Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
adrian1806
Mesaje: 28
Membru din: 04 Feb 2010, 21:37
Localitate: bucuresti

Re: Problema jet spalare geamuri de la stergatorul din spate

23 Feb 2010, 23:45

Am avut si eu acesta problema si am rezolvat-o. Am avut de scos doar mocheta din portbagaj de pe partea dreapta.
Undeva deasupra rotii spate dreapta se mufeaza furtunasele (pe partea dreapta vine furtunasu cu lichid de parbriz) care la mine, nu imi explic cum, s-au desprins.
Cred ca toti cei care patesc asta ar trebui sa faca o incercare pe o platforma curata (uscata in principal) si sa urmareasca in ce zona picura, altfel risca sa demonteze jumatate de masina.
_______________________________________
SEAT LEON NEGRU __ DE FURIE CA E DOAR 1.6
B_29_SLO______________________________
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Problema jet spalare geamuri de la stergatorul din spate

12 Aug 2012, 16:36

Am o problema la traseul apei spre duza de pe luneta.
In timp ce spalam luneta, a iesit apa pentru putin timp, cu o presiune mai mare fata de obicei, pe urma nu a mai iesit nimic.
Scuturandu-mi presuletele, am descoperit ud sub presuletul dreapta spate. M-am gandit ca numai de la traseul pentru apa poate fi. Am lasat sa se usuce si a doua zi am actionat iar spalarea lunetei. Din nou nimic pe luneta dar apa a iesit prin mocheta de sub presulet.

Cum se desface plasticul din prag?
Am tras putin de el sa ma uit si pare prins in cleme, acum nu stiu care este ordinea si de unde trebuie sa trag ca sa nu rup ceva.
Nu imi vine sa ma duc la service pentru atata lucru. Ma poate ajuta cineva cu o schema sau un sfat pentru desfacerea plasticului? Multumesc anticipat :cheers
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Problema jet spalare geamuri de la stergatorul din spate

02 Sep 2012, 10:03

Sambata m-am "pus" pe prag si l-am desfacut. E "distractiv", ca sa ajungi la circuitul furtunului trebuie desfacut pragul de la usa din fata pana in portbagaj, adica inclusiv masca de plastic de la gemuletul din spate si masca ce include lumina pentru portbagaj.

Undeva la nivelul umarului, cum stai pe canapea, pe circuitul furtunului este o mufa de imbinare, aceasta era desfacuta. Nu imi explic cum a putut sa sara aceasta mufa, dar tind sa cred ca din cauza la ceva mazga care s-a facut pe furtun si a blocat circuitul.
Am facut si niste poze cu telefonul, daca se vad bine o sa le pun si aici incercand sa fac si o descriere a modului de desfacere a pragului si celorlalte plastice.
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Problema jet spalare geamuri de la stergatorul din spate

07 Sep 2015, 08:03

Aceeasi problema cu lipsa apei la duza pt spalarea lunetei poate fi cauzata de infundarea acesteia.
se desfunda usor cu un ac/bold

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: WaKo_ și 12 vizitatori