Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
swat cat
Mesaje: 187
Membru din: 10 Mai 2009, 17:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bucse si bielete

28 Oct 2009, 10:48

si eu zic ca e flansa un se afla un rulment inauntru... si daca se blocheaza cand virezi arcu se tinde sa se gripeze in caroserie si cand tensiune este foarte mare scapa ...
tel. 0745188592
 
kelppa
Mesaje: 25
Membru din: 26 Iul 2009, 20:27

Re: Bucse si bielete

29 Oct 2009, 15:09

Salut
Azi am fost din nou cu masina la service si n-am reusit inca sa obtin vreun rezultat concludent.Din nou aceeiasi procedura de verificare,rezultatele fiind ok,roata n-are joc,nu bate,dar totusi sunetul acela suparator persista.DAR am obs.o chestie care mi separe ciudata:langa burduf,dupa ce am luat max.de volan dreapta se vedea vaselina scursa,chiar si pe geanta.Mecanicul a zis k probabil s-a scurs la montaj(in urma cu cca2 luni sau dupa si sa nu-mi fac griji,dar pe mine chiar ma intriga acest lucru si cat sunt eu de novice intr-ale mecanicii,ma face sa cred ca ceva nu e in regula,desi burduful e strans,nu-i fisurat,colierul arata ok.Problema e ca acel cloncanit(donganit sau cum sa-l mai numesc) parca se propaga uneori in spate tot pe dreapta,ca si cand s-ar auzi la roata din spate dreapta.Maine o sa ridic masina pe cric sa o mai purec si eu putin si probabil ca voi merge si la alt mecanic sa vad cum sta treaba.Am adus vb.si de flansa amortizor(rulment)dar parca am vb.in van,desi un tip de buna credinta d.p.forum ma sfatuia sa verific si asta(cred ca ar trebui sa o fac chiar eu,dar fara ajutorunui amic nu cred ca o sa ma descurc). In concl.mi s-a spus ca probabil acel suntet ciudat se aude din alte cauze(nu mecanice),cava plastic care agata sau bate undeva pe sub.Asa ca nu imi ramane decat sa fac invesigatii pe cont propriu si sa mai am parerea unui alt mecanic ca sa pot trage o conl.finala.
Dca in cazul ca maine-poimaine gasesc din nou vaselina in zona cu pricina inseamna ca e clar,ceva nu e in regula cu montj. capului de planet.si de acolo toata nebunia asta.Chestia e ca piesa e in garantie 24 de luni iar daca chiar de aici se trag prbl.o schimb fara probleme.In cazul in care maine dupa ce o ridic pe cric si obs.ceva necurat o sa fac poze si o sa le pun aici.
Daca si la mine ar fi sa fie tot flansa amortizor,care draq ar fi,spate sau fata pt.k am impresia ca face in fata,iar apoi parca se duce sunetul de la mijloc in spate.
@psihu te rog daca afli ceva scrie sa stim si noi k mi scoate peri albi chestia asta
 
kelppa
Mesaje: 25
Membru din: 26 Iul 2009, 20:27

Re: Bucse si bielete

31 Oct 2009, 13:57

Am revenit cu ceva amanunte in caz ca nu va plictisesc si in speranta ca imi va sari cineva in ajutor:
ieri m-am bagat sub masina si-am vz.ca burduful era putin iesit(inspre roata)si de acolo probabil si scurgerea de vaselina.Ciudat e faptul ca dupa ceva manevre pur si simlu cand ma uitam din nou era ok.I-am zis mecanicului,n-a crezut si-am avut "norocul"sa prin o ipostaza de genul in parcare si sa-i fac poza.Am fost cu aparatul si i-am aratat,m-a chemat azi sa-mi stranga colierul si gata.Dar prbl.n-am disparut ,normal.Am intrebat daca vreau pot sch.piesa ca e in garantie,mi-a confirmat dar mi-a intarit inca o data ca nu e de la cap planetara,k e noua,e gkn etc.Desi au expus faptul ca pierzand vaselina si deplasandu-se burduful fata-spate exista posibilitatea sa intre praf si tot tacamul care se intampla si atunci cand se fisureaza burduful m-a linistit ca vaselina e f.multa bagata si ce-a pierdut e f.nesemnificativ.In concl.nu e de la planetara ci altceva(un plastic,ceva sub care agata).Sunt sceptic si o sa mai consult pe cineva in masura sa-mi acorde asistenta si cred ca o sa fac si-un test la itp pt.amortizoare
 
kelppa
Mesaje: 25
Membru din: 26 Iul 2009, 20:27

Re: Bucse si bielete

31 Oct 2009, 13:59

Imagine


asta e singura poza pecare am facut-o ieri
 
Avatar utilizator
cornelius
Subiect Autor
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bucse si bielete

04 Noi 2009, 14:10

de cateva zile experimenetez un troncanit, in stanga fata :( .
acum, trebuie sa o duc la un service sa vad ce naiba este.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
vasilegl
Mesaje: 2
Membru din: 05 Noi 2009, 20:59

Re: Bucse si bielete

05 Noi 2009, 21:10

Am o mare rugaminte... acelasi pocnet-trosnet ca la kellpa doar la parcare, numai ca la mine se intampla la viraj stanga. Masina abia am cumparat-o, SH bineinteles, si nu reusesc sa-i dau de cap la nici un service. Astept un sfat va rog!
 
djalien
Mesaje: 86
Membru din: 17 Iun 2009, 15:40
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Bucse si bielete

13 Noi 2009, 10:27

Am avut aceeasi problema. Am schimbat la service "rulmentii de palier" cica. Din cate mi-a explicat mie sunt niste rulmenti la amortizoare care la mine s-au dus draq cand am luat un hop de limitat viteza pe la vreo 120 km/h. I-am schimbat si nu am mai avut probleme. Pret in jur de 400-500 RON.
SeaT Cordoba 1.6 110CP 2008

 
kelppa
Mesaje: 25
Membru din: 26 Iul 2009, 20:27

Re: Bucse si bielete

13 Noi 2009, 20:05

@djalien,dar in care parte iti facea zgomotul?si care i-ai sch.fata/spate/stg/drpt???
Trebuie sa verific si eu amortizoarele,poate o fi de la flanse.Ms de interventie
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: Bucse si bielete

13 Noi 2009, 22:15

ca sa inteleaga lumea mai bine cum e o bucsa normala si cum e una cupra uitati aici:
bucsa normala-montata in toata gama ibiza/cordoba


Imagine
bucsa cupra:

Imagine
SEAT CORDOBA
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

Re: Bucse si bielete

13 Noi 2009, 22:24

si un video care ne arata cum "sufera" aceasta bucse(cea din video este una mai dura ca cea de cupra)
urmariti piesa galbena,asa am inteles si eu diferenta dintre una si cealalta prin aceste poze si video
http://www.youtube.com/watch?v=WJaZ4yLC ... r_embedded
SEAT CORDOBA
 
vasilegl
Mesaje: 2
Membru din: 05 Noi 2009, 20:59

Re: Bucse si bielete

19 Noi 2009, 19:50

djalien, te rog sa precizezi felul sunetului inainte de a schimba rulmentii de la flansa amortizor: huruit, pocnete sau un singur "trosc" la viraj pe loc, sau cand puneai masina in miscare cu rotile virate. Sunt importante aceste precizari fiindca eu am schimbat astazi doar amortizorul dreapta din zona suspecta, rulmentul fiind foarte bun dupa parerea mecanicului si totusi, "operatia reusita pacientul..." la fel ca inainte: trosc (unul singur) dupa ce incep rularea cu rotile bracate total stanga cand ies din parcare, ca apoi sa mai "trosneasca" odata (revenire la loc ca sa zic asa) cand virez dreapta pe traseu.
Am vrut sa inlocuiesc planetara in intregime insa cred ca muncesc degeaba si toc si banii. Se pare totusi ca zgomotul vine din caseta de directie, sper sa nu am dreptate ...
 
tygerhory
Mesaje: 3
Membru din: 07 Dec 2009, 23:34
Localitate: Deva
Contact:

Re: Bucse si bielete

21 Iun 2010, 20:01

Cam tot pe aici se incadreaza si problema mea.Au inceput sa-mi cam huruie rulmentii de la rotile de pe spate iar cand am mers la magazin am avut surpriza sa aflu ca nu se pot schimba decat cu butuc cu tot si ma costa aproape 3 milioane bucata.Stie cineva o solutie?
Seat Cordoba 2001,1.4 16v,climatronic
 
vladimirosky
Mesaje: 14
Membru din: 05 Noi 2010, 01:59

Re: Bucse si bielete

17 Ian 2012, 13:00

Am un seat ibiza 1.2 care are 40.000km si am o problema la ea.Cand merg pe un drum de tara asfaltat, dar cu denivelari(cum sunt asfaltate majoritatea strazilor la noi)se aude un zgomot puternic(un trocanit) care vine din spatele masinii.Initial am zis ca nu e bine fixata roata de rezerva si aia troncane in halul asta,dar am scos-o si se aude in continuare.Mentionez ca pe un drum asfaltat corespunzator nu se aude nici un troncanit.Sa fie oare de la bucse?Va rog am mare nevoie de ajutor!Mai este cineva care a patit chestia asta?Cum a rezolvat?Cat au costat piesele?Manopera?Va multumesc anticipat!Astept cu nerabdare parerile voastre!

Cu respect,
Vladimir
 
vasi99
Mesaje: 1
Membru din: 04 Sep 2016, 20:43

Re: Bucse si bielete

04 Sep 2016, 21:06

Salut am si eu o problema : Am seat leon 1,6 - 16v am observat azi ca imi huruie ceva cand virez dreapta in viraje mai stranse pe loc nu suna nimica doar in mers si in curbe stranse la viteza 30 km + ma poate sfatui cineva in legatura cu problema mea ?

Va multumesc.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori