Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cry_wum
Subiect Autor
Mesaje: 898
Membru din: 24 Sep 2008, 20:08
Localitate: Bucuresti (Tei) / Buzau

schimbare bec proiector

29 Apr 2009, 17:36

salut. colegilor, cum se schimba amaratul ala de bec din proiector? se scoate proiectorul,sau se dă grila aia jos, sau prin spate cumva???..nush..aveti idee?multumesc. (pt leon 1p)
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine
 
Avatar utilizator
baiatubaiatu
B 36 LRN
Mesaje: 248
Membru din: 11 Sep 2008, 11:16
Localitate: Bucuresti

Re: schimbare bec proiector

29 Apr 2009, 17:40

din cate imi aduc bine aminte povestea si marian pe undeva cum se schimba becul ala... mi se pare ca se ridica pe cric partea cu pricina pentru a avea loc sub masina si proiectorul are un capac pe care-l scoti, extragi becul obosit si-l introduci pe cel vioi :)
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine
 
Avatar utilizator
cry_wum
Subiect Autor
Mesaje: 898
Membru din: 24 Sep 2008, 20:08
Localitate: Bucuresti (Tei) / Buzau

Re: schimbare bec proiector

29 Apr 2009, 17:48

asa simplu sa fie? fara grila, bara jos etc..??? marfa. alte pareri?
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: schimbare bec proiector

29 Apr 2009, 20:16

ce am zis eu, este pt leon 1M.
pentru 1P ... unu de stie sa mestereasca asa ceva ...
deci ... cum se schimba un bec la proiectorul de leon 1P?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: schimbare bec proiector

30 Apr 2009, 08:17

Pt. a schimba becul de la proiectorul de ceata, nu e nevoie sa ridicati masina pe cric sau sa demontati bara. Ordinea operatiilor e urmatoarea:

1. Se desface surubul torx din grila de plastic in care e incastrat proiectorul (surubul e in stanga jos)
2. Cu ajutorul unui "trim tool" sau o surubelnita se trage grila in afara si se extrage spre partea centrala a bumperului. Daca scoateti proiectorul din stanga (partea soferului), grila se extrage spre stanga. Opus pt. partea dreapta.
3. Sub grila neagra pe care tocmai ati extras-o e proiectorul de ceata care e prins in suruburi. O sa vedeti 4 suruburi torx. ATENTIE!!! Desfaceti cele 3 suruburi care sunt prinse in bara!! Mai exista un surub torx in lateral care e pt. ajustarea "bataii" proiectoarelor. Nu umblati la el!
4. Decontectati firele si scoateti proiectorul afara. E un clip de sarma pe el, desfaceti-l si scoateti capacul. Sub, mai exista un clip de sarma, desfaceti-l, deconectati becul si inlocuiti-l. Becul e H11 12V, 55W.

Spor la treaba!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
myk3y55
Mesaje: 45
Membru din: 25 Dec 2008, 04:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: schimbare bec proiector

03 Sep 2009, 03:48

becul este de fapt H3, eu am schimbat becurile la mine. sfat: puneti becuri philips(sunt albastre) pt ca dau o lumina cu 50% mai puternica si mai alba.
Nu am treaba cu politia ci ea cu mine!!!
L E O N 1.6 102 CP
B 96 KMH
 
Avatar utilizator
liviutzu
Mesaje: 211
Membru din: 03 Mai 2009, 09:46
Localitate: Bacau

Re: schimbare bec proiector

03 Sep 2009, 18:01

Nu stiu ce tip de bec Philips ai tu dar la mine se cam ard cam repede becurile,becurile le-am cumparat de la Dealar (10 lei bucata) + 15 lei manopera la un prieten care se pricepe la schimbat becuri .... Deci numai luati Philips .....

 
93luc
Mesaje: 73
Membru din: 06 Oct 2010, 16:10

Re: schimbare bec proiector

21 Dec 2010, 15:01

Buna treaba cu lamurirea modului de schimbare a becurilor de la proiectoare, dar becurile de la pozitie cum se schimba? In carte arata un alt fel de model de soclu, iar in realitate este un soclu cu un fel de siguranta de plastic pe partea stanga cum privesti dispre masina. Cum se scoate cel capac pentrua ajunge la bec?
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: schimbare bec proiector

30 Ian 2011, 11:38

Salutare! Stie cineva cum se poate scoate proiectorul la un Leon 1P facelift (2010)? Mi s-a crapat proiectorul existent pe dreapta; am cumparat altul nou si am vazut ca sistemul lui de prindere nu este cu suruburi ci prin insurubare directa (adica el are pe circumferinta lui niste caneluri ca un capac de borcan). Nu stiu insa cum sa-l dau jos pe cel vechi pt ca in fagurele ala care inconjoara proiectorul nu este decat o singura gaura (in stanga jos langa proiector) care duce catre surubul de reglaj am proiectorlului. Cum scot grila aia fara sa risc sa o rup?
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: schimbare bec proiector

04 Feb 2011, 12:59

Te urci la volan si virezi cat sa ai acces la ''oala'' rotii.(asa se umbla la toyota)
Desfaci suruburile si vei avea loc.
O alta varianta ar fi sa dai jos bara,in 10min esti gata :wink:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: schimbare bec proiector

04 Feb 2011, 17:05

Hai ca l-am schimbat. A fost mai simplu decat credeam. "Fagurele" ala din spoiler care inconjoara proiectorul are intr-adevar un mic surubel in coltul din dreapta jos, dar masina fiind jegoasa si probabil si eu un pic "chior", nu l-am vazut din prima :D. Deci, se desface acel surubel dupa care se trage usor de coltul respectiv al fagurelui si el va incepe sa sara din cleme. Atentie mare insa la capat, in stanga, deorece acolo mai sunt 2 cleme suplimentare pe vertical si acelea ca sa nu existe riscul ruperii, e mai bine sa se desfaca tragand fagurele separat din coltul din stanga.
Odata scos fagurele, proiectorul se scoate precum capacul unui borcan (desurubare in sensul invers acelor de ceas). De aici totul e simplu...soclul cu becul se scoate instantaneu fiind prins doar intr-o mica clema
Tibi, cand am citit mi s-a ridicat parul pe spate pt ca asa schimb becurile de faza scurta la Megane si imi transform mana in sarpe pe acolo :D . Nu-mi venea sa cred ca am acelasi ghinion si la Leon . Probabil tu ai crezut ca ma refer doar la inlocuirea becului din proiector nu la intreg proiectorul ;)
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: schimbare bec proiector

06 Feb 2011, 00:23

Da,ce-i drept am citit fugitiv si m-am grabit sa-ti raspund.
Bine ca ai dres problema :wink: .
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 360
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: schimbare bec proiector

15 Mar 2019, 07:37

Salut!
Poate ajuta pe cineva...am facut un video cu tutorial demontare bec proiector la Seat Leon 1P.

https://m.youtube.com/watch?v=r8-uLYIBSkQ&t=6s
[youtube]v=r8-uLYIBSkQ&t=6s[/youtube]

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori