Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
splash
Subiect Autor
Mesaje: 35
Membru din: 10 Mar 2013, 08:10

Problema fata usi

03 Mai 2013, 12:43

Cum scot vibratile din usi(de la muzica), zdrangane toate usile de zici ca's facute din carton. A mai intampinat cineva problema asta? Si inca ceva, manerele usilor, scartie cand trag sau imping(sau strang) de ele, exista vreo rezolvare la problemele astea??


MERSI!!


***rog un moderator sa mute postul in alt thread, am gresit zona***
SeatCordoba 1.4 16v 75cp
viewtopic.php?f=68&t=15138
 
Avatar utilizator
StrimbeanuGeorge
Mesaje: 1
Membru din: 16 Apr 2015, 09:07
Localitate: Galati

Re: Problema fata usi

16 Apr 2015, 09:24

Salut si eu am problema asta. Cand am luat masina nu facea asa, dar ce sa gandit tata sa imi faca o surpriza si sa imi vopseasca manerele de la usi la unu, si ala ori nu le-a prins cum trebuie ori a rupt cleme ceva ca acum am o distanta de 1cm intre fata si usa. Si la fel zdrangane ca toate cele. Pe langa asta mai e si nenorocitul ala de bord care scartaie din toate incheieturile.

Daca gasesti o varianta anuntama si pe mine.
Mersi:)
 
Avatar utilizator
doomduke
Mesaje: 531
Membru din: 22 Feb 2011, 21:34
Localitate: Bucuresti

Re: Problema fata usi

16 Apr 2015, 10:22

Solutiile sunt urmatoarele:

1) - inlocuirea clemelor fetelor de usi, codul OEM este: 3B0 868 243 - pret 3.5 lei/buc (pe usile din spate se afla cate 6 clipsuri).
2) - izolarea cu silicon sanitar/mastic la imbinarea dintre tabla aceea mai alba (aluminiu) si tabla de la usa, recomand silicon rezistent intre -20 grade + 80 grade si care sa adere la panourile din aluminiu (garnitura originala se strica in timp si panoul vibreaza si/sau intra apa).
3) - montarea pe cadrul tablei usii de banda adeziva cu burete sau cauciuc (se gaseste in magazinele de bricolaj).
4) - montarea de inele burete (peste buretele existent) in zona in care sta macaraua geamului (nu este necesar daca aveti gemuri electrice pe spate).
5) - instalare insonorizare cu materiale gen Dynamat (optionala, pentru pretentiosi).

Succes.
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator