Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

MariuS06
Subiect Autor

Problema acceleratie seat leon 2.0 tdi

22 Mai 2020, 15:19

Salut,
Am o problema la un seat leon 1P 2.0TDI 16V BKD, am schimbat garniturile oring de pe injectoare(PD-uri) și am pus distribuția la punct. De când am repus toate piesele înapoi are o întârziere la accelerație, menționez că înainte nu avea această întârziere de 4-5 secunde până să se accelereze la pedala călcată la fund. Am verificat jocul turbinei aceasta nu are joc axial, am verificat actuatorul turbinei și nu este blocat nici nu blochează, am verificat furtunele vacuum nu este nici unul fisurat sau spart, am verificat inclusiv furtunul de supraalimentare ear cel ce pleacă din turbina spre intercooler, am schimbat și debimetrul, clapeta de shutoff și egr-ul și senzorul de presiune aer de jos de lângă radiator,însă nici o schimbare. Avansul îl am la - 1(a încercat să îl las și la - 2.5 și tot nu a fost nici o schimbare nici cu avansul la 0). Reglajul injectoarele l-am făcut la 180 folosind goniometrul (am încercat și la 225 de grade și la 240(după cum mi-a sugerat un mecanic)) însă la fel nici o schimbare, pe tester nu îmi dă absolut nici o eroare. S-a mai lovit cineva de această problemă? (Mașina nu scoate fum, nu trepideaza și motorul se aude rotund)

Vă mulțumesc anticipat.