielete

05 Aug 2009, 00:18

Buna toata lumea :D azi dupa ce am citi un post pe forum despre recalibrat caseta de directie mam uitat la rotii perfect drepte dar volanu era cu jumatate de rotatie dreapta fata de pozitia normala care ar fii buba. bucsce. pivotii. cap de bara .sau caseta de directie ? ms anticipat
Giulietta 1,8t Vero Cuore Sportivo!
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Bucse si bielete

05 Aug 2009, 06:10

ai incercat sa faci o geometrie a masinii?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bucse si bielete

05 Aug 2009, 10:32

Dupa cum iti spune si Marian, fa-i geometria, se regleaza din bieletele de directie si se aduce volanul in pozitia corecta.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
mrnej
Mesaje: 60
Membru din: 04 Aug 2009, 00:17
Localitate: Mamaia sat/Milano

Re: Bucse si bielete

06 Aug 2009, 13:52

ok va multumesc mult de tot.osa revin cu pareri daca sa corectat :D
Giulietta 1,8t Vero Cuore Sportivo!
 
Avatar utilizator
deep
Mesaje: 1354
Membru din: 22 Aug 2008, 11:22
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Bucse si bielete

06 Aug 2009, 13:56

mrnej scrie:
Buna toata lumea :D azi dupa ce am citi un post pe forum despre recalibrat caseta de directie mam uitat la rotii perfect drepte dar volanu era cu jumatate de rotatie dreapta fata de pozitia normala care ar fii buba. bucsce. pivotii. cap de bara .sau caseta de directie ? ms anticipat

Se rezolva foarte simplu, in service. Dar costa in jur de 100-150 de lei (geometria)
La mine a ramas 2-3cm intr-o parte de la ultima revizie, cand am facut si geometria....
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy
 
Avatar utilizator
mrnej
Mesaje: 60
Membru din: 04 Aug 2009, 00:17
Localitate: Mamaia sat/Milano

Re: Bucse si bielete

06 Aug 2009, 14:10

E o usurare mam gandit poate sa stricat o bieleta sau ceva mai grav.Cand ajung in tara ma duc direct la un service.Dupa revizie statea normal , poate cele 4 cratere care le-am luat sa fie de vina. multumesc
Giulietta 1,8t Vero Cuore Sportivo!
 
kelppa
Mesaje: 25
Membru din: 26 Iul 2009, 20:27

Re: Bucse si bielete

08 Aug 2009, 11:41

Gata,am rezolvat probl.,era intr-adevar capul de planetara din drepta.In 60 min.s-a schimbat si m-a costat 330 roni piesa+manopera.Am facut repede testul,volan maxim dreapta in parcare si... "enjoy the silence",nici un zgomot,nici un "DONG-TRONC".



Cordoba 2003 1.4 16v 101 cp
__________________

 
kelppa
Mesaje: 25
Membru din: 26 Iul 2009, 20:27

Re: Bucse si bielete

30 Aug 2009, 12:44

Din pacate minunea n-a tinut decat 3 zile si din nou a reaparut acel troncanit ,culmea la aceeiasi manevra.Miercuri merg din nou la "doctor"sa vedem care e reala problema si ma intreb totusi daca asta era adev.prbl.desi cum v-am spus la revenirea din service am efectuat 1--1 de parcari si ninic,nici un zgomot nici un troncanit.
Sa fie oare altceva,bucse bara stabilizatoare,bielete sau.....???? :(
In cazul in care stie careva rog sa ma lumineze si pe mine ca pana miercuri parca nu mai am rabdare,desi ,ma repet,zgomotul acela se aude doar atunci cand virez maxim dreapta si cand parchez(sau ies din parcare,dar rotile sunt virate)
Ms fain
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Bucse si bielete

30 Aug 2009, 12:49

si eu am aceeasi problemuta, cand merg incetu si peste gropi, se aude un scartait in fata la roata, am intrebat la un mecanic, si spunea ca e de la bucse, ca nu sunt bune, dar eu le-am schimbat, cele de la bara si probabil mi-au pus ceva ieftin :roll:
 
kelppa
Mesaje: 25
Membru din: 26 Iul 2009, 20:27

Re: Bucse si bielete

30 Aug 2009, 13:28

mda,stiu ca ai mai scris si inainte.Pai miercuri probabil ca mecanicul o sa insiste mai mult si spre sa gaseasca problema.Enervanta chestie.Ieftin si prost presupun,dar acum ce o sa faci,vrei sa le schimbi cu unele mai scumpe?Si daca zgomotul persista?La mine 3 zile n-a miscat in front,liniste totala,iar apoi si-a "revenit",e deranjant ca am dat si banii iar problema a reaparut.Dupa vizita de miercuri o sa spun care-i diagnosticul si daca are leac problema
 
kelppa
Mesaje: 25
Membru din: 26 Iul 2009, 20:27

Re: Bucse si bielete

02 Sep 2009, 20:22

Am fost la service,ridicat masina pe elevator,verificat cap planetara atat drt. cat si stg.nimic anormal.Toate bune si frumoase,burd+colier.
Seful a luat masina,cu mine in drt.si a inceput s-o testeze.Viraje,parcari,tot tacamul.Si ce credeti?Nici un tronc-dong,nimic,absolut nimic.I-am spus k parcarea mea este putin in panta(langa e un canal de scurgere)si deosebi in zone d"astea se auzea pocnetul.Am ajuns in parcare si-am inceput sa fac manevre la randul meu si culmea,aceelasi rezultat,liniste totala.Paranoic nu sunt,asta i-am sus si d-lui mecanic(care este unul f.bun si superserios) ca sa inventez eu asemenea chestii.De fapt a fost ceva de gen.dentistul ,cand ai prbl.la masea iar apoi cand ajungi in fata usii durerea dispare.M-am tot gandit care e explicatia dar inca n-am gasit vreuna.Mi-a zis tipul k in cazul in care persista sau se agraveaza sunetul sa revin,putem sch.capul care-i in garantie,dar in cazul in care acesta e ok probabil cei de la firma de unde a fost cumparat nu o sa fie prea fericiti.O sa revin peste 2-3zile sa va mai spun daca simptomele au reaparul sau....
 
Corupter
Mesaje: 2
Membru din: 30 Sep 2009, 11:40

Re: Bucse si bielete

30 Sep 2009, 11:43

salut baieti am si eu cordoba din 2005 nush voi ati patit sa aveti o senzatie ca volanu parca scapa cateodata sau la viteza si rotire usoara de volan sa aibe un fel de bataie nu foarte mare
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bucse si bielete

02 Oct 2009, 09:49

bataie sau vibratie ?
in ce sens, sa aiba o bataie la rotatie usoara....
la mine se aude ceva cand misc brusc de volan dintr-o parte in alta..dar aia e, pt ca in timp prinde caseta un joc, are uzura.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Corupter
Mesaje: 2
Membru din: 30 Sep 2009, 11:40

Re: Bucse si bielete

02 Oct 2009, 13:35

masina are 82000 km sa fie gata directia?
nu a fost forjata masina iar la rotire usoara de volan face un fel de tac tac tac tac tac dar asta doar la rotire lenta daca rotesc brusc nu se aude nimik indiferent de viteza
 
Avatar utilizator
Psihu
Mesaje: 5
Membru din: 08 Dec 2008, 09:24

Re: Bucse si bielete

27 Oct 2009, 23:33

Aceeasi problema o am si eu (Cordoba 2005 1.4), pe loc cand rotesc de volan stanga sau dreapta se aude un dong-dong-dong ca si cum ai intinde un arc foarte puternic.... din ce am intrebat pana acum ...unii zic ca flansa...altii ca nustiu ce rulment ... Am fost in Service la Dona (VL) si mi-au spus ca a intrat nisp..praf pe la directie....au dat cu un spray cu ulei...nimic..tot asa face... Mai este si faza stresanta ca se aude numai din interiorul masinii....daca bagi capul sub capota nu se aude nimic... Urmeaza sa merg la o constatare la un alt service... pt ca trebuie sa mai schimb un pivot si ceva bucsi din cate am inteles de la unii "mecanici". Revin cu detalii.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori