Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
sandu alex
Subiect Autor
Mesaje: 36
Membru din: 29 Ian 2012, 21:00
Localitate: oradea
Contact:

probleme la pozitie

06 Feb 2012, 23:58

cu tot respectul meu sunt nou pe sait am si eu un seat cordoba 14 16v 101cp din 2004. Sunt posesorul lui din 2008 de cănd la-m adus in tară chiar din tara lui Spania sunt foarte multumit de ia na-m avut multe probleme cu ea tot timpul ea-m făcut servizul la timp. De un timp am o problemă la pozitia din spate de pe porbagaj si chiar si becul din porbagaj nu se aprinde doar slab si nici becul de mansalier nu mi se adrinde. Am observat că doar cănd misc firele dintre caroserie si porbagaj se aprind doar nu tot timpul, ce solutie ar putea fii să remediez defectiunea multumesc.
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme la pozitie

07 Feb 2012, 01:55

Probabil este cablul care trece din caroserie in usa portbagajului , este pe partea stanga daca nu ma insel.
Cel mai probabil este pleznit sau crapat, acel cablu, daca vrei il poti cumpara nou - scump !
sau cauti pe ladezmembrari, si poate merge de la ibiza.

Fara suparare:

sait = site
servizul = serviceul
mansalier = marsalier

BAfta
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
sandu alex
Subiect Autor
Mesaje: 36
Membru din: 29 Ian 2012, 21:00
Localitate: oradea
Contact:

Re: probleme la pozitie

07 Feb 2012, 07:36

nmihai67 scrie:
Probabil este cablul care trece din caroserie in usa portbagajului , este pe partea stanga daca nu ma insel.
Cel mai probabil este pleznit sau crapat, acel cablu, daca vrei il poti cumpara nou - scump !
sau cauti pe ladezmembrari, si poate merge de la ibiza.

Fara suparare:

sait = site
servizul = serviceul
mansalier = marsalier

BAfta

mersi cu stimă
 
Avatar utilizator
soundwave
Mesaje: 71
Membru din: 21 Aug 2011, 12:13
Localitate: Targu-Mures

Re: probleme la pozitie

07 Feb 2012, 18:04

sau... tai acel manson si legi la loc firele rupte... izolezi totul la loc si job done :D mai ieftin decat sa cumperi un manson nou care e vreo 100 de RON de la reprezentanta...
Seat Cordoba 6L 1.4 MPI 85HP Grey (2007)

viewtopic.php?f=68&t=11593
 
sandu alex
Subiect Autor
Mesaje: 36
Membru din: 29 Ian 2012, 21:00
Localitate: oradea
Contact:

Re: probleme la pozitie

09 Feb 2012, 23:10

Salut am tăiat mansonul si ce să spun mai toate firele meau fost rupte, le-am legat napoi si le-am izolat dar nu stiu căt vor tine cine poate să-mi spună dăcă se găsesc fire mai moi si care tin la temperatură mai scăzută sau ce variantă ar mai fi multumesc cu stimă
 
Avatar utilizator
soundwave
Mesaje: 71
Membru din: 21 Aug 2011, 12:13
Localitate: Targu-Mures

Re: probleme la pozitie

12 Feb 2012, 11:47

pai ai putea sa cumperi alte fire cum ziceai mai moi si mai groase,(eventual cere de la vanzator sa fie de exterior firele, sa reziste si la temp mai scazute, sa fie cat mai flexibile) iar cand ti se rup din nou (actualele) inlocuiesti doar acea portiune cu acele fire mai moi si mai groase, sau daca te descurci ai putea inlocui toata sectiunea aceea de la mufa la mufa, atata ca v-a trebui sa dai si capacul de la portbagaj jos, acolo e o mufa si cealalta parca e langa stalp :-?? asta daca vrei sa faci o treaba calumea, da nici prima varianta nu e rea, ca in fond numai acea sectiune e mobila, restul pot sa inghete, cat timp nu le vei indoii nu o sa ai probleme cu ele...
Seat Cordoba 6L 1.4 MPI 85HP Grey (2007)

viewtopic.php?f=68&t=11593
 
Avatar utilizator
al bundy
Mesaje: 188
Membru din: 11 Feb 2010, 20:29
Localitate: Bucuresti

Re: probleme la pozitie

13 Feb 2012, 10:18

Nu se taie mansonul, dupa asta poate intra apa, se scoate din caroserie respectiv haion.
Firele rupte nu se inadesc chiar in locul unde sunt rupte, intre ele se intercaleaza un altul de aceeasi grosime si de vreo 15cm, se leaga capetele acestuia de firele OEM ale masinii si dupa operatiune firele OEM se intorc 180 grade, in directia de unde vin, astfel ca inaditurile sa nu mai fie in manson.

 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: probleme la pozitie

13 Feb 2012, 10:35

Se gaseste forma de cablu la dealer, este undeva la 100ron
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
sandu alex
Subiect Autor
Mesaje: 36
Membru din: 29 Ian 2012, 21:00
Localitate: oradea
Contact:

Re: probleme la pozitie

18 Feb 2012, 22:37

al bundy scrie:
Nu se taie mansonul, dupa asta poate intra apa, se scoate din caroserie respectiv haion.
Firele rupte nu se inadesc chiar in locul unde sunt rupte, intre ele se intercaleaza un altul de aceeasi grosime si de vreo 15cm, se leaga capetele acestuia de firele OEM ale masinii si dupa operatiune firele OEM se intorc 180 grade, in directia de unde vin, astfel ca inaditurile sa nu mai fie in manson.

salut poti să-mi spui ce tip de fire sunt cele OEM mersi cu stimă

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori