Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
monolite
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 19 Aug 2011, 16:50

Problema servodirectie

29 Oct 2016, 08:58

Salutare

Ieri am ramas fara directie prin oras ... dintr-o data volanul merge ff greu ... trag pe dreapta ridic capota lichid de servo NEMA .... iar burduful bieletei de directiedin dreapta e imbibata cu lichid servo
faza curioasa e ca in bord nu e aprins nimic de SERVO .... am mers asa pana acasa ... acuma o sa merg sa comppletez lichidul in vas insa e posibil sa fie ceva mai simplu de rezolvat ? sau e sigur caseta de directie ?

am mai avut acum ceva timp cu un cap de planetara in partea dreapta si mecanicul care a schimbat-o a introdus-o mai fortat

ms
Seat Cordoba 1.4 16V 100 cai 2007 rosu Autoemotion
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Problema servodirectie

29 Oct 2016, 10:28

Capul de planetara nu are legatura cu scurgerea lichidului din caseta. Scurgerea s-a produs incet. Trebuie sa repari caseta.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
monolite
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 19 Aug 2011, 16:50

Re: Problema servodirectie

29 Oct 2016, 10:33

se mai poate repara caseta ? o idee cam la ce suma ar putea ajunge ?

eventual pana o repar/schimb pot circula cu masina daca completez lichidul de servo ?

ms
Seat Cordoba 1.4 16V 100 cai 2007 rosu Autoemotion
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Problema servodirectie

29 Oct 2016, 12:22

Sunt firme care schimba ce este nevoie in ele. Poti merge asa cu ea pana o repari, dar va trebui sa urmaresti mereu nivelul lichidului. Nu stiu costul reparatiei. PARCA era in jur de 800 ron? cu caseta la schimb. Dar daca nu se gaseste la a ta decat acel simering defect, logic ca e mult mai ieftin. Cauta pe net "reparatii casete directie", sigur vei gasi firme, poti si suna sa pui intrebari.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
breakx
Mesaje: 2
Membru din: 08 Iun 2016, 15:49

Re: Problema servodirectie

01 Noi 2016, 18:48

Am recondiționat eu in Iași caseta in vara asta, prețul a fost 700 lei, și a inclus schimbarea simeringurilor și garniturilor din caseta, burdufe noi pentru bielete, uleiul hidraulic și refacerea unghiurilor (cu ața ce-i drept, dar pare ca sunt facute bine). Nu consider ca e mic pretul, dar nu am gasit mai ieftin, de fapt nu am gasit in orasul meu un alt service care să se ocupe cu așa ceva. În magazine cu vreo 1000 lei cumperi altă caseta recondiționată, dacă o dai pe a ta la schimb.
 
Avatar utilizator
monolite
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 19 Aug 2011, 16:50

Re: Problema servodirectie

13 Apr 2017, 21:03

am reconditionat-o si eu tot in Iasi la un service ..nu mai pierde lichidul de servo insa am alta problema mai mare...
directia la inceput era cat de cat OK ( un pic vaga asa fara feedback imediat dupa reconditionare ) insa acum trage stanga dreapta .... cand tin volanul drept e ca si cum patineaza stanga dreapta directia ...senzatie de patinare pe gheata

ce poate fi ? sa nu o fi reconditionat bine ? sau dupa reconditionare trebuia sa fac unghiuri directie etc ?
Seat Cordoba 1.4 16V 100 cai 2007 rosu Autoemotion
 
Avatar utilizator
weeirrr
Mesaje: 89
Membru din: 12 Ian 2017, 10:59
Localitate: Brasov

Re: Problema servodirectie

14 Apr 2017, 09:28

sigur ca trebuia facuta directia. orice se schimba la sistemul de directie trebuie realiniat. mergi si fa directia ca uzezi gumele aiurea ;)
Seat Leon 1P 2011 1.4TSI

 
Catalin1921
Mesaje: 6
Membru din: 21 Feb 2017, 17:56
Localitate: Craiova

Re: Problema servodirectie

09 Aug 2017, 08:32

Va salut prieteni. Am schimbat recent caseta de directie cu una reconditionata si la 2 minute s-a aprins martorul de servo in bord (volanul cu semnul exclamarii). Am observat ca la caseta veche, in locul unde intra senzorul avea 2 seturi de lamele paralele, iar senzorul intra printre ele. In schimb la asta de am cumparat-o, avea doar un set de lamele pozitionate sus. Stie cineva daca din cauza aceasta senzorul sa dea eroare ? Sau s-a stricat senzorul ? Am incercat sa sterg eroarea,00816, dar apare imediat la loc. Este vorba de un Cordoba 1.4 din 2004. Ambele casete sunt TRW. Multumesc!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator