Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
h0ha05
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 27 Mar 2019, 20:26

1.8 tsi CDAA Ajutor ,pareri..

08 Apr 2019, 22:33

Buna sunt nou printre voi si printre motoarele VAG sa spun asa ,nu demult am ajuns in posesia unui Leon 1p1 1.8 tsi 160 dsg 2010 cu aprox 90.000 km la bord ,care din pacate nu ma tinut mai mult de 1000 km sau nici atat ,a inceput problema prin a arata Low pressure oil engine vestita problema din cate am citit ,motorul fiind dat jos si desfacut sau vazut probleme chiuloasa ,axuri ,capac toate varza de aici si problema pierderii presiunii de ulei la motor ,cumparat alta chiuloasa cu axuri si capac totu bine si frumos ,pana astazi cand au desfacut si partea de jos al motorului si surpriza cuzinet invartit pe vibrochen ,pana acum acestea ar fi problemele ? care ar fi cauza ,chiar asa proaste sunt motoarele acestea ? stiti o rezolvare a motoarelor acestea ,inafara de a schimba tot motorul care ma costa in jur de 1800-2000 euro second si nu stii ce cumperi , tin sa mentionez e prima masina din gama vag ,fiind fan alfa romeo ,am avut 4 modele din care una o mai am si nu am avut nici un fel de problema cu ele . (lumea spunea sa nu imi cumpar alfa romeo ca sunt proaste) Multumesc .
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: 1.8 tsi CDAA Ajutor ,pareri..

09 Apr 2019, 09:25

Motoarele 1.8TSI au fost problematice intr-adevar.
Din ce ai scris inteleg urmatoarele: ai avut probleme cu presiunea de ulei, serviceul a dat motorul jos, a constatat si remediat problemele din partea superioara a motorului dar nu a inspectat si partea inferioara a motorului (demontat si partea superioara a baii de ulei). Ulterior reparatiei ai mai mers cu masina ceva vreme (ar fi interesant de stiut cat) si iar ai avut probleme cu presiunea de ulei, moment in care serviceul a constatat ca cuzinetii de palier sunt pa.

Daca am inteles corect si dupa prima reparatie nu ai mai mers prea mult cu masina, atunci e posibil ca problema cu cuzinetii de palier sa fi existat deja la momentul primei reparatii si faptul ca serviceul nu a facut tot setul de verificari in astfel de situatii, e o scapare din partea lor, insa asta nu te ajuta pe tine cu nimic.

In momentul de fata ai doua variante:
1) verificat cat de afectat a fost vibrochenul, daca este necesara sau nu rectificare, daca exista cuzineti de reparatie in cazul in care trebuie rectificat. Daca nu este necesara rectificare, ai scapat ieftin, cu un set de cuzineti, verificare a pompei de ulei si curatare. Daca este necesara rectificare si nu exista cuzineti de reparatie, atunci trebuie cautat un vibrochen in stare buna, nou sau sh.
2) achizitie motor sh, dar nu sti daca nu te bagi in alt bucluc, cu un motor ce nici el nu mai are multe zile.
 
h0ha05
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 27 Mar 2019, 20:26

Re: 1.8 tsi CDAA Ajutor ,pareri..

09 Apr 2019, 14:01

Da asta ziceam de alt motor ,ca nu sti cum a fost folosit ,ar fi problema pe arbore într-un singur loc unde după cum ziceam a învârtit cuzinetu , nu ar fi mâncat mult din el ziceau de 2 sau 0.2 mm nu știu exact ,și nu este ovalizat ,ar fi șanse mai mari cu ,cuzineți noi sa meargă ,dar cine știe
Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: 1.8 tsi CDAA Ajutor ,pareri..

09 Apr 2019, 21:28

Atelier de prelucrari mecanice, masurat exact si tras concluziile dupa.
 
h0ha05
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 27 Mar 2019, 20:26

Re: 1.8 tsi CDAA Ajutor ,pareri..

09 Apr 2019, 21:34

Am găsit in targu Mureș ,mâine voi suna sa trimit la rectificat arborele “foris company se numește au CNC ,sper sa o rezolv așa ,prețul unui arbore sh e mare .
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: 1.8 tsi CDAA Ajutor ,pareri..

11 Apr 2019, 09:59

Mare atentie ce cuzineti pui dupa rectificare. Nu cei standard. Si un brand mai rasarit, gen Kolbenschmidt sau Mahle .
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
h0ha05
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 27 Mar 2019, 20:26

Re: 1.8 tsi CDAA Ajutor ,pareri..

11 Apr 2019, 18:41

Da ,știu asta ,e la rectificat se ocupa ei de cuzineți din câte am înțeles și da iau fost schimbați cuzineții marca kolbenschmidt înainte și tot sa dus motoru ,lucrare de mântuială .. sper ca acuma va fi totu ok și nu voi avea treaba

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori