Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Mc1992
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 12 Iun 2018, 07:19

Filtru particule

29 Noi 2018, 09:55

Salut,

Am o nelămurire privind egr-ul la masina mea,leon 2012, 2.0 tdi CFHC.Am anulat egrul pentru ca s-a defectat,acesta este electric nu mai merge curățat ca la versiuni vechi, iar acum trebuie sa ies mai mereu cu masina sa ii fac regenerarea filtrului de particule.
Cineva m-a sfătuit să îl sparg ,Sa nu cumpăr egr pentru ca oricum sunt proaste calitativ si se defectează foarte repede ,gen 7 8 luni.
Am nevoie de o parere poate cunoașteți mai bine problema,poate ati trecut prin aceasi problemă.
Mulțumesc anticipat !!




Imagine
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Filtru particule

29 Noi 2018, 11:34

Strict de dragul discutiei, anularea DPF constituie motiv de ridicare a certificatului de inmatriculare. In plus, mai exista si obligatia morala de a contribui la reducerea noxelor din aerul pe care il respiram cu totii.

Da, e o problema relativ comuna la 2.0 si 1.6 CR, insa se inlocuieste piesa cu o varianta revizuita si nu vor mai fi probleme. In plus, ai garantie la piesa noua, deci batai de cap mai putine.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
someonedan
Mesaje: 30
Membru din: 24 Iun 2018, 21:01
Localitate: Tulcea

Re: Filtru particule

26 Apr 2019, 07:48

La 1.6 TDI-ul meu (2012) am anulat DPF-ul de vreo 2 saptamani + resoftare etc. Sunt super multumit de cum merge acum masina, nu scoate fum, asa cum am tot citit ca se poate intampla, ori alte probleme. Ba chiar, cand eram in treapta a 2-a aveam pana acum ceva probleme... de parca se inneca motorul... trebuia sa o tin turata... Odata cu scoaterea DPF mi-a disparut problema asta, motorul se aude frumos, trage ok...
Daca pana acum imi cerea regenerare cam odata la 2 luni, in ultima vreme incepuse cam saptamanal... So... :)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Filtru particule

26 Apr 2019, 18:17

Bravo mă! Excelent, ce sa zic.. La mai mare! Iti urez sa te oprească RAR-ul in trafic cat mai repede si sa te scutească de a mai avea grija certificatului de înmatriculare...

Faptul că nu scoate fum nu inseamna ca e ok. Toxicitatea gazelor din eșapament nu e dată de funingine.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator