Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Surreall
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 13 Iun 2019, 14:59

Probleme cutie de viteze DSG6 - sunet la schimbarea vitezei

13 Iun 2019, 15:37

Salutare grup,

Am incercat sa caut problema aceasta pe forum insa nu am gasit pe nicaieri, scuze daca este repost.
Un pic de background: Am un Seat Leon FR 1P DSG6 din 2011, cod motor CCZB, acum are ~135.000 km cumparat de la Das Welt Auto din Pipera, iar problema este urmatoarea.

Cand franez si cutia schimba din 4->3 , 3->2, 2->1 , se aude un sunet metalic scos din partea stanga fata, unde este si cutia de viteze. Mai exact atunci cand sunt in Drive si franez incet. Daca franez puternic, problema nu mai apare. Daca o las "sa curga" si schimba singura in timp ce decelereaza fara vreun input din partea mea - nu se mai intampla. La fel, daca sunt in Manual si franez fara sa schimb eu intr-o treapta inferioara, sunetul nu se mai aude.

Am incercat sa ma documentez pe ici pe colo si feedback-ul pe care l-au primit oamenii cu exact aceeasi problema a fost ca "e un sunet normal si ca nu afecteaza cu nimic". Altul spunea ca este o eroare de soft al cutiei (?!) si ca din cauza acestei erori, motorul nu compenseaza cu turatii la schimbarea intr-o viteza inferioara, drept urmare sunetul (?!?!?).

Am fost la service Avia din Pantelimon sa fac revizia la cutia de viteze, mi s-a cerut sa schimb garnitura. Zis si facut, am schimbat garnitura de la cutia de viteze si s-a schimbat uleiul. Toate bune si frumoasa pt 2-3 zile, apoi aceasi problema.

De data aceasta am fost la .... Porsche Pipera pentru a verifica situatia. Deviz: Inlocuiere Mechatronic. Mi s-a parut foarte dubios cum de la o solutie de 70 de lei s-a ajuns la una de 7000 de lei.

A mai patit cineva asa ceva sau stiti raspunsul problemei ?

Multumesc anticipat,
Alin
 
Surreall
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 13 Iun 2019, 14:59

Re: Probleme cutie de viteze DSG6 - sunet la schimbarea vitezei

23 Iul 2019, 18:12

Cineva vreo idee ?
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cutie de viteze DSG6 - sunet la schimbarea vitezei

24 Iul 2019, 08:08

E greu sa iti dai cu parerea asupra unei probleme de acest gen cand spui ca " auzi un zgomot "..poti incerca sa`i faci o adaptare cutiei ; sfatul meu este sa te duci la un service specializat in cutii automate si sa lasi reprezentantele...chiar si de s`ar putea repara ceva dintr`un ansamblu, reprezentanta o sa`ti dea oferta de schimb, pt ca ei sunt schimbatori de piese, nu mecanici.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Surreall
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 13 Iun 2019, 14:59

Re: Probleme cutie de viteze DSG6 - sunet la schimbarea vitezei

20 Aug 2019, 11:05

bgd_b92 scrie:
E greu sa iti dai cu parerea asupra unei probleme de acest gen cand spui ca " auzi un zgomot "..poti incerca sa`i faci o adaptare cutiei ; sfatul meu este sa te duci la un service specializat in cutii automate si sa lasi reprezentantele...chiar si de s`ar putea repara ceva dintr`un ansamblu, reprezentanta o sa`ti dea oferta de schimb, pt ca ei sunt schimbatori de piese, nu mecanici.


Mersi Bogdan. Voi lua sfatul tau in considerare ! :)

Zi buna !
 
DanDanDan
Mesaje: 1
Membru din: 09 Ian 2022, 22:29

Re: Probleme cutie de viteze DSG6 - sunet la schimbarea vitezei

09 Ian 2022, 22:43

Salut. Recent mi-am achizitionat un cc 2011, DSG, 170cp. Am aceeasi problema. Cum ai rezolvat !? Mersi.
 
Cosmin Piti
Mesaje: 1
Membru din: 07 Iul 2022, 18:00

Re: Probleme cutie de viteze DSG6 - sunet la schimbarea vitezei

07 Iul 2022, 18:05

Salut. Știu că a trecut ceva timp de când ai postat problema ta. Mă confrunt cu aceeași problema și mă gândeam că ai rezolvat și cum .Daca îmi poți da un indiciu as fi recunoscător. Mulțumesc

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori