Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
danalexandru
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Sep 2008, 09:30

probleme dezaburire

08 Ian 2019, 11:49

Bună ziua
Am și eu o problemă destul de enervantă cu dezaburirea la masina mea seat cordoba, 2006, 1.9 tdi. Pe scurt situația este următoarea:
- de vreo 3 ani nu mi-a mai mers încălzirea, lucru care în principiu, l-am îndurat dar anul acesta la un drum la Rm Sarat , în condiții de temperatura ambientală 8 grade, cu trei persoane în mașină , mi s-au aburit toate geamurile ca la saună. A trebuit să trag pe dreapta și să șterg foarte bine geamurile. Până la Târgoviște am mai repetat operațiunea de 3 ori.
- m-am dus la un service de la noi, concluzia trebuie înlocuit coolerul din spatele bordului. Am stat 4 zile pentru a mi se pune bordul la loc, mi s-a pus piesa noua, mi s-a înlocuit pompa de apa și toată distribuția( atinsesem 60000 km), filtrul de habitaclu. Urmarea este că am căldură în mașina dar tot mi se aburesc geamurile astfel că după 30-40 km dacă nu șterg nu pot merge. M-am întors la service, tipul îmi zice că nu folosesc la maxim aeroterma. Mai fac un drum lung cu 5 persoane în mașina, aeroterma la maxim aer cald+aer condiționat, geamurile sterse cu soluție antifog și la fel. Am mai observat că dacă stau pe loc, cu căldura dată încet 18-19 grade, se dezaburește. De asemenea, la acest ultim drum am mai găsit soluția să las un pic geamul și să intre aer rece cu cald în mașină și asa merge dar la -10 grade nu știu ce pot face. Mentionez că nu folosesc recircularea, de asemenea am mai citi și celelalte postări pe tema aceasta. Dacă puteți să-mi dați un sfat aș fi recunoscător.
Vă multumesc
Dan
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: probleme dezaburire

08 Ian 2019, 12:52

Salut,

Verifica daca de deschide clapeta ce obtureaza admisia de aer din exterior.
Daca se deschide posibil sa ai umezeala mare in mochete, poti incearca sa lasi deschis 1cm unul din geamuri, la mine a functionat cand aveam mochetele ude de zapada.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
danalexandru
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Sep 2008, 09:30

Re: probleme dezaburire

08 Ian 2019, 16:13

Tipul de la service înainte să dea jos bordul a verificat dacă această clapeta funcționează și mi a zis că este ok și, de aceea este musai să dea jos bordul pentru cooler. Fratele meu mi a zis ceva de niște orificii pe la ușa care corespund cu grila de sub ștergătoare și care ar putea fi înfundată. Știți ceva despre asta? Mocheta nu este udă , în schimb am găsit apă în portbagaj, fapt pentru care am scos un capac de sub roata de rezervă și nu am mai găsit. Mulțumesc pentru răspuns.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: probleme dezaburire

08 Ian 2019, 16:25

Orificiile pentru scurgerea apei din grila de la stergatoare le gasesti cel mai usor daca demontezi placa ce desparte compartimentul motor de cel al mecanismului de stergatoare.
Orificii ai in partea de jos a usii sa nu se adune apa in fata de usa.
Mai intra apa in masina cand ploua daca ai deteriorat masticul de etansare pe usa a placii metalice ce sustine motorul de la geam si difuzorul.
Daca ai apa in portbagaj verifica starea garniturilor din spatele lampilor de pe aripi, au o garnitura de contur din ceva spongios si cate una de cauciuc pe fiecare prezon de fixare.
Apoi vezi sa calce corect portbagajul pe cheder. ( il dai cu vaselina neutra, adica crema de maini si vezi sa fie uniform morfolita capota portbagajului dupa ce il inchizi)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
danalexandru
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Sep 2008, 09:30

Re: probleme dezaburire

08 Ian 2019, 16:27

Multumesc mult, am să încerc să văd dacă se rezolvă.
 
danalexandru
Subiect Autor
Mesaje: 33
Membru din: 04 Sep 2008, 09:30

Re: probleme dezaburire

30 Iul 2020, 14:00

Am rezolvat problema cu aburirea, de vină era o infiltrare de apă în portbagaj. Am avut o lovire in spate acum câtiva ani și mi a fost inlocuit cu totutul dar se pare că nu prea bine. Mi a fost chituit peste tot și s a rezolvat.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori