Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Andyandrei
Subiect Autor

Probleme cutie viteze.

08 Iul 2019, 22:33

Salut , dețin de putin timp un seat leon 1p 2006 1.9 tdi bkc . Am o problema la cutie cred... doar in treapta 1 cand plec de pe loc si in timpul mersului .. mai ales cu roata virata stanga-dreapta se aude un zgomot ca un rontait ceva metalic ... Nu stiu ce sa cred .. Am fost la un mecanic si mi.a spus că este capul de planetara din cutie.. bun zis si facut , am facut comanda am schimbat piesa.. acelasi zgomot il face . Următorul service da vina pe cutie ... precizez ca masina merge foarte bine nu sare din viteza .. intra foarte usor in viteze ... trage ok. Are cineva problema asta ? Va rog dacă ma puteti ajuta si pe mine cu un răspuns pentru ca nu as vrea sa dau 2000 de lei pe o cutie sh si sa constat ca am acelasi zgomot in continuare. Multumesc.

bgd_b92
Bogdan

Re: Probleme cutie viteze.

26 Iul 2019, 10:54

Daca problema este mult mai sesizabila cu rotile virate si la plecare de pe loc, nu are legatura cutia dpmdv...ci capetele de planetara sau ceva bucsaraie ; ca idee, daca tot spui ca face doar in treapta 1, incearca sa pleci cu a2a de pe loc cu rotile virate, sa vezi ca tot face :)
Now : VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210hp Sportline
Ex : Seat Leon Stylance 1.6 102 hp
Ex : Seat Ibiza Cupra 1,9 TDI 230 hp
Ex : Seat Ibiza 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO
Ex : Seat Ibiza 1.4 92 cp PWD BY DIMSPORT
Ex : Seat Ibiza Black 1.4 75 cp