Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
spider84
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 13 Oct 2010, 17:11

Far cu condens inauntru

18 Oct 2010, 19:41

In primul rand bine v-am gasit pe forumul dedicat detinatorilor de Seat. V-as ruga sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: am si eu un seat leon din 2009, iar ede curand cand l-am spalat cu aparatul cu presiune s-a facut condens inauntrul farului din stanga.Ideea este ca un se vede nici o fisura sau altceva de genul asta.Ati patit asa ceva? Si daca da, ce ati facut? Multumesc celor care imi vor da ceva idei, in afara de cea de a merge la service.
 
Avatar utilizator
florentz12
Mesaje: 693
Membru din: 08 Mar 2010, 15:59
Localitate: cluj
Contact:

Re: Far cu condens inauntru

18 Oct 2010, 20:03

Ori ai o fisura in carcasa farului, ori capacul nu este etans, ori garnitura dintre capac si far este rupta, ori intre sticla si far este spatiu si nu este mastic.....cam astea sunt cauzele pentru care ai condens in far..solutia este sa cauti locul cu pricina si sa-l remediezi prin lipire sau cum se poate repara...depinde ce gasesti..sper ca ti-am fost de folos cu motivele pe care le cunosc eu din propriiile experiente pe care le-am avut eu...
Drive safe
 
spider84
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 13 Oct 2010, 17:11

Re: Far cu condens inauntru

19 Oct 2010, 14:09

Multumesc pentru raspuns; inca n-am descoperit problema, cum as putea verifica unde ar fi fisura, daca nu se vede nimik? Garnitura este etansa, se inchide capacul bine, iar in rest nu se vede nimik.
 
Avatar utilizator
florentz12
Mesaje: 693
Membru din: 08 Mar 2010, 15:59
Localitate: cluj
Contact:

Re: Far cu condens inauntru

19 Oct 2010, 14:21

Ai dat jos farul?
Drive safe
 
Avatar utilizator
andrei_xp
Mesaje: 558
Membru din: 09 Oct 2010, 15:14
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Far cu condens inauntru

21 Oct 2010, 00:12

salut. problema asta am avut-o si eu atat cu farurile originale cat si cu cele aftermarket. problema la mine a constat in faptul ca garnitura de pe margine ce lipeste sticla de restul farului nu era etansa. in prima faza am depistat locul cu pricina si am aplicat silicon transparent, iar apoi am dat jos farurile, le-am desfacut de tot si-am re-etansat cu silicon transparent nou nout. o sa reziste pe putin 3-4 ani asa.
Ex: Seat Leon 1.4 S
 
spider84
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 13 Oct 2010, 17:11

Re: Far cu condens inauntru

21 Oct 2010, 19:14

Am gasit si eu o mica diferenta fata de celalalt far, la partea cu sticla, am pus silicon si am asteptat, insa tot are condens si parca incep sa ramana urme pe dinauntru... :shock:
 
spider84
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 13 Oct 2010, 17:11

Re: Far cu condens inauntru

28 Oct 2010, 12:40

Momentan am luat jos capacul de la far pentru ca nu mai condenseaza...spun momentan pt ca trebuie schimbat farul datorita unei fisuri ce nu poate fi reparate :cry: :(

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori