Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cristiL
Subiect Autor
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Tapiterie scaun sofer... rupta

18 Sep 2020, 09:54

Salut,
De cativa ani, am o problema care se agraveaza cu timpul. S-a stricat tapiteria care acopera scaunul soferului si continua sa se "manance". Cunoasteti un tapiter priceput care sa se ocupe si de asa ceva? (cei mai multi lucreaza doar in piele)

Am intrebat si la reprezentanta si ma costa 1000 de euro toata tapiteria (altfel nu se vinde), iar la cimitirul de masini nu vreau sa incerc, pentru ca nu vreau sa schimb scaunul cu totul (am in el airbag lateral si e destul de problematic, nu vreau sa risc cu un airbag "nou" de la epave).

multumesc!
Imagine


Imagine




Imagine
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

18 Sep 2020, 12:25

Salut, este un coleg aici pe forum care mi-a reconditionat 3 scaune de leon 1M, schimbat burete ros si inlocuit tapiseria rupta. La unul dintre ele s-a luat material din spatele banchetei, ca sa fie fix la fel. Din pacate nu mai am datele lui dar intreaba-l pe dany19940, poate le are el.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

18 Sep 2020, 13:38

Fratilor - fartatilor, cand puneti intrebari de genul asta "cunoasteti un mecanic/electrician/tinichigiu/vopsitor/tapiter auto"...POSTATI SI ORASUL LA CARE VA REFERITI, ca nimeni nu e oracol sa ghiceasca asta! Mai ales ca nu declarati asta nici in profil, de parca va cauta Interpolul si doar asa va gaseste!!!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

18 Sep 2020, 21:56

Salut,
Poti cumpara linistit scaun de la dezmembrari de la care sa desfaci tapiseria, nu ii o operatie grea.
Ai nevoie de un spitz, un sfic si un patent sa strangi la loc sigurantele metalice, asta in cazul in care doresti sa le pastrezi pe cele vechi.
Era si la Brasov o firma care producea huse in aceleasi materiale cu cele folosite de seat la scaune. Costa 500 euro setul pentru toata masina.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
cristiL
Subiect Autor
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

19 Sep 2020, 11:51

dany19940 scrie:
Fratilor - fartatilor, cand puneti intrebari de genul asta "cunoasteti un mecanic/electrician/tinichigiu/vopsitor/tapiter auto"...POSTATI SI ORASUL LA CARE VA REFERITI, ca nimeni nu e oracol sa ghiceasca asta! Mai ales ca nu declarati asta nici in profil, de parca va cauta Interpolul si doar asa va gaseste!!!


Dragul meu, esti cam agitat pentru rolul de moderator, desi nu-mi aduc aminte sa fi fost in zona cand m-am inscris pe acest forum. Dar iti dau un pont, poate spui si tu altora cand moderezi. Locul in care salasluiesc este mentionat sub numele de user, l-am completat cand mi-am facut profilul. Deci tu esti cel care pe care mi l-a recomandat Roger sa-mi dea contact de tapiter... vai de noi!

Sfat: nu te urca nervos la volan. Si nici nu te apuca sa scrii pe forumuri daca esti iritat... te inteleg ca poti fi nervos, dar altii n-au nicio vina.

Sanatate si virtute!
Ultima oară modificat 19 Sep 2020, 11:55 de către cristiL, modificat de 2 ori în total.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
cristiL
Subiect Autor
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

19 Sep 2020, 11:52

BALTAZAR2003 scrie:
Salut,
Poti cumpara linistit scaun de la dezmembrari de la care sa desfaci tapiseria, nu ii o operatie grea.
Ai nevoie de un spitz, un sfic si un patent sa strangi la loc sigurantele metalice, asta in cazul in care doresti sa le pastrezi pe cele vechi.
Era si la Brasov o firma care producea huse in aceleasi materiale cu cele folosite de seat la scaune. Costa 500 euro setul pentru toata masina.


Iti multumesc, Baltazar. M-am gandit si eu la varianta asta si chiar am cautat ieri vreo 3 ore pe net firme de dezmembrari. Din pacate, din ce poze am vazut eu, husele erau cel mai praf din toate piesele :) Cumva e normal sa fie asa.
Cele bune!
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
Dingo
Mesaje: 204
Membru din: 07 Aug 2016, 08:30
Localitate: Timisoara

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

19 Sep 2020, 12:37

Am vazut un set de huse custom made cumparate de aici https://husa-auto.ro si montate pe un Audi A3, arata ff bine, nici nu-ti dai seama ca sunt huse.
Pretul a fost in jur de 1300 ron pt tot, iar pt montare amicul meu a preferat sa mearga la ei, parca la Tg Mures sau Covasna.
Nu le fac reclama, nu cunosc firma, zic doar ce am vazut.
Seat Ibiza 6L 1.4 16v BXW, Sportpaket, 12.2007

 
cristiL
Subiect Autor
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

19 Sep 2020, 13:15

Dingo scrie:
Am vazut un set de huse custom made cumparate de aici https://husa-auto.ro si montate pe un Audi A3, arata ff bine, nici nu-ti dai seama ca sunt huse.
Pretul a fost in jur de 1300 ron pt tot, iar pt montare amicul meu a preferat sa mearga la ei, parca la Tg Mures sau Covasna.
Nu le fac reclama, nu cunosc firma, zic doar ce am vazut.


Wow! Oamenii astia fac lucruri superbe! Doar ca nu stiu daca merita asa ceva hodoraga mea.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

19 Sep 2020, 19:01

Eu zic sa te lasi de a face misto de altii. Nu sta nimeni sa piarda timpul ca sa se uite in profilul tau cand iti raspunde la o problema. Era greu sa scrii ca tu cauti tapiter in Bucuresti? Posibil ca da. Stai cam rau la comunicare.

PS. Ce treaba are chestia cu inscrierea pe forum? Ia uita-te tu la profil sa vezi ca sunt membru cu ceva timp inaintea ta.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
cristiL
Subiect Autor
Mesaje: 343
Membru din: 29 Oct 2008, 09:54
Localitate: Bucuresti

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

21 Sep 2020, 13:42

dany19940 scrie:
Eu zic sa te lasi de a face misto de altii. Nu sta nimeni sa piarda timpul ca sa se uite in profilul tau cand iti raspunde la o problema. Era greu sa scrii ca tu cauti tapiter in Bucuresti? Posibil ca da. Stai cam rau la comunicare.

PS. Ce treaba are chestia cu inscrierea pe forum? Ia uita-te tu la profil sa vezi ca sunt membru cu ceva timp inaintea ta.


Vezi-ti, ma, de ale tale! Chiar nu ai pic de bun simt? Cauti harta pe forum? Tu esti moderator sau golan? Sa-ti fie rusine! Faci Moldova de ras!
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

21 Sep 2020, 14:39

Exagerezi cu limbajul asta @cristiL. Ia o pauza de cateva zile, poate iti rezolvi si problema intre timp.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

21 Sep 2020, 18:32

Eu chiar ti-am vorbit frumos, deocamdata tu faci de ras Capitala. Asa ca...cedez!

PS: Localitatea oricaruia nu apare cand esti pe telefon! De aia am scris ce am scris.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

24 Sep 2020, 22:46

Roger scrie:
Exagerezi cu limbajul asta @cristiL. Ia o pauza de cateva zile, poate iti rezolvi si problema intre timp.
[emoji23][emoji23][emoji23]
Omu nu e pe treaba lui!

Seat Leon 1M 1.9 TDI, AXR
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: Tapiterie scaun sofer... rupta

04 Oct 2020, 20:53

Imi cer eu scuze pt colegul din Bucuresti, nu toti suntem neamuri proaste ....de gura , dar deh oras mare fara .... nu se poate.

Colega cu gura mare, ca te tot dai de ceasul mortii ca nu gasesti solutii (desi se cam bate cam cap in cap ce spui, vrei sa fie si bine dar nici sa nu coste cine stie ce .....asta nu prea merge), ia mataluta de aici niste capete de ata si vezi cum iti rezolvi problema fara atata tam-tam ca nu e cazul:
https://extaauto.ro/
https://www.facebook.com/tapiterielasandu/
https://www.facebook.com/Tapiterul/?ref=py_c
si atelierul asta care nu mai tin minte cum se numeste:
Address: Strada Iarba Câmpului nr 87, București 415510
Phone: 0722 911 703
ar mai fi si Vivacy Leather dar nu te vad platind cat costa la ei asa ceva.
Toate contactele de mai sus te pot ajuta in remedierea problemei fara nici un stres.
Spor la treaba. :hi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori