Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Catalin1921
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 21 Feb 2017, 17:56
Localitate: Craiova

Probleme cu cutia de viteza in treapta a 3-a

27 Iul 2017, 16:21

Va salut oameni buni. Am o Cordoba 1.4 din 2004 si de curand am observat ca am inceput sa pierd lichid la servodirectie. Fiind inca in concediu am decis sa completez pana ajung in craiova sa merg la un service. Problema mai grava este aceea ca dupa ce am completat ultima data, cand scot din treapta a 3-a, ramane blocata si trebuie sa trag putin mai tare pentru a schimba in alta treapta. Banuiesc si sper sa fie totusi o coincidenta si sa nu mai fie ulei la cutia de viteza si asta sa fie cauza. Este vreo legatura intre servodirectie si cutia de viteza ? Ma refer aici la ulei/lichid, problema aparand imediat ce am completat cu lichid de servo. Maine dimineata am sa pun cel putin 1l de ulei SAE 75W-90 pentru cutia de viteza. Imi cer scuze daca a mai fost postat ceva asemanator.
Seara buna!
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Probleme cu cutia de viteza in treapta a 3-a

27 Iul 2017, 21:33

Salut,
Nu are legatura servo directia cu timoneria ori modul in care selecteaza vitezele.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Catalin1921
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 21 Feb 2017, 17:56
Localitate: Craiova

Re: Probleme cu cutia de viteza in treapta a 3-a

28 Iul 2017, 14:19

Salut Baltazar. Multumesc. Am rezolvat. Nu stiu exact care era problema dar odata ce am dat cutia de la baterie jos a inceput sa intre usor in toate treptele. Singura explicatie care o vad, este ca dupa ce bagam in treapta a 3-a o bloca ceva si nu iesea usor din viteza. Scuze ca intreb tot aici dar ai idee unde se afla sigurantele pentru treptele de ventilatie ? Nu merge decat treapta a 4-a. Multumesc din nou!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme cu cutia de viteza in treapta a 3-a

28 Iul 2017, 14:50

Nu e siguranta pentru fiecare treapta. In traseul de ventilatie de sub bord, dupa ventilator, e o rezistenta cu mai multe trepte pe care le comuti din butonul frontal pentru viteze. Ori s-a ars acea rezistenta, ori e dusa siguranta termica din interiorul ei. Destul de greu de lipit alta, deorece se incalzeste destul de tare acea rezistenta in functionare si se poate dezlipi. Din fabrica e folosita sudura in puncte. Acel bloc de rezistente e in jur de 200 ron? parca din ce s-a discutat pe forum.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Catalin1921
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 21 Feb 2017, 17:56
Localitate: Craiova

Re: Probleme cu cutia de viteza in treapta a 3-a

04 Aug 2017, 01:02

Dupa ce am citit un alt post referitor la aceasta problema am reusit sa schimb acea rezistenta. Am gasit-o la 70 lei. Ma bucur ca nu a trebuit sa desfac totul pana la aeroterma.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori