Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Surreall
Subiect Autor

Probleme cutie de viteze DSG6 - sunet la schimbarea vitezei

13 Iun 2019, 15:37

Salutare grup,

Am incercat sa caut problema aceasta pe forum insa nu am gasit pe nicaieri, scuze daca este repost.
Un pic de background: Am un Seat Leon FR 1P DSG6 din 2011, cod motor CCZB, acum are ~135.000 km cumparat de la Das Welt Auto din Pipera, iar problema este urmatoarea.

Cand franez si cutia schimba din 4->3 , 3->2, 2->1 , se aude un sunet metalic scos din partea stanga fata, unde este si cutia de viteze. Mai exact atunci cand sunt in Drive si franez incet. Daca franez puternic, problema numai apare. Daca o las "sa curga" si schimba singura in timp ce decelereaza fara vreun input din partea mea - nu se mai intampla. La fel, daca sunt in Manual si franez fara sa schimb eu intr-o treapta inferioara, sunetul nu se mai aude.

Am incercat sa ma documentez pe ici pe colo si feedback-ul pe care l-au primit oamenii cu exact aceeasi problema a fost ca "e un sunet normal si ca nu afecteaza cu nimic". Altul spunea ca este o eroare de soft al cutiei (?!) si ca din cauza acestei erori, motorul nu compenseaza cu turatii la schimbarea intr-o viteza inferioara, drept urmare sunetul (?!?!?).

Am fost la service Avia din Pantelimon sa fac revizia la cutia de viteze, mi s-a cerut sa schimb garnitura. Zis si facut, am schimbat garnitura de la cutia de viteze si s-a schimbat uleiul. Toate bune si frumoasa pt 2-3 zile, apoi aceasi problema.

De data aceasta am fost la .... Porsche Pipera pentru a verifica situatia. Deviz: Inlocuiere Mechatronic. Mi s-a parut foarte dubios cum de la o solutie de 70 de lei s-a ajuns la una de 7000 de lei.

A mai patit cineva asa ceva sau stiti raspunsul problemei ?

Multumesc anticipat,
Alin

Surreall
Subiect Autor

Re: Probleme cutie de viteze DSG6 - sunet la schimbarea vitezei

23 Iul 2019, 18:12

Cineva vreo idee ?

bgd_b92
Bogdan

24 Iul 2019, 08:08

E greu sa iti dai cu parerea asupra unei probleme de acest gen cand spui ca " auzi un zgomot "..poti incerca sa`i faci o adaptare cutiei ; sfatul meu este sa te duci la un service specializat in cutii automate si sa lasi reprezentantele...chiar si de s`ar putea repara ceva dintr`un ansamblu, reprezentanta o sa`ti dea oferta de schimb, pt ca ei sunt schimbatori de piese, nu mecanici.
Now : VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210hp Sportline
Ex : Seat Leon Stylance 1.6 102 hp
Ex : Seat Ibiza Cupra 1,9 TDI 230 hp
Ex : Seat Ibiza 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO
Ex : Seat Ibiza 1.4 92 cp PWD BY DIMSPORT
Ex : Seat Ibiza Black 1.4 75 cp

Surreall
Subiect Autor

20 Aug 2019, 11:05

bgd_b92 scrie:
E greu sa iti dai cu parerea asupra unei probleme de acest gen cand spui ca " auzi un zgomot "..poti incerca sa`i faci o adaptare cutiei ; sfatul meu este sa te duci la un service specializat in cutii automate si sa lasi reprezentantele...chiar si de s`ar putea repara ceva dintr`un ansamblu, reprezentanta o sa`ti dea oferta de schimb, pt ca ei sunt schimbatori de piese, nu mecanici.

Mersi Bogdan. Voi lua sfatul tau in considerare ! :)

Zi buna !