Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
slayer1971
Mesaje: 41
Membru din: 02 Apr 2009, 13:08
Localitate: Sibiu

Re: jurnal de bord 4 ani 50.000 km

20 Ian 2019, 17:58

Ma bag si eu in seama! :) Cordobele sunt fiabile . Masina e din 2006 1.9 TDI 101 CP. N-am avut probleme la motor, n-am schimbat bujii, n-am schimbat injectoare. Ulei doar Mobil Super Synt S 5W30. Aripa stanga fata parca e blestemata. E a 3 inlocuita. Am 410000 km cu ea. Am luat-o la 32000 km. Probleme: - aerotema (schimbata odata) trebuie iar schimbata. Usa stanga spate, iarna asta mi-a ramas blocata pe deschis (am reusit degriparea mecanismului de inchidere). Amortizoare fata originale/ arcuri fata inlocuite + bucseraie si un capat de bara. Spate. Arcuri originale, amortizoare inlocuite de 2 ori..
De 3 luni a inceput sa faca ca o barca si are fundul instabil. Am schimbat amortizoarele si degeaba. Ma gandesc ca dupa iarna sa-i fac ceva modificari in arcuri si sa schimb amortizoarele pe fata, da-le draq au 410000 pana la urma. Cred ca problemele masinii au inceput acum 3 ani cand am schimbat arcurile pe fata si astea noi au inaltat-o cu 30-40 mm. Dar in timp inaltarea asta a stricat si ce era ok. Sugestii de arcuri si amortizoare gend Ibitza Cuora? Multumesc!
Slayer1971/ SIBIU/ Seat Cordoba/ 1.9 TDI / 101 CP
 
slayer1971
Mesaje: 41
Membru din: 02 Apr 2009, 13:08
Localitate: Sibiu

Re: jurnal de bord 4 ani 50.000 km

20 Ian 2019, 18:50

slayer1971 scrie:
Ma bag si eu in seama! :) Cordobele sunt fiabile . Masina e din 2006 1.9 TDI 101 CP. N-am avut probleme la motor, n-am schimbat bujii, n-am schimbat injectoare. Ulei doar Mobil Super Synt S 5W30. Aripa stanga fata parca e blestemata. E a 3 inlocuita. Am 410000 km cu ea. Am luat-o la 32000 km. Probleme: - aerotema (schimbata odata) trebuie iar schimbata. Usa stanga spate, iarna asta mi-a ramas blocata pe deschis (am reusit degriparea mecanismului de inchidere). Amortizoare fata originale/ arcuri fata inlocuite + bucseraie si un capat de bara. Spate. Arcuri originale, amortizoare inlocuite de 2 ori..
De 3 luni a inceput sa faca ca o barca si are fundul instabil. Am schimbat amortizoarele si degeaba. Ma gandesc ca dupa iarna sa-i fac ceva modificari in arcuri si sa schimb amortizoarele pe fata, da-le draq au 410000 pana la urma. Cred ca problemele masinii au inceput acum 3 ani cand am schimbat arcurile pe fata si astea noi au inaltat-o cu 30-40 mm. Dar in timp inaltarea asta a stricat si ce era ok. Sugestii de arcuri si amortizoare gend Ibiza Cupra? Multumesc!

ERATA: Rog a se citii: Ibiza Cupra . Am gresit pe ultimul rand. Acum am modificat
Slayer1971/ SIBIU/ Seat Cordoba/ 1.9 TDI / 101 CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori