Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Laurentiu26
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 26 Iun 2018, 00:29

Probleme injectoare de langa distributie!

30 Sep 2019, 22:18

Buna seara, am un Seat Leon din 2012, 1.6TDI 105 căluți! Acum 2 zile am venit de la Bucuresti si pe Autostradă pe la 130 km/h mi-a apărut semnul de la bujii si masina pur si simplu nu mai trăgea si mergea înecată, dupa 5 minute doar pana la 2000 de turatii mai mergea. Am bagat-o pe tester si problema e primul injector de lângă distribuție! Toate bune, am fost la mecanic, mi le-a dat jos pe ambele injectoare, am mers cu ele la un service autorizat pt repararea injectoarelor. Surpriză!!!! ambele injectoare sunt stricate, unul nu mai merge deloc si celalalt e dusă partea electrică( bobina din cate am inteles) si nici unul din ele nu mai merg reparate..mecanicul cand a dat jos injectoarele întâi le-a desfăcut bobinele si probabil s-a stricat si al2-lea injector..Am uitat sa mentionez că mecanicul a desfiletat bobina injectorului inainte sa-l scoata ca el are o trusă speciala, asta mi-a explicat el, dar din cate am aflat nu trebuia sa facă asta si probabil din cauza asta mi s-a stricat si al2-lea injector, e adevărată chestia asta ?
Cine de aici a mai avut probleme cu injectoarele la acest model de mașină?? am comandat la mâna a2-a doua injectoare dar nu stiu cât o sa ma țina si astea.
Ce sfaturi imi dați? ce e de facut in situatia asta..?? nici nu stiu din ce cauza mi s-au stricat injectoarele..
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Probleme injectoare de langa distributie!

01 Oct 2019, 08:49

La 1.6 CAYC e comuna problema injectoarelor. Si cele second o sa se strice, mai mult ca sigur.
Ia injectoare noi, e o varianta reviziuita de la VDO. Nu sunt ieftine, insa scapi sigur de probleme si ai si garantie.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Laurentiu26
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 26 Iun 2018, 00:29

Re: Probleme injectoare de langa distributie!

01 Oct 2019, 15:18

multumesc de sfat, dar de unde sa am eu acum 50 de milioane..?? cand eu de abia pot sa-mi iau la mana a doua 2 injectoare..:(
asta e injectorul nou despre care vorbesti?
: https://www.epiesa.ro/injector-seat-leo ... 162141794/ nu are acelasi cod ca injectorul pe care-l am..
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Probleme injectoare de langa distributie!

02 Oct 2019, 08:43

Nu pot comenta problema bugetului tau. Tu stii mai bine, presupun ca ai luat in calcul si eventualele costuri de intretinere cand ai luat masina. Apropo, vezi ca si EGR / racitor de gaze e problema relativ comuna la 1.6 TDI CR

Injectorul nu are acelasi cod pt ca se vinde pe canal AM si tu citesti cod OEM de pe injectorul de pe masina. E identic cu cel original, doar ca nu are cod OEM.
Si nu-ti cumpara singur piesele, mergi la un service. Stabilirea compatibilitatii si eventualele probleme de garantie vor fi in sarcina atelierului, nu a ta.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Ionutghe
Mesaje: 4
Membru din: 23 Iun 2019, 16:59

Re: Probleme injectoare de langa distributie!

03 Dec 2019, 19:14

Salut. Cati km are masina? A mea are 260k si nu am probleme. ma gandesc ca poate o sa am mai tarziu si sa ma pregatesc.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori