Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Caricatura
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 23 Ian 2019, 06:48

Troncanit viraj

23 Ian 2019, 06:55

Salutare ! Am un troncanit când iau viraj stanga . Țin să mentionez că am schimbat planetarele și bieletele antiruliu . Ar putea fi bușca mare de la bascula ?
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Troncanit viraj

23 Ian 2019, 13:20

Nu, daca inainte nu facea asa, eventual bieletele ating undeva, sau planetara e stramba, sau capul de planetara sau sau sau... Urcat pe elevator si vazut, sau pe platane luat de volan si vazut unde se aude, sau sau
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Troncanit viraj

23 Ian 2019, 16:26

:dontknow: cum sa fie planetara ori capul de planetara stramb? intreb de curiozitate, ai vazut asa ceva pana acum?
Este un zgomot care se aude cand misca volanul, deci sunt elemente de directie. asta inseamna service, eventual cel unde s-au inlocuit planetarele si bieletele... ca are garantie la lucrare.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Troncanit viraj

24 Ian 2019, 12:01

Ma scuzati domnul Baltazar. Am patit in trecut, la a doua masina, un Renault 19 (dacie 1310 cu alta caroserie) sa am o planetara indoita in urma unui impact si cand ajungeam intrun anume unghi facea urat, troncanea. Cand am citit postul parca am retrait momentul si frustrarea de atunci. Imi cer scuze pentru interventia inoportuna. Daca era folosit un alt termen poate nu ma hazardam sa raspund. Sanatate
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Troncanit viraj

24 Ian 2019, 14:08

Narcisila scrie:
Ma scuzati domnul Baltazar.

Lasa prostiile ca sa nu zic ironiile de doi lei...
Ajuta omu` daca ai cu ce nu scrie sa aduni posturi ca nu se dau premii.
Omul a scris clar ca doar ce a schimbat planetarele! pai cine crezi ca pune unele deja defecte?
Adica schimbi o planetara care are uzura cu una noua ori buna!
Planetare rupte da, am vazut si chiar rupt, dar indoite nu am vazut, asta din cauza ca sunt realizate dintr-un otel calit care se rupe cand depaseste sarcina admisa!
Daca dupa ce le-a schimbat are zgomote suspecte trebuie sa se duca pe capul celui de le-a inlocuit! ca nu este un bec de pozitie sa nu conteze daca se arde la 130km/h...
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Troncanit viraj

24 Ian 2019, 15:16

Incerc sa-mi dau seama de unde atata aversiune? In primul post am sugerat bielete, planetara, cap planetara inclusiv o solutie prin verificare pe elevator. In al doilea post am facut o scurta legatura cu sugestia mea. Iar de postat, am postat pentru ca am avut situatie asemanatoare. Nu a fost situatie sa mi se ceara ajutorul si sa nu ajut, ce stiu cert e ca nu am refuzat nimic. Treaba cu posturile cred ca se faceau in urma cu cativa ani, pe cand erai si tu flacau, iar despre timpul irosit incercand sa-ti dau un raspuns, din pacate nu o sa-l mai recuperez.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Niculae Valentin
Mesaje: 20
Membru din: 25 Ian 2019, 12:21

Re: Troncanit viraj

25 Ian 2019, 12:24

Sal. Vezi flanșe /rulmenți amortizoare( dacă troncane în special pe loc sau la viteze mici.

 
Caricatura
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 23 Ian 2019, 06:48

Re: Troncanit viraj

03 Feb 2019, 11:47

Salutare ! Am rezolvat, era pivotul .

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori