Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
vlad_m
Subiect Autor
Mesaje: 370
Membru din: 05 Feb 2009, 21:47
Localitate: Oradea

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

28 Dec 2009, 10:17

Nu cred ca problema e de la sigurante,pt ca dupa cum spui tu becul de la proiector se aprinde, foarte slab dar se aprinde. Daca era siguranta arsa nu se mai aprindea deloc. Eu zic mai bine sa mergi la service...
Leon 1P Stylance 2.0 TDI 140cp + TCM
viewtopic.php?f=5&t=2551
 
Dorulakis
Mesaje: 35
Membru din: 16 Sep 2009, 10:23
Localitate: Timisoara, Cluj[mai rar]
Contact:

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

31 Dec 2009, 12:07

Am fost cu masina la doctor.
Se pare ca a cedat blocul de lumini, care trebuie schimbat. Foarte curios, dat fiind ca masina are abia 3 saptamani si 3.000 km :(. In fine...asta e, astept 1-2 luni sa vina piesa, care se va schimba pe garantie
Leon 1p 1.9/90cp + revo, facelift, alb, preference
doru_cu_motoru@y
Jante tabla, 0 imbunatatiri, in asteptare de tatuaje
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

31 Dec 2009, 12:10

Cum sa astepti 1-2 luni?...cred ca ai inteles gresit, mai mult de 2 saptamani nu trebuie sa dureze....
Sari la gatu` lor...
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Dorulakis
Mesaje: 35
Membru din: 16 Sep 2009, 10:23
Localitate: Timisoara, Cluj[mai rar]
Contact:

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

31 Dec 2009, 12:44

Asta e....au cautat piesa respectiva pe stocurile din tara, mnu e....pe cele din ungaria...nu e nici acolo. Fiind modelul nou de leon probabil trebuie comandata la fabrica. Astept, oricum nu ma deranjeaza prea tare ca nu merge proiectorul de ceata, si-asa nu-l aprind...cand a crapat a fost a2-a oara aprins cred. Ma deranjeaza doar alarma de "bec ars" ce imi sare in ochi de cate ori ma urc la volan, si in plus de cedeaza alt bec nu prea o sa pot sa-mi dau seama.
PS: nu au zis ei clar cat dureaza pana vine piesa, raspunsul a fost ca pana in 2 luni, dar traind in romania....daca vine piesa in 2 luni ma voi declara satsfacut :)
Leon 1p 1.9/90cp + revo, facelift, alb, preference
doru_cu_motoru@y
Jante tabla, 0 imbunatatiri, in asteptare de tatuaje
 
pepigl
Mesaje: 16
Membru din: 27 Noi 2009, 16:08
Localitate: Bucuresti / Galati

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

04 Ian 2010, 18:14

Dorulakis scrie:
da baltazar, am primit o mapa cu manualul unde scrie ca proiectorul de ceata e H3[am cumparat h3, dar cand l-am scos afara din locas era de fapt h11]- asa e la seatul facelift, mai scrie in carte ca sigurantele se afla in stanga volanului, de fapt ele sunt langa cheder cum deschizi usa, altceva:pozele din manual referitoare la casetofon, faruri, anumite plastice, etc nu coincid deloc cu realitatea. Chiar si cartea de ident. primita de la rar odata cu masina nu are trecuta dimensiunea de cauciucuri cu care a venit aceasta, si anume 15''. Sugestia primita a fost: circula asa 2 ani pana trebuie sa faci ITP'ul.......so no comment. Pozitiile unde scrie in carte ca ar trebui sa fie anumite sigurante sunt goale...deci stiu eu ce vorbesc aici. Masina e foarte buna, pacat ca ai nostrii nu stiu sa o vanda si isi bat joc de cumparatori. Pe scurt am folosit functia de cautare, altfel nu ajungeam aici, dar la fel ca si in cazul cartii de identitate, se pare ca si la cartea masinii " s-a produs o gresala pentru care ne pare rau ".

Deci mai fac 1 apel: are cineva o carte in engleza pt. seat leon 1p facelift?


are dreptate. facelifturile vin cu manuale in romana si complete, dar pentru modelul 1P pre-facelift. asa am patit si eu. am ridicat masina pe 23 dec, mi-au dat mapa aceea cu tot ce trebuie in ea, dar erau de la modelul "vechi". nu ar trebui sa fie mari diferente intre facelift si pre-facelift dar ar prinde bine un manual nou. mai ales pt sistemul audio. am vb cu cei de la reprezentanta si au zis ca atunci cand o sa primeasca manuale noi o sa facem schimb.
leon style 1.4 TSI 125 cai frumosi, "alb ca bomboana" + ESP + EBA
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

04 Ian 2010, 21:40

Am primit un manual in romana de leon si in cel mai scurt timp o sa il scanez si il postez la manuale.
:)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Dorulakis
Mesaje: 35
Membru din: 16 Sep 2009, 10:23
Localitate: Timisoara, Cluj[mai rar]
Contact:

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

21 Feb 2010, 23:52

Hello Gents,
Din cauza acelei probl. cu farul de ceata mi s-a schimbat toata centrala electrica. Ma bucur ca s-a facut pe garantie, costa putin peste 1000EUR :-o . Pe banii mei nu stiu daca as fi facut-o....sa dai atatia bani doar pt. ca nu arde farul de ceata.....urata treaba. A facut rost cineva de manualul de leon facelift? Am intrebat si la reprezentanta, si inca nu au......sa stiu si eu de mise arde becul din farul de ceata ce sa cumpar :)), ca nu e la fel cu becul de 1p
Baltazar...ai zis ca-l scanezi, any results? sau un link, ceva
Ultima oară modificat 21 Feb 2010, 23:56 de către Dorulakis, modificat 1 dată în total.

 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

21 Feb 2010, 23:55

Ia vezi asta este?
viewtopic.php?f=30&t=5623
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Dorulakis
Mesaje: 35
Membru din: 16 Sep 2009, 10:23
Localitate: Timisoara, Cluj[mai rar]
Contact:

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

22 Feb 2010, 00:06

Noup, necastigator....imi trebuie carte de leon 1p facelift, masina e luata din octombrie, si nu au primit carte inca la reprezentanta :(. De fapt cred ca nu a fost tradusa cartea inca. Se vinde masina cu manualul de leon 1p si in ziua de azi, vineri am fost pe-acolo.
Leon 1p 1.9/90cp + revo, facelift, alb, preference
doru_cu_motoru@y
Jante tabla, 0 imbunatatiri, in asteptare de tatuaje
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

22 Feb 2010, 00:15

Nu prea cred...dar in fine, cum sa vinzi ceva cu manualul de la alt produs?. Cum sa cumperi ceva fara manual? :drunken:
Oricum daca este facelift...ar trebui sa difere doar caroseria, asa ca poti folosi manualul...
ori...iii poti suna de cate ori ai o problema si nu stii ce este, pana primesti manualul. :bounce:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Dorulakis
Mesaje: 35
Membru din: 16 Sep 2009, 10:23
Localitate: Timisoara, Cluj[mai rar]
Contact:

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

22 Feb 2010, 00:25

O sa va anunt cand primesc manualul de facelift ... nu am de ce sa mint: am cumparat un bec H3 si nu potriveste, am intrebat ce bec pun daca se arde, si nu stie nimeni. Uitandu-ma la becuri si cautand pe net am gasit un H11 care seamana cu ce am eu acolo.
Si crede-ma ca nu am de ce sa vorbesc prostii: leonul 1p facelift se vinde cu manualul de 1p :). Si nu difera doar caroseria se pare, difera si modul de acces la becuri, poate si altele, dar nu m-am confruntat cu toate :D . Si sper sa nici n-o mai fac
Leon 1p 1.9/90cp + revo, facelift, alb, preference
doru_cu_motoru@y
Jante tabla, 0 imbunatatiri, in asteptare de tatuaje
 
Avatar utilizator
R A I
Mesaje: 99
Membru din: 25 Iul 2009, 05:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

24 Feb 2010, 10:58

Confirm treaba cu manualul pt facelift am ridicat masina la sfarsitul lui noiembrie si am primit manual modelul vechi.
Nici macar pt navigatia asta noua nu au manual.
Pt treaba asta eu as da o bila neagra reprezentantei seat din romania.
Seat Leon Facelift STYLE 1,9TDI 105cp
 
Avatar utilizator
Artanis
Mesaje: 238
Membru din: 19 Oct 2009, 14:27
Localitate: Bucuresti

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

10 Mar 2010, 08:15

Salut!
Ma inscriu si eu in "clubul" celor cu facelift si cu manual vechi (si care asteapta manualul nou :)), insa mie nu-mi apare in talonul de model nou dimensiunile rotilor - deci nu vad care ar fi problema...
LEON ST 1.4 ACT
 
Dorulakis
Mesaje: 35
Membru din: 16 Sep 2009, 10:23
Localitate: Timisoara, Cluj[mai rar]
Contact:

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

15 Apr 2010, 23:01

A primit totusi cineva manualul nou? Sa stiu daca are rost sa mai merg pe la ei, de cate ori am intrebat de manual la reprezentanta mi s-a acrit.
@Artanis -> Nu esti singurul ce are cartea de identitate fara dimensiunea rotilor, ma inscriu si eu in club. Raspunsul a fost: pana la urmatorul ITP poti sa circuli asa, sau daca te mananca rau mergi la RAR si contra unei sume o sa-ti treaca pe talon si dimensiunea cu care a venit masina DIN FABRICA
Leon 1p 1.9/90cp + revo, facelift, alb, preference
doru_cu_motoru@y
Jante tabla, 0 imbunatatiri, in asteptare de tatuaje
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

26 Iul 2014, 18:29

Buna, sa nu mai deschid un thread nou, va rog sa imi spuneti unde se afla sigurantele la masina din semnatura, in carte scrie ca sub capota langa baterie, (asta este ok), si pe sub volan. Cred ca am gasit locul, dar nu stiu cum se desface, in carte arata ca se trage de jos in jos cumva, defapt inspre in sus... dar imi este frica sa nu rup ceva. Nu am nici o problema, vreau doar sa stiu unde sunt ele in caz de nevoie. Multumesc.
Seat toledo nh 1.2 Tsi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori