Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
adikim
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 18 Mai 2011, 08:24
Localitate: barlad
Contact:

Probleme electrice usa sofer

30 Mar 2016, 17:32

Salutare!
Seat cordoba 1.4 tdi din 2004.
Am si eu urmatoarea problema: cand functioneaza cand nu functioneaza toate butoanele(geamuri, blocare geamuri, blocare si deblocare usi, oglinzi electrice). Deci cand functioneaza functioneaza toate, cand nu functioneaza nu functioneaza nici unul(ca si cand nu ar fi alimentate electric). Am reusit sa verific mufele din stalpul usii si sa dau cu spary pentru contacte insa rezultatul a fost acelasi. Sa fie cablul electric intrerupt si in functie de cum inchid/deschid usa sa faca sau nu contact sau e altceva?
Rog o parere!
Merci anticipat!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme electrice usa sofer

30 Mar 2016, 19:04

Verifica firele in burduful de trecere intre stalp si usa. De obicei acolo se rup.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
adikim
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 18 Mai 2011, 08:24
Localitate: barlad
Contact:

Re: Probleme electrice usa sofer

31 Mar 2016, 06:19

Ok.
Merci frumos!
 
adikim
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 18 Mai 2011, 08:24
Localitate: barlad
Contact:

Re: Probleme electrice usa sofer

04 Apr 2016, 14:46

Am verificat firele! Sunt sau cel putin par ok. Desfacut si fata la portiera, verificat mufele si dat cu spray de contacte. Rezultat: cand functioneaza cand nu functioneaza!
Am mers si la un electrician auto care a verificat si el mufele din stalp si firele si mi-a spus ca sunt ok(bineinteles ca toate butoanele functionau). Mi-a spus ca ar trebui sa vin cand butoanele nu functioneaza!?!? Acum ori voia sa scape de mine ori ....Pai butoanele ale functioneaza aleatoriu. Cred ca functionarea lor este in functie de trepidatii/starea drumului.
O parere va rog!
 
Avatar utilizator
floryn_99
Mesaje: 1114
Membru din: 02 Noi 2012, 17:46
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Probleme electrice usa sofer

04 Apr 2016, 15:27

Salut
Dacă ești convins că starea cablurilor din burduf e ok, desfă butoanele și verifică-le să nu fie oxidate. Eventual le poți curăța.
Succes.

Sent from my P6-U06 using Tapatalk
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)
 
adikim
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 18 Mai 2011, 08:24
Localitate: barlad
Contact:

Re: Probleme electrice usa sofer

04 Apr 2016, 17:10

Am verificat si butoanele(4 pentru geamuri electrice, unul blocare geamuri spate, doua blocare/deblocare usi si cel joystick pentru oglinzi). Deci cand functioneaza functioneaza toate, cand nu functioneaza nu functioneaza nici unul.
Merci de intentie!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori