Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Florin20
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 22 Iul 2020, 18:05

Lumini aprinse, motor oprit

22 Iul 2020, 18:39

Bună seara,

Va deranjez în speranța că mă puteți ajuta cu o problema destul de mare la o Cordoba, motor 1,2, 2003.
Încep cu trecutul ei, poate va dati seama de unde apare bubita. Am cumpărat-o in septembrie 2018, unde trebuia ca eu sa schimb sonda lambda ceea ce am și făcut iar după vreo 2 luni mi-a apărut martorul iar în bord. La sfârșitul lui decembrie am găsit radio deschis cu toate ca eu nu îl foloseam. În lunile Martie-Iunie 2019, atunci când era un vânt destul de puternic și îmi bătea în fata mașinii, am găsit-o fără curent. Prin vara, am găsit la ea pozițiile aprinse astfel încât nu se mai deschidea mașina nici din telecomanda, nici din cheie. În toamna, la insistentele unui mecanic, am schimbat bateria care era de 6 ani pe mașină. Toate bune și frumoase. Anul acesta, cu starea de urgenta, am folosit-o destul de rar și spre surprinderea mea am găsit stopul pe frână aprins consumând astfel bateria. În decurs de 3-4 luni am găsit-o asa de 4 ori. A consumat bateria încât a trebuit sa o duc la service. Am circulat cu ea 2 zile și după ce am ajuns acasă am găsit iar aceeași problema.
Pana sa schimb bateria care a stat 6 ani pe mașină, mecanicii, electricieni spuneau ca este de la ea. Am schimbat-o asa cum v-am spus dar după câteva luni a reapărut problema. Îmi puteți spune ce are, poate vreun coleg a mai pățit asa ceva?

Va mulțumesc și sper sa primesc vesti bune.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Lumini aprinse, motor oprit

22 Iul 2020, 20:21

Salut,

Verifica manuchiul de fire care face legatura intre caroserie si portbagaj,
Cablajele sunt facute in fabrica de la Lugoj si de o calitate ce lasa de dorit, sa nu zic romaneasca. :)
Se toaca izolatia si acolo ii cam singurul loc in care se pot intampla minuni fara alte interventii in instalatie.
Pentru radio vezi ca fostul proprietar sa nu fi legat si borna de + pentru memorie la borna de + care nu trece prin contact.
Are doua fire, unul galben altul rosu, unu din ele este intrerupt de contact altul nu, unii modifica sa poata asculta radioul fara sa aibe cheia in contact.
Pentru becul din bord trebuie sa vezi ce eroare, ori erori ai stocate in memorie, cauti pe cineva cu o interfata si se rezolva in 5 minute.
Becul ala se aprinde din mai multe motive nu doar sondele.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori