Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
radub17
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 08 Oct 2023, 15:08

Problema la accelerare 1.2 tsi

08 Oct 2023, 15:13

Bună tuturor,

Am un Seat Leon din 2011, 1.2 TSI, pe care l-am achiziționat acum aproximativ cinci luni ca vehicul second-hand. În ultimele două săptămâni, am întâmpinat o problemă și aș aprecia dacă ați putea să împărtășiți cu mine cunoștințele și experiența voastră. Pe parcursul călătoriilor, mașina mea începe uneori să tremure, își pierde puterea și aprinde câteva indicatoare luminoase pe tabloul de bord, inclusiv ABS, EPC, Check Engine și Presiune Anvelope. Este important de menționat că, în aceste momente, nu pot accelera deloc, deoarece turațiile motorului scad la zero, fiind necesară oprirea completă a mașinii pentru a reveni la normal. Inițial, am întâmpinat această problemă pe autostradă, când mașina începea să se manifeste în acest mod, iar indicatoarele se aprindeau, necesitând oprirea pe banda de urgență pentru remediere. Recent, am observat că, atunci când apăs pedala de accelerație până la podea, mașina începe să tremure, iar problema menționată anterior apare din nou.

Vă mulțumesc anticipat pentru orice informație sau sfaturi pe care le puteți oferi!
 
Avatar utilizator
crsraull
Mesaje: 285
Membru din: 09 Aug 2016, 22:29
Localitate: Timisoara

Re: Problema la accelerare 1.2 tsi

08 Oct 2023, 15:41

Salut, ar fi indicat sa faci o diagnoza prima oara si eventual sa postezi aici ce erori gaesti si evident, sa mergi la un mecanic/service bun
Seat "EGO" Leon 1p 2009 1,4 TSI
 
radub17
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 08 Oct 2023, 15:08

Re: Problema la accelerare 1.2 tsi

08 Oct 2023, 18:15

crsraull scrie:
Salut, ar fi indicat sa faci o diagnoza prima oara si eventual sa postezi aici ce erori gaesti si evident, sa mergi la un mecanic/service bun



Voi merge la mecanic pentru a verifica problema, dar am vrut sa vad daca a mai trecut cineva prin asta. Am căutat pe diverse forumuri și cred că s-ar putea să fie ceva în neregulă cu senzorul ABS de la roată sau cu etrierul. De asemenea, roata din partea dreaptă față scoate un sunet ciudat când trec peste denivelări pe drum. Apreciez orice sfat sau experiență similară. Multumesc!!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori