Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Ionutmoldovan
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 16 Apr 2020, 20:00

Capac culbutori

04 Aug 2020, 20:53

Salut. Dețin un Seat Leon 2.0 TDI, cod motor BMM(140 cp). În capacul de la culbutori se află capsat epuratorul de gaze, care mi-e înfundat. Întrebarea e, exista vreo metoda de desfundare a epuratorului ?
Nu as vrea sa cumpăr alt capac, că face cam 900 de lei. Și nici din dezmembrari nu as lua că s-ar putea să fie înfundat ca al meu.
 
Spinu
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: Capac culbutori

10 Aug 2020, 11:02

În principiu nu ar trebuii sa fie capsat pentru ca aceea este o piesa care trebuie schimbata în timp. Dar din câte m-am documentat se cam vinde cu tot cu capac. Ca să-l cureți te poți apuca sa dai capacul jos și să-l supui unei curățări amănunțite! Mai multe detalii nu știu să-ți dau din cauza ca nu am desfăcut niciodată și nici nu am idee cum arata unul original ca să îmi dau seama dacă se poate da jos după capac sau nu!
De obicei aceste epuratoare se afla pe galerii de admisie și nu la culbutori. Ma rog sunt 3 epuratoare în general iar ala la capac ar trebui sa fie unul mic o supapa vacumatica. Dar ma rog nu la toate mașinile, oricum seat în general le-a așezat într-o ordine fără logica și fără un Dumnezeu.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori