Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
dancsmn
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 04 Iun 2021, 20:24

Zgomot ciudat

04 Iun 2021, 20:43

Salut baieti, dețin un seat leon fr, anul 2006, motorul 2.0 BMN
As vrea sa incep cu începutul..
Mașina mea a stat ceva timp in service datorită celebrei probleme cu injectoarele, ideea este ca le-am recondiționat, dupa ce am făcut injectoarele am zis sa schimb si distribuția si suporții motor, toate bune si frumoase..
De cand am luat mașina am mers cam 1000 de km cu ea pana cand am început sa sesizez un sunet nu tocmai plăcut, primul meu gând s-a dus spre turbina, deaorece sunetul se aseamănă cu cel de turbina ( mentionez ca turbina este originala).
M-am reîntors in service la mecanicul meu mult iubit si i-am dat mașina sa vadă cum merge si cum se aude, mi-a zis ca acel sunet nu crede ca vine de la turbina si ca ar suna mai mult a rolă, intinzator, rulment, etc.
L-am întrebat daca nu cumva sunt probleme cu distribuția si mi-a zis ca nu, ca nu vine de acolo.
Zis si făcut, am ales sa fac de capul meu si sa nu mai cheltui bani aiurea, am cumpărat intinzatorul de la cureaua de accesorii si un rulment de la alternator plus fulia, le-am schimbat si sunetul nu a dispărut..
Acum vine întrebarea la care voiam sa ajung, o sa atașez si un video: acest sunet credeți ca vine de la turbina? Vreau sa mentionez ca mașina nu prezintă pierderi de ulei, nu scoate fum de nici o culoare si trage la fel de bine ca si pana acum. Intr-adevăr - turbina fluiera putin si înainte, dar fără sunete de genul asta. Credeți ca este pe moarte sau sunetul provine din altceva?

https://youtu.be/NSK4Yb7ucsA

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori